Meningen Scheldekwartier in stemming 'Niet voor hun oren bestemd' Docenten bepalen kwaliteit van onderwijs PZC Zaterdag 20 oktober 2007 9 COR De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl De raadsvergadering over het Scheldekwartier in Vlissingen was openbaar, informatief en opinië rend. Met andere woorden: Komt allen woensdagavond, want dan wordt duidelijker waarom het pro ject 42,3 miljoen euro tekort komt. De oproep kwam over. Het Arse naaltheater was goed gevuld. „Ik zit hier", zei een rijzige man, „om de ambtenaren te steunen. Ze zijn onterecht te kijk gezet door het gemeentebestuur. Laat maar komen die antwoorden." Een vrouw bijna vooraan in de zaal was speciaal gekomen om één vraag te stellen. „Ik wil weten waarom de gemeente er zoveel huizen en kantoren wil bouwen." Een vijftiger met een bestuurlijke achtergrond en sinds augustus in woner van Vlissingen, was nieuws gierig hoe bestuurlijk Vlissingen vergadert. „Het Scheldekwartier is een prachtig project." De drie aanwezigen hebben ge meen dat ze van Vlissingen hou den. Ook de nieuwkomer. Hij kent Vlissingen als 'eigenzinnig en vrij zinnig'. Op cultureel gebied is er veel te beleven en de zee maakt het leven aangenaam. Na een eer ste vragenronde van de raadsleden wisten de drie dat ze hun verwach tingen moesten bijstellen. De raadsleden waren overladen met rapporten, die vaak het stempel vertrouwelijk hadden of een grada tie daarvan: een beetje of gedeelte lijk vertrouwelijk. Er werd een on begrijpelijke taal gesproken. Toe schouwers morden en herhaalden zinnen van de wethouder hardop om nog iets van de woordenbrij te bevatten. Lachwekkend werd het ook. De mevrouw op de voorste rij bleef tot het einde, maar stelde haar ene vraag nooit. Ze had zich niet op tijd aangemeld. Zowel de man die de ambtenaren steunt als de nieuwkomer gingen bezorgd voor Vlissingen en gefrustreerd naar huis. Zij hoorden niet eens dat Elly Walrave na afloop nog cy nisch zei 'Lang leve de democra tie'. Een opmerking die niet voor hun oren bestemd was, zoals de hele vergadering eigenlijk niet. Ach, het was een farce. Enquête over Scheldekwartier is representatief Het marktonderzoek van de PZC rond de ontwikke lingen van het Vlissingse Scheldekwartier kan nooit representatief zijn. Die reac tie was deze week een paar keer op de website van de PZC te le zen. Volgens enkele critici kunnen 256 Vlissingers niet de mening van de hele gemeente vertegenwoordi gen. „Dat is geen representatieve enquête", mopperden ze. Bliek Marktonderzoek heeft de en quête in opdracht van de PZC uit gevoerd. Tussenpersoon en onder zoeker Ar Lintz reageert op deze klacht: „Als je iedereen onder vraagt dan weet je precies hoe een gemeente erover denkt. Maar dat is erg kostbaar." De onderzoekers zijn daarom uit gegaan van 250 interviews. Bij dat aantal heb je te maken met een mogelijke kleine afwijking (posi tief of negatief) ten opzichte van de werkelijkheid. „Die afwijking wordt berekend en bedraagt bij 250 gesprekken enkele procenten. Dus als 57 procent vindt dat de plannen voor de invulling van het Scheldekwartier moeten worden aangepast en goedkoper moeten worden, dan is er een variatie mo gelijk van een paar procenten bo ven en onder 57 procent." De onderzoeker zegt dat er regels zijn waardoor de risico's worden beperkt, dan wel uitgesloten dat de verkeerde conclusies worden ge trokken. Voor deze steekproef zijn alleen inwoners uit het juiste ge bied gebeld (7 postcodes uit Vlis singen), die bovendien vermeld staan in het actuele bestand van de KPN. Zoveel mogelijk is gepro beerd om op een moment te bel len dat veel mensen thuis zijn (na 18.00 uur). Bij het bellen is geke ken naar een evenredige verdeling van mannen, vrouwen, jong en oud. Ineke Geluk, een inwoonster van Vlissingen, kreeg direct te maken met deze spelregels voor een repre sentatieve steekproef Zij werd Burgers krijgen een stem in marktonderzoek, dat uitgevoerd is voor de PZC dinsdagavond rond negen uur 's avonds gebeld door een jonge vrouw van Bliek Marktonderzoek. Ineke Geluk woont nog maar net in Vlissingen, maar ze wilde graag haar mening geven over het Schel dekwartier. „Maar toen wilde de enquêtrice alleen maar met me neer Geluk spreken. En die is er niet en vervolgens ging het ge sprek niet door. Dat vond ik be hoorlijk discriminerend. Enige uit leg hierover kreeg ik niet. Nog een fijne avond, zei ze, maar die was behoorlijk verpest." Ineke Geluk zegt een dag later dat ze nog maar een keer eerder heeft meegemaakt, dat niet haar me ning, maar die van haar man telde. „Dat was jaren geleden toen ik een auto wilde kopen en naar de in houd van de motor vroeg. De ver koper zei dat hij met mijn man wel over de capaciteit van de mo tor zou praten." Lintz zegt dat de regels door de on dervrager te strikt zijn opgevolgd. Mevrouw Geluk had gewoon geïn terviewd moeten worden. Maar rond negen uur waren alleen nog mannen nodig voor het representa tieve onderzoek. „Het is wel heel vervelend dat dit is gebeurd." POSTVAK „De waarnemend directeur geeft de provincie het dringend advies om snel 15 miljoen euro naar de Hogeschool Zeeland te sluizen. Anders is het gedaan met de HZ. (PZC, 9 oktober) Er moet een be tere uitstraling komen, en hij denkt daarbij aan gebouwen en on derwijsvoorzieningen. Alsof glimmende gebouwen en computers de uitstraling bepalen. En niet de kwaliteit van het onderwijs. Top universiteiten in de VS huizen in oude gebouwen. Ik heb dat gezien bij Berkely en het MIT. Hun wereldkwaliteit wordt door hun docen ten en hun onderwijs bepaald. Voor die 15 miljoen kun je geduren de to jaar 30 hooggekwalificeerde docenten aanstellen. Hoog gekwa lificeerd en dus ook in een hogere salarisschaal dan het minimum waar de HZ thans zijn docenten op aanneemt. Kortom: maak werk van onderwijs, haal extra onderwijs in huis, en geef - zowel finan cieel als moreel - de nieuwe en de huidige, onder grote druk wer kende, docenten de ruimte én verantwoording. Een goed en volle dig docentencorps leidt vanzelf tot een hoge kwaliteit van het on derwijs. Dat trekt goede studenten. Tussen hen en de docenten komt een wisselwerking tot stand. Het onderwijs komt tot bloei. De faam van de school zal bekend worden." Joop Cornelissen, oud-docent elektrotechniek HZ, Oost-Souburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9