Als het ijs probleem een wordt v21 PZC Zaterdag 20 oktober 2007 Het is nog maar dertien jaar geleden dat in het Museum Volkenkunde in Leiden de tentoonstelling 'Tegen de Kou' te zien was. Nu komt het museum met een heel ander verhaal. 'Als het Ijs Smelt' gaat over de opwarming van de aarde. door Ad van Kaam foto Museum Volkenkunde Het ijs van de poolkap smelt veel sneller dan vijf jaar geleden nog werd aan genomen door weten schappers. De voormalige Amerikaan se vicepresident Al Gore legt in de do cumentaire An Inconvenient Truth de schuld hiervoor bij de mens, hoewel sommige wetenschappers met andere verklaringen komen. Museum Volkenkunde in Leiden zet in een tentoonstelling die vorige week door kroonprins Wil- lem-Alexander is geopend, de cijfers op een rij. Maar wie verwacht dat er aan het eind van de Voorstelling' pas klare antwoorden of oplossingen uit de bus rollen, komt bedrogen uit. Her man de Boer, hoofd tentoonstellin gen van het Leidse museum: „Als ge leerden het er al niet over eens zijn wat precies de oorzaken zijn van de klimaatveranderingen en hoe daar op te reageren, wat moeten wij dan? Het is te vroeg voorspellingen te doen over hoe de aarde er over pakweg vijf tig jaar uitziet. Wél is inmiddels voor iedereen duidelijk dat er verregaande consequenties aan het broeikaseffect verbonden zijn." Het museum gaat de discussie niet uit de weg. Door de hele tentoonstelling heen kan de bezoeker zelf zijn positie bepalen in het klimaatdebat en die te gen het standpunt van andere bezoe kers afzetten. De interactieve stations onderweg zijn verbonden met een ba rometer aan het eind voor de looptijd van de expositie. Zal het vriezen of gaat het dooien, dat is de kwestie. In gesprek gaan met de museumgas- ten is iets dat bij Volkenkunde tegen woordig een hoge prioriteit heeft. Neem alleen al de realisering van dit project, in samenwerking met het We reld Natuur Fonds. „Dit is er uiteinde lijk gekomen door de bezoekers zelf', zegt Geke Vinke, hoofd van de afde ling publiciteit. „Tijdens 'Australië', onze vorige tentoonstelling, hebben we de mensen vier verschillende idee ën voorgelegd voor een nieuwe ten toonstelling. Ze kozen massaal voor dit onderwerp." De Boer: „Onze collectie is vooral ge baseerd op het verleden. Veel van wat wij hier in huis hebben, is vroeger ver zameld. Wil je de omslag van die voorwerpen maken naar de tijd van nu, dan moet je daar een moderne in vulling aan geven. Daarom zijn we af gereisd naar de arctische gebieden om met de bevolking ter plaatse in ge sprek te gaan. Zij leven van en op het ijs. Zij zijn de direct betrokkenen. Als het ijs smelt, merken zij dat als eerste, dat is de insteek van ons verhaal." Het Noordpoolgebied is de grootste aaneengesloten wildernis van het noordelijk halfrond en meteen ook het dunst bevolkte. Het is de wereld van sneeuw en ijs, van bevroren zeeën en van permafrost, die mis schien niet zo permanent zal blijken te zijn. Het is de wereld van de ijsbeer en de walrus. Van inheemse volkeren die zich gedurende eeuwen aanpasten aan het koude klimaat en de schrale omgeving. Het is ook de wereld van Cunera Buijs, conservator van Volkenkunde, die zich in Groenland en Siberië net zo thuis voelt als een rendier op de toendra. Ze filmde samen met haar collega de veranderingen van dichtbij. „Zeker als het smelten van het ijs in dit tempo doorgaat, sterven er dier soorten uit", zegt ze. „Dramatisch, maar het gebeurt straks bij ons ook. Er komen andere soorten voor in de plaats, zoals al eerder gebeurd