Binnenland Geen lening voor mensen met schuld Kabinet heeft de buik vol van agressie tegen overheidsdienaren Hirsi Ali: kabinet snoert critici de mond Verpleeghuizen moeten zieke illegalen opnemen Sand voor Scandinavisch slaapcomfort Sleepy - Goes EEN ZUINIG HUIS? MET HET ENERGIELABEL ZIE JE HET ZO. - PZC Zaterdag 20 oktober 2007 5 Meldplicht verhuurders, energiebedrijven en sociale diensten. door Jan Trommelen DEN HAAG - Mensen met huurach terstand of onbetaalde energiereke ningen zullen vanaf 2009 moeilij ker een lening krijgen. Verhuur ders, energieleveranciers en sociale diensten moeten mensen met be talingsachterstanden gaan melden bij een nieuw schuldregister. Daar in kunnen banken en andere kre dietverstrekkers zien of mensen nog andere schulden hebben dan alleen de verplichtingen die staan geregistreerd bij het Bureau Kre dietregistratie (BKR). Dat is een van de maatregelen die staatssecretaris Aboutaleb (Sociale Zaken) wil nemen, om te voorko men dat mensen zich te diep in de schulden steken. De energiebedrij ven werken graag mee aan de mel ding van wanbetalers, stelt de woordvoerder van branchevereni ging EnergieNed. „Als de stroomre kening niet betaald wordt, is dat vaak een eerste signaal dat er meer aan de hand is met zo'n klant. Het is beter er vroeg bij te zijn, voordat iemand heel diep in de schulden zit." Aboutaleb wil het ook moeilijker maken om langdurig rood te staan. Rekeninghouders die langer dan een maand rood staan, moe ten meteen door hun bank ge toetst worden op kredietwaardig heid. Blijken ze dat niet te zijn, dan verliezen ze de mogelijkheid om rood te staan. Hetzelfde geldt voor creditcards en klantenkaarten van bijvoorbeeld postorderbedrij ven. Kredietverstrekkers moeten zich Een register van schulden die niet bij het BKR bekend zijn, moet voorkomen dat mensen nog meer kunnen lenen, zegt staatssecretaris Aboutaleb. DEN HAAG - Verpleeghuizen moe ten chronisch zieke illegalen zorg bieden. Dat is het gevolg van een uitspraak van de rechtbank van Amsterdam. Zorgkantoor Agis moet binnen twee weken alsnog een ernstig zie ke man uit Macedonië onderbren gen in een verpleeghuis. De man kreeg geen plek omdat dergelijke zorg aan illegalen niet wordt ver goed. De uitspraak heeft gevolgen voor naar schatting enkele duizenden il legalen in een vergelijkbare posi tie. Volgens de rechtbank heeft ie der mens, legaal of illegaal, recht op zorg. Dat is in internationale verdragen, zoals de Europese rech ten van de mens, vastgelegd. De ook aan strengere regels houden. Het kabinet eist dat ze vooraf bekij ken of iemand na de maandelijkse aflossing nog wel genoeg inkomen overhoudt om van te leven. Ook mogen ze niet meer adverte ren voor leningen die verstrekt worden zonder controle bij het Bu reau Kredietregistratie (BKR). Daarnaast krijgen alle leenrecla- mes de waarschuwing, dat 'te veel lenen tot grote problemen leidt'. Het kabinet gaat niet zo ver om ad vertenties en reclamespotjes hele maal te verbieden, maar de maxi male boete gaat omhoog van 30.000 naar een miljoen euro. DSB, dat bijna een op de vijf lenin gen in Nederland verstrekt, is blij met het nieuwe schuldenregister. „Lang niet alle schulden zijn be kend bij het BKR. Als een klant bij ons op kantoor liegt over andere schulden, dan weten wij dus sim pelweg niet dat hij financiële moei lijkheden heeft", aldus de woord voerder. "Bij88f*acc ran een conaaefeSsm bcyscrag- csfnisnaite ïncAisef rcaï?23sef!; fccèefc «1 fHdeSjK het hoofdtors grat# SS 50% tering cp fte S&ë fcociasaafife eso ■ias& totsprïncGwöirsèSe. AdiepefioöR 1 t8ne*effffler2S37 'Het te cwsowwwmra antes soss van EmasSaxl b| de vegende deafer. slapen ontbijten