HSSS slSKS Veerse woning Plan voor verbouwing Zilveren Schor tast natuur te veel aan Kunstcontainers op tournee in Vlissingen Werk aan weg in Oostkapelle Lintjes voor brandweermannen 26 Zaterdag 20 oktober 2007 PZC W Verhage: gunning hoeft niet te wachten op oordeel totale project. door Maurits Sep VLISSINGEN - Ondanks uitstel van een besluit over het hele Schelde- kwartier kan het eerste deelplan rond het oude Dok van Perry toch alvast worden ontwikkeld. Dat zegt wethouder T. Verhage. „Ko mende week besluiten we als colle ge of we dat deel inderdaad al wil len gunnen aan een projectontwik kelaar." Dit eerste deelplan (tussen de Ste nen Beer en het Dok) had eigen lijk op 3 juli gegund moeten wor den. Het college deed dat toen niet vanwege een gebrek aan informa tie om tot een goede beoordeling te kunnen komen van de biedin gen van projectontwikkelaars. Dat was de aanleiding tot de crisis met het Scheldekwartier. De gemeente liet de projectontwik kelaars op 3 juli weten enkele maanden langer nodig te hebben Middelburg eist andere aanpak vakantiepark bij Veerse Meer. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Libéma, de eigenaar van vakantiepark het Zilveren Schor bij Arnemuiden, moet het nieuwbouwplan opnieuw aanpas sen. Dat zegt de Middelburgse wet houder F. Streng (WD, recreatie). Het plan voor honderd huisjes en een restaurant tast het landschap te veel aan. De gemeente vindt een restaurant - met congresfunctie - aan het wa ter geen goed idee. „Als we daar bebouwing toestaan, wordt het zicht vanaf het water aangetast." Ook het plan om de huisjes op om tot een besluit te komen. Nu heeft de gemeenteraad tot het ein de van het jaar de tijd genomen om het hele plan te beoordelen. Toch is het mogelijk al met het eer ste deel te beginnen, meent Verha ge. „Je neemt dan wel een stukje ri sico als je de uitgangspunten voor het totale plan verandert. Maar de biedingen die de projectontwikke laars hebben gedaan, passen goed op de visie die het bureau Inbo heeft gemaakt op de markt voor woningbouw. Die visie gaat niet over het geld, maar over de ver wachtingen hoeveel woningen we kunnen afzetten op de markt", legt ze uit. Inbo heeft op verzoek van het bu reau Witteveen+Bos onderzoek ge daan naar de woningmarkt in Vlis- singen. Daarbij is gekeken naar de vraag naar nieuwbouwhuizen in Hoewel het besluit over het hele Scheldekwartier in Vlissingen is uitgesteld, stelt wethouder Verhage dat de eerste fase al gegund kan worden. een heuvel te zetten, valt niet in goede aarde bij de wethouder. Libéma moet met een plan komen waarbij de huisjes beter in het landschap ingepast zijn. Bovendien wil de wethouder dat Libéma de garantie geeft dat de maatschappelijke functie van het vakantiepark behouden blijft. Libé ma heeft het park overgenomen van Jantje Beton, dat er vakantie kampen organiseerde voor achter gestelde jeugd. Het Zilveren Schor is in 1964 door koningin Juliana en prins Bernhard geschonken ter ge legenheid van hun 25-jarig huwe lijksjubileum. Het terrein is wel toe aan een op knapbeurt, vindt Streng. „Het is positief dat er een onderneming is die daar wil investeren. Het is een de gemeente. Voor de ontwikke ling van het Scheldekwartier is het van groot belang om te weten hoe veel huizen per jaar gebouwd en verkocht kunnen worden. Het vori ge bureau dat een grondexploitatie heeft gemaakt voor het Schelde kwartier, Tauw, ging uit van vier honderd huizen per jaar in Vlissin gen, waarvan 250 op het Schelde- terrein. Inbo gaat uit van 250 hui zen per jaar in de hele gemeente, waarvan maximaal honderd op het terrein van de oude scheeps werf Het college neemt op 23 oktober een besluit over het eerste deel plan. Verhage