is in de geschiedenis. Wat je merkt en hoort in gesprekken, is dat de mensen zich aanpassen. Ze zijn creatief, zijn niet anders gewend dan ontberingen en om er op in te spelen. Overleven is wat ze doen. Minder robben op Groenland, maar meer kabeljauw. Nou, dan vissen we daar toch op, re deneren ze. Ze zijn praktisch, ze moe ten wel." De vissers van Sachalin, een geïsoleerd schiereiland voor de oostkust van Rus land, zijn ook praktisch, maar zij raakten door de klimaatveran deringen in de knel. „Door het broei kaseffect komen de visstromen later op gang. Hier worden ze, zo bleek uit hun verhaal, echter dwarsgezeten door de starre houding van de lokale overheden. Die weigeren doodeen voudig vergunningen te verlengen, waardoor de mensen illegaal visten en bekeurd werden. Een ander pro bleem is de oliewinning. Dat loonde vroeger niet vanwege de barre om standigheden, maar kan tegenwoor dig wél. Nu zit Shell daar. „Natuurlijk is dat niet goed voor het milieu, maar het bedrijf helpt de loka le bevolking in elk geval met projec ten. President Poetin dreigt nu een deel van de boel over te nemen. Dan mag je vrezen voor ernstige proble men voor de visserij. Die Russen heb ben geen historie als het gaat om het opruimen van de rommel die ze ma ken." De tentoonstelling biedt vooral stof ter overdenking. De kou, zoveel wordt wel duidelijk, is niet langer meer de constante factor. Of, zoals het eskimovolk de Inuit zeggen: 'Het weer is als een vriend die zich soms vreemd gedraagt'. Dat het veranderen de klimaat een mondiale aangelegen heid is geworden, beseffen zij ook. 'Ons ijs is jullie probleem' zeggen ze. De aarde wordt warmer De aarde wordt sneller warmer dan ooit te voren is gemeten. Dat is vooral het gevolg van verbranding van de fossiele brandstof fen olie, steenkool en gas, waardoor grote hoeveelheden koolstofdioxide (C02) in de atmosfeer komen. De CO, zorgt voor het broeikaseffect, waardoor de dampkring dun ner wordt. De belangrijkste vervuilers zijn fabrieken, olieraffinaderijen, chemische industrie, au to's, vliegtuigen en scheepvaart. Amerika en China horen bij de grootste boosdoeners, die tot op heden weigeren de uitstoot van C02 te beperken en het Verdrag van Kyoto te tekenen. Het poolgebied fungeert als waarschuwings systeem. De gemiddelde temperatuurstij ging daar gaat tweemaal zo snel als in de rest van de wereld, mede omdat de damp kring dunner is. In dertien jaar tijd is de op pervlakte landijs afgenomen met 14 procent (1,2 miljoen vierkante kilometer). De ver wachting is dat het smelten van het ijs steeds sneller gaat. Volgens sommige kli maatmodellen zal het landijs aan het eind van deze eeuw in de poolzomers zelfs volle dig wegsmelten. Door stijging van de zeespiegel dreigen la ger gelegen gebieden op aarde, zoals Neder land en Bangladesh, overstroomd te wor den. Maar inheemse bevolking van poolge bieden komt als eerste in de problemen. Diersoorten als ijsbeer, walrus en poolvos zullen uitsterven. Als het ijs smelt Tentoonstelling Museum Volkenkunde, tot en met 24 augustus 2008. Aantal objecten: 506. Bruiklenen: Museum Helsinki, Wereldmu seum Rotterdam, Naturalis Leiden, Museon Den Haag, Lakenhal Leiden, Historisch Rot terdam. Adres: Steenstraat 1, Leiden. Openingstijden: Dinsdag t/m zondag, 10.00-17.00 uur. Entree: volwassen 8,50 euro, kinderen tot 12 jaar 5 euro, woensdag museum gratis en expositie 1 euro. Catalogus: 29,95 euro. SI www.volkenkunde.nl ~4të sta» 13-10-07 tm 24-6-08

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 93