Held met uitstraling ve Zeeuwse vondsten ontsloten Sponsoractie voor Zeeuws Museum blijft ver onder streefbedrag Meertens legt 36 Zaterdag 20 oktober 2007 PZC ZES VRAGEN AAN Mannen haken sneller af bij de opleidingen tot onderwijzer. In tegenstelling tot vrou- m. wen zouden ze liever kennis willen over- brengen dan 'iets met kinderen doen'. Naam: Wouter Simons Woonplaats: Bergen op Zoom Leeftijd: 18 jaar Opleiding: eerstejaars student aan de pabo van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen door Ernst Jan Rozendaal Waarom ben je aan de pabo gaan studeren? „Ik vind het leuk om met kinderen om te gaan. Het is mooi om kinde ren die eerst alleen maar geïnteresseerd zijn in spelen te zien opgroeien tot kleine volwassenen." Met hoeveel jongens zit je in de klas? „Met zeven jongens en een stuk of twintig meiden." Bevestigt dat niet de recente conclusies van de Nijmeegse onderwijskundige Gerda Geerdink die stelt dat vrouwen zich beter thuisvoelen op de pabo, om dat de manier waarop het leraarsberoep wordt benaderd beter bij hen past dan bij mannen? „Niet per se. Als jongen moet je ook een zachtere kant hebben. Je moet jezelf kunnen openstellen voor kinderen. Ik denk dat elke man dat kan, maar ze willen het niet allemaal toegeven. Het is niet stoer." Merk je van andere jongens dat ze het gek vinden dat je op de pabo zit? „Nee hoor. Het is natuurlijk bekend dat je veel met meiden te maken krijgt, maar ik word heus niet voor homo uitgescholden, of zo." Voor bojkont dan? „Dat eerder." Klopt het wel dat de omgang met het kind in de opleiding belangrijker wordt gevonden dan het overbrengen van kennis? „Nee. Als je de pabo gaat volgen, weet je dat je goed met kinderen moet kunnen omgaan. Dat is een voorwaarde. Misschien dat sommige jon gens zich dat van tevoren te weinig hebben gerealiseerd, of dat ze tijdens de opleiding merken dat ze dat minder goed kunnen of minder leuk vin den dan ze hadden gedacht. Maar de diversiteit van de opleiding is zo enorm groot. Er zijn genoeg vakken waarbij je helemaal niet met kinde ren bezig bent. Je leert bijvoorbeeld ook hoe je met ouders moet om gaan. De veelzijdigheid van de opleiding maakt het voor mij juist zo aan trekkelijk." Plan om één miljoen op te halen mislukt, toch wordt tekort vermeden. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum is er niet in geslaagd één mil joen euro aan sponsorgeld te wer ven voor de inrichting van het nieuwe museum. Het comité van aanbeveling voor het Plan van 1 Miljoen is vorige week opgeheven, terwijl de teller is blijven steken 650.000 euro. Door op andere pos ten te bezuinigen, heeft het mu seum een tekort op de verbou wing desondanks weten te voorko men. „Het is heel erg moeilijk gebleken om geld op te halen", zegt direc teur Valentijn Byvanck van het Zeeuws Museum, „ledereen die we benaderden reageerde ontzet tend vriendelijk, totdat de beurs moest worden getrokken. Partijen die aanvankelijk heel hoog inzet ten, haakten dan toch af" De verbouwing en inrichting van het Zeeuws Museum hebben in to taal 9,5 miljoen euro gekost. Daar- Het volksverhaal leeft. In nieuwe varianten, door televisie en internet sneller dan ooit. Roodkapje is wat belegen geworden. Nu gaat het dikwijls om verhalen die een stad kunnen laten glimmen. Reinaert de Vos in Hulst en de Vliegende Hollander in Terneuzen zijn in Zeeland de bekendste voorbeelden. Het Meertens Instituut in Amsterdam wil ze graag horen. door Jan van Damme Terneuzen heeft het Vlie gende Hollander Festival, het Vliegende Hollander monument, het Vliegen de Hollanderbier, het Vliegende Hollandergebak, sinds 2005 het schilderij The Flying Dutchman, een Vliegende Hollanderwandel route en een Vliegende Hollander- -look-a-like. De opsomming is ongetwijfeld on volledig. Maar één ding is duide lijk: de hoofdstad van Zeeuws-Vlaanderen is de laatste ja ren meer dan ooit de stad van de gedoemde kapitein Van der Dec- ken geworden. Theo Meder en Ruben Koman kunnen de Terneuzense ijver wel begrijpen. Zij doen onderzoek naar volksverhalen in Nederland. In dat kader richten ze zich ook op Zeeland, dat een hoofdstuk zal beslaan in een in 2009 te verschij nen overzichtswerk. Ze kunnen voorbeelden noemen van vele an dere dorpen en steden, die met een legende, fabel, sage of sprook je aan de haal zijn gegaan. Hansje Brinker met zijn vinger in de dijk Het Zeeuws Museum had één miljoen euro aan sponsorgeld nodig, doch haalt maar 650.000 binnen. Door meevallers en bezuinigingen is er geen tekort. van is 8,5 miljoen afkomstig van fondsen en subsidies. De rest wil de het museum bij sponsors lospeuteren. Uit het