wijst erop dat de gunning op 3 juli wel is uitgesteld, maar dat de gemeente de project ontwikkelaars toch binnenkort eens moet laten weten wat er met hun biedingen gaat gebeuren. „We kunnen dat niet eindeloos uitstel len. Er zit dus zeker enige tijds druk op", beseft de wethouder. „Ook vanwege de prijs. Zij hebben in juli een prijs geboden, maar die blijft natuurlijk niet gelden." bijzondere plek. Wij hebben een positieve grondhouding." Het aan gepaste plan moet nog worden voorgelegd aan de toetsingscom missie Veerse Meer, de instantie die alle ontwikkelingen rond het meer beoordeelt. Eerder dit jaar keurde de gemeen te ook al een plan voor het Zilve ren Schor af Libéma laat zich niet door de kri tiek van de gemeente uit het veld slaan. „We gaan het plan net zo lang aanpassen tot we overeen stemming hebben met de gemeen te", zegt woordvoerder M. Nieuw- land. „In eerste instantie hadden we ons ideale plan voorgelegd. Het is altijd zo dat er iets bijgeschaafd moet worden als je een plan maakt. Wij zien het positief" Huidige woningbouw in Nederland is 'zo lek als een mandje'. door Henk Postma VEERE - Stoken in je huis? Nergens voor nodig, zegt Erik Franke. Als je het goed aanpakt, verwarmt je huis zichzelf. Terwijl het er 's zo mers voor zorgt dat het lekker koel blijft. Zijn eigen woning aan de Kaai in Veere is het 'levend' be wijs. Als je er langs loopt, valt je niets bijzonders op. Gewoon een monu mentenpandje aan de Kaai. En ook als je er eenmaal binnen bent, heb je niet meteen in de gaten dat dit een revolutionaire woonstek is: één van Nederlands eerste 'passief- huizen'. Dat zijn woningen die nauwelijks meer energie verbrui ken dan een föhn. In het beste ge val produceren ze zelfs energie. Dan voeden ze bijvoorbeeld de stadsverwarming of het elektrici teitsnet. Verspreid in Nederland zijn nu vijftien van dergelijke passiefwo- ningen gebouwd. Franke zelf is daar als architect de grondlegger van. Aan de Kaai in Veere bouwde hij zo'n huis voor zichzelf Hij brak er een historisch pandje af, en herbouwde het in oude stijl, maar wél volgens nieuwe inzich ten en met nieuwe technieken, die in landen als Zweden en Duits land al wat langer en op veel grote re schaal worden toegepast. De kaaiwoning heeft decimeters dik geïsoleerde muren, vloeren en dakdelen, ramen met drie lagen glas. En het is volledig tochtvrij. Het heeft als het ware een 'dikke trui' aan. En belangrijker nog: het is uitgerust met slimme installa ties. De kern daarvan is het ventila tiesysteem. Dat voert continu fris se lucht aan zonder dat binnen- huiswarmte verloren gaat. Het sys teem draagt de warmte van uitstro mende lucht over op binnenstro mende lucht en filtert schadelijke stoffen weg. De verse lucht komt uit de tuin, en komt de woning binnen via een ondergrondse leiding. Daar mee wordt 's winters van de aard warmte geprofiteerd, terwijl de lucht 's zomers vanzelf afkoelt. Zo nodig kan wat elektriciteit worden gebruikt om bij te verwarmen. In de praktijk blijkt dat nauwelijks nodig. De woning mist een gasaanslui- ting. Nergens voor nodig, zegt echtgenote Elies. „Het blijft hier ge woon 21 graden, zelfs als de elektri citeitsmeter stil staat." Dat die wei nig werk hoeft te verzetten, komt doordat nog meer besparingstech nieken in bedrijf zijn. Zonnecollec toren houden het tapwater op 65 graden. Ramen zijn zoveel moge lijk op de zonkant gericht. En spe ciale pijpen, voorzien van spiegels, 'verlichten' ruimtes, zoals bergka- mers, gangen en toilet met buiten- 'Het blijft hier gewoon 21 graden, zelfs als de elektriciteitsmeter stil staat' licht. Wonen in een passiefhuis, propageert Franke, is ook goed voor de gezondheid. Uit metingen van