hel zichtbare comfeh-tverscliil www.sand.nl info®sand.nl rechtbank zegt niet wie deze zorg moet betalen. Sinds 2004 krijgen zorginstellingen geen vergoeding meer van het rijk voor de zorg aan illegalen. Nu de rechtbank heeft gesteld dat de man wel degelijk recht heeft op zorg, mag Agis de kosten vergoe den uit de AWBZ. Die wordt be taald door het Rijk. Regering zint op landelijke norm voor omgang met ambtenaar. DEN HAAG - Klagen mag, het hart luchten ook, maar schelden niet en geweld al helemaal niet. Het ka binet heeft genoeg van agressie te gen brandweerlieden, agenten, am bulancepersoneel, onderwijzers, treinconducteurs en ander over heidspersoneel. Er moet een landelijke norm ko men waarin is vastgelegd welke omgangsvormen wel of niet accep tabel zijn, zodat werkgevers, poli tie en Openbaar Ministerie precies weten wanneer ze moeten optre den. Het geweld tegen ambtenaren moet de komende jaren met 15 procent afnemen. Het kabinet wil dat vooral bereiken door een con sequentere bestrijding van ontoe laatbaar gedrag. Personeel dat bedreigd, geslagen of uitgescholden is, moet bij voor keur altijd aangifte doen. Vorig jaar zijn de straffen op geweld te- HNj Het geweld tegen ambtenaren moet met 15 procent afnemen. Het kabinet wil dat bereiken door een consequentere bestrij ding van ontoelaatbaar gedrag. gen overheidsdienaren al verdub beld. De plannen borduren voort op de voorstellen van het vorige kabinet om de agressie te beteuge len. Werkgevers krijgen van het kabi net nadrukkelijk de boodschap om te letten op de veiligheid van hun werknemers. Die taak hebben zij nu officieel al, maar de uitvoering laat vaak te wensen over. Ook moeten strafmaatregelen va ker toegepast worden. Zo hebben de sociale diensten al de mogelijk heid om iemand te korten op zijn uitkering als hij agressief is tegen medewerkers, maar de toepassing van die maatregel verschilt per ge meente. Overheidspersoneel heeft steeds vaker te maken met agressie en ge weld. Tweederde van alle ambtena ren is wel eens uitgescholden, ge treiterd of bedreigd, en een op de vier kreeg klappen of schoppen. Vooral ambulancepersoneel, gevan genisbewaarders en treinconduc teurs zijn vaak het slachtoffer: zij krijgen bijna allemaal te maken met verbaal of fysiek geweld. De schade van de agressie wordt geschat op zo'n 100 miljoen euro per jaar aan ziekmeldingen of min der functioneren, nog los van an dere schade en medische kosten. KOPENHAGEN - Ayaan Hirsi Ali heeft gisteren keihard uitgehaald naar de Nederlandse regering. Met het intrekken van haar beveili ging in de VS wil Den Haag ande re critici duidelijk maken dat ze be ter hun mond kunnen houden. Ze zei dat in een vraaggesprek met een Deense krant. „De beslissing de beveiliging in te trekken ging niet over geld. Het ging over princi pes." De stap moest volgens haar dienen als een signaal aan ande ren. „Ik geloof dat de regering graag een boodschap wil sturen aan anderen in Holland om ze hun mond te laten houden. Tegelij kertijd willen ze de moslims ge ruststellen door ze voor te spiege len: kijk wij staan aan jullie kant. Ayaan Hirsi Ali is de slechterik, wij zijn de goeden." energielabel -> Met het energielabel kan iedereen zien hoe energiezuinig een huis is. Daarom wordt het energielabel vanaf 1 januari 2008 verplicht bij verkoop/verhuur van een huis. Bij dit label krijgt u ook energiebesparende adviezen. Zo'n energielabel is dus slim, want een zuiniger huis is goed voor het milieu, zorgt voor meer wooncomfort en scheelt bovendien in de maandelijkse kosten. Een zinnig huis? Mei hei energielabel zie je hel zo. Meer weten? Ga naar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5