Mode van nu met oog voor folklore De herontdekking van de waanzin 38 I Zaterdag 20 oktober 2007 PZC Details van streekdracht fraai verwerkt in actuele ontwerpen. door Ali Pankow middelburg - Een pantalon met gesmookte pijpen, een colbertje met knopenversiering en een hals versiering geïnspireerd op een bloedkoralen collier. Het zijn slechts enkele blijken van het oog voor detail waarmee studenten van de Styling Academie Artemis in Rotterdam hedendaagse mode hebben ontworpen geïnspireerd door de Zeeuwse streekdracht. In vervolg op de modeshow die zij tijdens de openingsweek van het Zeeuws Museum in juni al hebben gegeven, is hier nu een wisselten toonstelling ingericht met de tien meest toonaangevende ontwer pen. Deze expositie werd gistera vond op feestelijke wijze geopend. Het Zeeuws Museum nodigt elk jaar jonge modeontwerpers uit nieuw werk te maken dat geïnspi reerd is op de streekdrachtcollec- tie. In het verleden werkte het mu- 'De jury heeft zich op drie criteria gebaseerd voor de selectie van de ontwerpen' seum in dit kader al samen met het Amsterdams Fashion Institute en met de modeafdeling van de Hogeschool Gent. Dit jaar is de modeacademie in Rotterdam aan de beurt. De tien geselecteerde creaties worden onder het ZL mo delabel van het Zeeuws Museum gepresenteerd. Dat label werd ont worpen door The Stone Twins en geldt als kenmerk voor de brug die het Zeeuws Museum wil slaan tus sen mode van toen en nu. „De jury heeft zich gebaseerd op drie criteria voor de selectie van de uitverkoren ontwerpen", zegt Sampler, koor en klassieke instrumenten in ode aan Pink Floyd. door Mischa Beckers terneuzen - Het slotconcert van het Festival van Zeeuwsch-Vlaan- deren, morgen in Terneuzen, heeft als titel De herontdekking van de waanzin. In deze uitvoering van het Hermes Ensemble en sample- specialist Gert Keunen staat de mu ziek van Pink Floyd centraal. Het Hermes Ensemble is een Bel gisch collectief van musici, compo nisten en academici met als belang rijke doelstelling het promoten van hedendaagse muziek. Recente technologie moet deze missie on dersteunen. Uitgangspunt van het huidige Pink Floyd-project is het samenbrengen van twee verwante avant-garde stromingen met wor tels in de jaren zestig: enerzijds ex perimentele klassieke muziek van componisten zoals Xenakis en an derzijds vernieuwende rockmu ziek van Pink Floyd. Het ensemble vroeg Gert Keunen - met een achtergrond in rockmu ziek en grote fan van de vroege Pink Floyd - een bijdrage te leve ren aan het project. coördinator Carine Leijnse van de museale modecollectie. „We heb ben gekeken hoe de creatie over komt in een tentoonstellingszaal. Dat is heel anders dan op een plan kier. Verder golden expressie van de ontwerpen en het Zeeuwse aspect daarin als pluspunten." Studente Anna van de Meiracker blijkt goed te hebben aangevoeld wat de jury graag wilde zien. Drie van haar ontwerpen prijken in de expositiezaal. In een vlotte jonge meisjes-outfit verwerkte zij een op Keunen is docent aan de Rockaca demie in Tilburg en de Erasmus Hogeschool in Brussel. Daarnaast is hij componist, producer en sample-artist in Briskey. Zijn samp ler kreeg dan ook een prominente rol in het project rond Pink Floyd. „Sinds het verschijnen van Dark si- de of the moon begin jaren zeventig is Pink Floyd een megaband", zegt Keunen. „De focus in ons project ligt op de periode vóór Dark side of the moon. Het publiek kan zo de relatief onbekende muziek van de groep uit die periode herontdek ken." 'Met mijn samples herhaal ik de Pink Floyd-experimenten met moderne middelen' Onder leiding van Syd Barrett ver legde Pink Floyd eind jaren zestig de grenzen van het rockidioom. Het resultaat: minutenlange mini malistische soundscapes zonder conventionele songstructuren met dissonantie als norm. De toenmali ge gevestigde orde op muziekge bied bestempelde dit als complete waanzin. Toen David Gilmour als nieuwe gitarist Barrett verving, merkelijke kraag, fraai gevouwen zoals vroeger de hoedenlinten in de streekdracht. Ook tekende zij voor een witte, royaal geplooide ja pon die Leijnse aanduidt als Het Melkmeisje. Zij ziet er duidelijk de invloed van het vroegere jak in. Het ontwerp voor een feestelijke japon van Karline Sterk heeft on der de naam 'Gouden bal' een pro minente plek gekregen