zojuist ver schenen jaarverslag 2006 blijkt dat eind vorig jaar 300.000 euro bin nen was, door bijdragen van on der meer Delta, de Stichting Dio- raphte, het Stimuleringsfonds voor Architectuur, het ANWB Fonds en vele particulieren. Dit jaar is er nog 3,5 ton bijgeko men, meldt Byvanck. Hoewel het afscheidsetentje met het comité van aanbeveling inmiddels heeft plaatsgevonden, is het sponsortra ject nog niet helemaal ten einde. Maar veel verwacht Byvanck er niet meer van. Toch blijft het museum niet met een tekort zitten. De 647.000 euro die van de provincie was geleend om de rekeningen te kunnen beta len, kunnen met het sponsorgeld worden terugbetaald. De afgelo pen twee jaar heeft het Zeeuws Museum overschotten behaald op de exploitatiebegroting, door 'rela tief veel werk met weinig mensen te doen'. Dat is in de inrichting ge stoken. Verder is 'het tentoonstel lingsbudget wat omlaag ge schroefd', is minder geld uitgege ven aan communicatie en hoefde een financiële buffer voor eventue le tekorten op de bouw niet te wor den aangesproken. Willy de Meijer is de Vliegende Hollander. foto Camile Schelstraete in Spaarndam, het Vrouwtje van Stavoren, de Witte Wieven in Lochem, Reinaert de Vos in Hulst. In alle gevallen zijn de midden stand, VW en gemeentebestuur ders er als de kippen bij om het verhaal te omarmen. Goed voor het toerisme. Toch knaagt er iets. Hoeveel beel den, banken, cafés en musea er ook in Hulst aan hem zijn gewijd, de geslepen vos Reinaert moet echt in Vlaanderen worden gesi tueerd, zeggen beide onderzoe kers. Koman komt aanstaande dinsdag naar de Reinaertstad om alles wat met de plaaggeest van Ko ning Nobel te maken heeft, met ei gen ogen te zien en te fotografe ren. Het bos Hulsterloo is slechts één regel in duizenden verzen. Bo vendien wordt het woud door Rei naert genoemd als de locatie waar hij zijn schat begraven zou heb ben. Koman en Meder in koor: „Ie dereen begrijpt dat de vos liegt dat hij barst, er is natuurlijk helemaal geen schat." Met de Vliegende Hollander is het al niet anders gesteld. Terneuzen was in de tijd dat kapitein Van der Decken op een paasochtend in de 17e eeuw uitvoer veel te klein om als thuishaven van zijn schip - een Oost-Indiëvaarder - te kunnen die nen. Volgens Koman is de sage oor spronkelijk Engels. De huidige theorie is dat er in het verhaal spra ke was van een schip, Ternuten ge naamd. Iemand heeft dat eens ver keerd begrepen en er Terneuzen van gemaakt. Meder en Koman spreken nadruk kelijk geen oordeel uit over de acti viteiten van winkeliers en bestuur ders. Daar zijn ze wetenschappers voor. Bovendien kunnen een do lende kapitein en een dekselse vos best een positieve uitstraling heb ben. „Op de identiteit", zeggen de onderzoekers, „een held stimu leert het saamhorigheidsgevoel." Meder en Koman zijn verbonden aan het Meertens Instituut in Am sterdam. Hun kantoor is gevestigd in een oude colafabriek aan de zui delijke ringweg van Amsterdam. De onderzoekers vertellen dat hun eigenlijke werk in de provincie Het Meertens Instituut in Amsterdam bestudeert en documenteert de Neder landse taal en cultuur. Het insti tuut is vernoemd naar P.J. (Piet) Meertens (1899-1985), de uit Mid delburg afkomstige Neerlandicus die in 1930 het Dialectbureau op richtte. Hij was tot aan zijn pensio- Honderden objecten van prehistorie tot 19e eeuw beter toegankelijk. door Rinus Antonisse middelburg - De archeologische collectie van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Weten schappen (KZGW) wordt voor het publiek beter toegankelijk. De vondsten liggen nu nog opgesla gen in 173 dozen bij het provin ciaal archeologisch depot van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) in Middelburg. Het inventariseren en ontsluiten van de archeologische collectie is mogelijk door een gift van ruim 85.000 euro, die het genootschap krijgt van de Stichting Diorapthe. Deskundigen gaan de vondsten (onder meer 270 complete objec ten en enkele honderden kleine metalen gebruiksvoorwerpen) be schrijven. De informatie is vanaf voorjaar 2008 te zien via www.ge- schiedeniszeeland.nl. Het gaat om gegevens over de voor werpen zelf, bijzonderheden over de vindplaatsen en de geschiede nis van de collectie. Een deel van de collectie is al toegankelijk via een presentatie in het Zeeuws Mu seum. De vondsten lopen van de prehistorie tot in de 18e eeuw. „Eindelijk is het zover. We zijn er vier jaar mee bezig geweest", zegt Erik van der Doe van het KZGW. De toppers uit de collectie worden volgend jaar, gekoppeld aan een symposium, gepresenteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38