Wie aan de school raakt de ziel van de samenleving Wielewaaltrip Boekje Theo Thijssen slaat aan bij lezers CJii VAC-onderzoek in Bruinisse 26 Zaterdag 20 oktober 2007 PZC S Wethouder Renden wil dis cussie over de kleine scho len. Doordachte strategie of knuppel in het hoenderhok? Behoud van de school op het dorp staat in de top drie bij elk onderzoek naar leefbaar heid in de kleine kernen. Schou- wen-Duiveland heeft daar erva ring mee. In de jaren zeventig on derzocht 'de vrouw van drie mil joen' zoals projectleidster Emeli- ne Kleber destijds werd genoemd, de wensen voor een goed functio nerende samenleving in de kleine kernen. Veel recenter - in 2001 - kwam onderzoeker Dick van der Wouw van instituut Scoop tot vrij wel dezelfde conclusies: met wo ningbouw, een basisschool en een verenigingsgebouw kun je een dorp leefbaar houden volgens de bewoners. De bank, het postkan toor, de bakker op de hoek en als het even kon elk uur een lijndienst zouden ze ook wel fijn vinden, maar de meesten toonden zich rea listisch genoeg te beseffen dat je in een kleine kern niet alles kunt heb ben. Niet alles, maar dus wel een school en een dorpshuis. Een ervaren gemeentebestuurder als wethouder Wijnand Renden weet daar alles van. Hij heeft beide projecten voorbij zien komen. Bo vendien zal hij 'als onderwijsman van huis uit' heel goed weten wel ke emoties er aan scholen kleven. De kritiek die over hem neerdaalt nu hij het openhouden van de klei ne scholen ter discussie wil stel len, zal hem dan ook niet verba zen. Tot nu toe schaarde het gemeente bestuur zich immer aan de kant van de betrokkenen als het leerlin gental van een dorpsschooltje on der het cruciale minimum dreigde te zakken. Waarmee overigens niet voorkomen kon worden dat in Serooskerke, Kerkwerve en Noordgouwe scholen moesten slui ANALYSE door Ali Pankow ten. Maar toch: gedeeld verdriet. „Het doet pijn wethouder, veel pijn bij al die mensen die jaren lang gewerkt hebben aan leefbare dorpen. Nu worden we gebeten door eigen vrienden", verzuchtte directeur G. Oele van de basisscho len in Nieuwerkerk en Sirjansland. Het verdwijnen van een school heeft vooral op de lange termijn kwalijke gevolgen, verwacht voor zitter Ad Vis van de dorpsraad Noordgouwe. „Het is minder aan trekkelijk ergens te gaan wonen als je weet dat je de kinderen ergens anders naar school moet brengen. Het zal ook betekenen dat de kin deren minder contact met elkaar krijgen, omdat ze op verschillende scholen zitten. Op termijn zal ons dorp meer vergrijzen." Renden weet wat hij over zichzelf afroept als hij in de programmabe groting schrijft dat de nieuwe school voor Ellemeet misschien wel in Scharendijke gebouwd zal worden en dat elke andere vervan gende nieuwbouw van een dorps schooltje niet meer vanzelfspre kend zal zijn. Als wethouder finan ciën worstelt hij zeer met forse ver vangingsinvesteringen. Gooit hij daarom bruut de knuppel in het hoenderhok? Of kiest hij mis schien heel doordacht voor de rol van zwarte Piet? Al of niet in sa menspraak met zijn partner in ai- me, wethouder Roel van der Wek ken, die als wethouder van onder wijs opmerkelijk genoeg nog geen plofje tegengas heeft gegeven. In dat geval krijgt de raad straks de eer van scholenredder. Wel met de plicht diep in de bui del te tasten. Stichting biedt jonge mensen met beperking een avontuurlijke reis. door Esme Soesman RENESSE - Sinds ze betrokken raak te bij Stichting De Wielewaal heeft verpleegkundige Nicolien Kooman (24) uit Renesse al tien trips in binnen- en buitenland ge maakt. Haar elfde reis, naar Mexi co, staat in november op de agen da. Ze reist niet als luie toerist, maar is verpleegster tijdens vakan ties voor jonge mensen met een beperking. De Wielewaal verzorgt vakanties en themaweekenden voor kinde ren en jongeren tussen de zes en vijfendertig jaar. „Grensverleggen de vakanties", weerlegt Kooman het idee dat het om suffe volledig rondom beperkingen gearrangeer de tripjes gaat. Neem die reis die ze heeft meegemaakt naar Frank rijk. Dat was bivakkeren op een camping, in een - weliswaar aange paste - stacaravan. Voor een bezoekje per trein aan het stadion in Barcelona of een uit stapje met een speedboot op zee draaien vakantiegangers en vrijwil ligers evenmin de hand om. Er zijn vakanties voor onder meer jongeren met een lichamelijke be perking, meervoudige complexe handicap en ADHD. Ook worden met enige regelmaat themaweekenden voor kinderen georganiseerd. Landelijk zijn er zo'n duizend vrijwilligers bij de or ganisatie betrokken. Daar zitten vooralsnog weinig Zeeuwen bij, terwijl er wel behoefte is aan nieu we jonge vrijwilligers. Met name verpleegkundigen zijn hard nodig. Voor Kooman, die sinds juni regiocoördinator is van de stichting, is dat reden om op