de TU Eindhoven blijkt dat in zijn huis veel minder schadelijke stoffen blijven hangen dan in een doorsnee woning. Een van de an dere veertien Nederlandse passief- huizen heeft z'n bewoner inmid dels van astma genezen. Daar schuilt geen enkel geheim achter. Gewoon een kwestie van uitgekiend bouwen en toepassing van nieuwe installatietechniek. Dat kost wel wat meer dan we ge wend zijn: zo'n 15.000 tot 35.000 euro per huis. Maar je bespaart zo veel energie dat je die extra kosten in tien, hooguit zestien jaar terug verdient, verzekert Franke. „Bij fi nanciering met een klimaathypo theek kan je in sommige gevallen al na drie tot vijf jaar winst gaan maken." Hoe komt het dan dat in Neder land nog maar vijftien van dit soort huizen zijn gebouwd? Om dat de Nederlandse bouwwereld hopeloos achter loopt, zegt Fran ke. In Zweden, Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk zijn de aflopen jaren al meer dan zevenduizend passiefhuizen gebouwd. De princi- OOSTKAPELLE - De doorgaande rou te door Oostkapelle is van 29 okto ber tot 16 november gedeeltelijk ge stremd. Het asfalt wordt ver nieuwd en het fietspad en het trot toir worden verbeterd. Het werk beperkt zich tot de Domburgse- weg, Waterstraat en het deel van de Dorpsstraat tot de kruising met de Molenweg. Verkeer vanaf Dom burg, Serooskerke en Aagtekerke wordt omgeleid via Grijpskerke. Cultuurwerf treedt voor het eerst naar buiten onder nieuwe naam. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Vlissingse culture le organisaties Uit in Vlissingen, poppodium De Piek en Buro Beel dende Kunst presenteren zich vol gend weekeinde voor het eerst aan het grote publiek onder hun nieu we, gezamenlijke naam 'de Cul tuurwerf. Ze doen dat met een containertournee op verschillende locaties in de stad en in Oost-Sou- burg. In zes containers wordt een im pressie gegeven van het program ma-aanbod van de Cultuurwerf Zo is er de expositie Build to Expo se met skateboards die bewerkt zijn door bekende mensen als Def P., Hein de Kort en [esse R. Verder is er een rooftopconcert van The New die luidruchtige popliedjes (stuiterpoppareltjes) brengen. Twee bandleden van Moss geven een intiem huiskamerconcert en ook zanger/gitarist Marien Dor- leijn treedt op. In de Art-container speelt het in teractieve graffitiproject Spray Coats. En twee danseressen van de Stichting Dansz geven een korte dansuitvoering in een andere con tainer. In de Theater-container brengt cir cus Papi-Kuko een verzameling au thentieke rariteiten en medische wonderen in de vorm van objec ten, relikwieën en personen. De Cultuurwerf staat zaterdag 27 oktober van 12 tot 13 uur op het Oranjeplein in Oost-Souburg en van 20 tot 23 uur op de boulevard bij hotel Britannia. Op zondag 28 oktober is de containertournee te zien op de Oude Markt in Vlissin gen, van 13 tot 16 uur. MIDDELBURG - Vier vrijwilligers van de stadsgewestelijke brandweer Vlissin- gen-Middelburg hebben gisteravond een koninklijke onderscheiding gekre gen. René de Waal (uiterst links) werkt bij de post Olympiaweg in Vlissin gen als chauffeur. Ad Petiet (tweede van links), bijgenaamd Michiel omdat hij zo veel op Michiel de Ruyter lijkt, is instructeur voor de opleiding On derbrandmeester. Hij werkt op de post in Oost-Souburg. Thony Schipper (tweede van rechts) is via de jeugdbrandweer en de brandweer in Zoutelan- de bij het stadsgewest terechtgekomen. Hij werkt nu als centralist en als vrijwilliger bij de post Torenweg in Middelburg. Peter Maljaars (uiterst rechts) is vrijwilliger bij de post aan de Rooseveltlaan, ook in Middelburg. Maljaars werkt ook nog als vrijwilliger bij de voedselbank. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28