in het to rentje bij de ingang van het mu seum. Leijnse ziet in het opbollen de bovenstukje van deze jurk de brak een nieuwe episode voor de band aan. De psychedelica bleef de chaos verminderde maar gren zen werden nog meer verkend. In die periode experimenteerde de groep onder andere met het opne men van omgevingsgeluiden op band. Opnames werden ver vormd, verknipt en samengevoegd tot nieuwe geluidscollages. Keunen: „Dat principe gebruiken wij veelvuldig in het project. Door andere arrangementen in een nieu we context - met afwijkend instru mentarium - te spelen, leer je de muziek op een andere manier ken nen. Zo bevat Sysypheonta frag menten van Pink Floyds Sysyphus (van Ummagummaen Xenakis' Eonta. In deze collage sluiten frag menten uit beide stukken naad loos op elkaar aan. Met mijn ge bruik van samples herhaal ik de Pink Floyd-experimenten maar dan met moderne middelen en zo is de cirkel rond." Keunen verzamelde zo'n 700 samples uit het Pink Floyd-oeuvre. Sommige zijn herkenbare geluids fragmenten. Andere zijn bewerkt en geschikt als bouwsteen voor nieuwe klankcollages. „Ik gebruik mijn sampler op meer dere manieren. De intro van het overeenkomst met de zogeheten 'schapenbout mouwen' uit de streekdracht. In dit soort verrassen de bijdragen ziet ze ook de invloed van de specifieke modeshow die het Zeeuws Museum in maart dit jaar in de kerk van Veere hield. „De modestudenten hebben daar blijkbaar heel goed gekeken en in spiratie uit geput", zegt Leijnse. Sa men met haar collega's Han van de Broeke (streekdracht deskundi ge) en Mia Elmont (textieldeskun- dige) verzorgde zij aansluitend bij concert is een persoonlijke ode aan de muziek van Pink Floyd. In mijn eentje bouw ik met samples een psychedelische soundtrack op. Echter, in de nummers Atom heart mother en A saucetjul of secrets, ge speeld met het hele ensemble, fun geert de sampler als een gewoon instrument. Dan stuur ik er bij voorbeeld synthesizers mee aan." De bezetting bij de uitvoering is bijzonder. Zo vervangt de contra bas de elektrische basgitaar en spe len bijvoorbeeld trombonisten de gitaarpartijen. „Toch, in het oor spronkelijke Atom heart mother zit in het middenstuk een gitaarsolo. Die solo heb ik noot voor noot op genomen en tijdens de uitvoering speel ik de solo via de sampler. De echte Pink Floyd-fan komt dus echt wel aan zijn trekken. Sterker nog, onze optredens trekken zelfs fans uit de VS die de experimente le waanzin uit de beginperiode op deze manier komen herontdek ken." Pink Floyd-project door Hermes En- semble en koor (slotconcert van het- Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen), morgenmiddag in het Scheldethea- ter in Terneuzen. Aanvang: 15.00 uur. de Styling Academie Artemis nog twee gastlessen om de studenten nader te informeren over technie ken en materialen. De wisselexpo sitie 'R-dam -> Zl' biedt verder on der meer een fraaie japon voor een weduwe, een dandykostuum met details als met damast gevoer de stolpplooien en een bonte mix van stoffen met folkloremotiefjes. f_l De modetentoonstelling is tot en met 9 december te zien bij het Zeeuws Museum in Middelburg. Hein van de Ceyn vaste gast in Porgy terneuzen - Bassist Hein van de Geyn is dit seizoen 'artist in resi dence' bij Stichting Porgy Jazz. Dat betekent dat hij de komende maanden verscheidene concerten zal verzorgen in jazzpodium Porgy en Bess in Terneuzen. Het eetste is morgenmiddag, als Van de Geyn samen met zangeres Paulien van Schaik - de twee werken al jaren lang samen - optreedt, bijgestaan door twee strijkers: Frans Grapper- haus op cello en Yvonne van de Pol op altviool. Het concert begint om 16.00 uur. Concert Paris Dandies in café 't Schuttershof middelburg - Het Middelburgse ca fé 't Schuttershof heeft morgen een grote naam in huis: de Paris Dandies. Dat is de band rond de vroegere Herman Brood-gitarist Dany Lademacher. De groep be staat verder uit Ivo Severijns (bas), Dirk Vermeij (zang, gitaar) en Ra mon Rambeaux (drums). De vier spelen eigen werk én Brood-reper toire. Het concert begint morgen middag om 17.00 uur. Dany Lademacher ontving in april van dit jaar in Vlissingen de Eddy Christian! Award. Hedendaagse mode met trekjes van Zeeuwse streekdrachten in het Zeeuws Museum. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40