Zeeuwse bodem flink aan de weg te timmeren. Zo bezoekt zij vol gend voorjaar de Hogeschool Zee land en het ROC. In 2004 kwam Kooman, die werk zaam is bij het ziekenhuis in Dirks- land (cardiologie/neurologie), in contact met De Wielewaal. Op zoek naar vrijwilligerswerk maak te ze, toen nog als student HBO-V, een heuse sprong in het diepe. Als verpleegkundige ('pleeg') is ze tij dens de reizen verantwoordelijk voor de toediening van medicij nen en alle medische en verpleeg kundige handelingen. Dat was slikken, maar dat duurde maar heel even - blikt Kooman te rug. „Ik kende niemand, maar je wordt bij De Wielewaal zo goed opgevangen." Van instructies voor af tot het medisch team dat de ach- 'Als groep denk je hetzelfde. Je wilt de jongeren een geweldige vakantie bieden' terwacht vormt tijdens de reizen. Bijzonder is bovendien de hecht heid die Kooman ervaart met de reisleiders en reisleiderassistenten, waarmee ze als verpleegkundige het verantwoordelijke rap-team vormt. „Als groep denk je hetzelf de. Je wilt de jongeren een geweldi ge vakantie bieden. Je bent met z'n allen één." En niet voor niets, heeft ze inmid dels al ruimschoots kunnen erva ren. Ze verhaalt over een spasti sche jongen die, op datzelfde tripje naar Frankrijk, voor het eerst ging vliegen. „Die vond dat zo gewel dig. Toen hij zijn ouders weer zag stuiterde hij van enthousiasme bijna uit zijn stoel." Bij de dorpsschool kom je elkaar tegen. foto Dirk-Jan Cjeltema Vierde Prinsenkind werd Wielewaal De Stichting Wielewaal is voortgekomen uit de organisatie Het Vierde Prinsenkind, die zich na de oorlog richtte op oorlogswezen. De stichting vierde in juni het dertigjarig jubileum. Uitgangspunt van de organisatie is dat iedereen die mee wil ook mee kan, ongeacht de zwaarte van de handicap. Doelstelling is grensverleggende vakanties organiseren voor jongeren. Meer informatie is te vinden op www.wielewaal.nl. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapel Ie BRUINISSE - De adviescommissie wonen van de Vrijwilligers Advies Commisie (VAC) houdt dinsdag haar jaarlijkse sociaal veiligheidson derzoek in Bruinisse. Doel van het onderzoek is het toetsen van de toegankelijkheid van de woonom geving met betrekking tot veilig heid, verlichting, openbaar groen en trottoirs. Vergelijkbare onder zoeken worden ook in andere ker nen gedaan. Weggeefactie van bieb in het kader van de actie Nederland leest. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Bezoekers druppelen gestaag binnen bij de bieb in Zie- rikzee. De meesten lopen linea rec ta naar de speciaal ingerichte tafel. Daar is een gratis boekje verkrijg baar, want gistermiddag startte de actie van alle bibliotheken in Ne derland om het boekje De gelukki ge klas van Theo Thijssen uit te de len aan de leden. Allemaal be doeld om de Nederland meer aan het lezen te krijgen. „Er was 'n gratis boekje, dacht ik", zegt H. de Jong vrolijk. Hij krijgt een formuliertje in handen ge drukt om in te vullen. „Ik lees graag" zegt hij. „Ik vind dit een he le goede zaak om lezers meer tot actie te manen." De Jong krijgt zijn exemplaar van het werk van Thijssen. Niet echt zijn genre, zegt hij. „Nee, ik lees meer spanning en actie. Detectives en zo, maar af en toe ook een goed boek." De medewerkers van de bieb heb ben dit jaar een flinke voorraad boeken aangeschaft. „Achttienhon derd exemplaren", zegt Cathy de Vries van de bibliotheek. Vorig jaar (de eerste keer dat deze actie werd gehouden) waren er maar vijfhonderd boeken voor de drie vestigingen op het eiland en die waren in mum van tijd weg. Een andere snelle klant is M. de Groot. „Ik had er van gehoord van de leidster van onze leesgroep", vertelt ze. „Ik lees veel voor de lees groep." Gisteren stond ook Pontes Pieter Zeeman stil bij de campagne Ne derland leest. Klokslag kwart voor tien stroom den de leerlingen het binnenplein Wethouder R. van der Wekken (voorgrond) en rector B. Martens hangen het bordje 'Theo Thijssenplein' op. foto Dirk-Jan Cjeltema van de school op. Daar naartoe ge dirigeerd door de docenten om de opening van het (tijdelijke) Theo Thijssenplein luister bij te zetten. Het moet een prettige ervaring zijn geweest voor onderwijswet houder R. van der Wekken. Onder luid gejuich en applaus (en dat ge beurt niet zo vaak bij een wethou der) plakte hij samen met rector B. Martens een 'plaatsnaambord' op een van de ramen. „Ik hoop dat jullie plezier hebben in lezen, want je hoeft tenslotte niet altijd achter de computer te zitten", hield Van der Wekken de leerlin gen voor. Waarom dit allemaal ge beurde zal de meesten overigens zijn ontgaan want de toespraken gingen wat verloren in het geroeze moes van pubers die chips en piz- zapunten aten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54