Consument poetst herrie in Spaarndam weg Internetwerken PZC Zaterdag 20 oktober 2007 21 schijnt verslavend te zijn. Psycholo gen signaleren een angst om bui ten de boot te vallen. We willen onze belevenissen zo veel mogelijk delen met anderen. Kennelijk voorziet Twitter net als andere netwerksites in een won derlijke behoefte. Als je niet flink op internet aanwezig bent, besta je niet. Die aanwezigheid kost niet veel. Als je updates sms't, kost twit- teren geld. Dat moet nu nog naar een nummer in Engeland en komt op grofweg 29 cent, drie keer meer dan een binnenlands berichtje. Maar Twitter wil gauw een Neder lands sms-nummer in gebruik ne men. Nu opereert TWitter als een zelf standige dienst. Everts denkt dat TVvitter straks een functie wordt, die is ingebouwd in bijvoorbeeld Hyves en MSN. Wat ging er vooraf aan Twitter? Eerst had je homepa ges waarop eenieder zijn persoonlijke hebben en hou den kwijt kon. De volgende stap was bloggen: de inter netdagboeken, de weblogs die op elk moment met verse aanvullingen via pc of mobieltje geactualiseerd konden worden. Daarna kwam de opmars van de sociale netwerken, de vriendenkringen waarvan er nu tientallen zijn. De deel nemers maken een profiel aan met bijvoorbeeld leef tijd, favoriete muziek en hobby's en leggen contact met elkaar. De grootste club wereldwijd is MySpace, die draait rond muziek. Vanaf de start in 2003 groeit MySpace hard richting 200 miljoen gebruikers. Dé Ne derlandse babbelclub is Hyves met een paar miljoen le den. Hyves is goed in het bij elkaar brengen van men sen, wat we ook kennen van bijvoorbeeld School- bank.nl Een flinke groeier is Facebook, vrij vertaald een soort smoelenboek. Begonnen als trefpunt voor studenten maar sinds 11 september open voor iedereen. Nu 35 miljoen gebruikers wereldwijd. De meer zakelijke Amerikaanse netwerksite Linkedin maakt momenteel furore, met in Nederland meer dan 350.000 leden. Hun profielen bevatten zaken als opleidingen, werkge vers en carrière-mijlpalen. De netwerkers leggen en or denen contacten en worden aan elkaar geïntrodu ceerd. Van nul in mei 2003 naar 13 miljoen nu, de helft bui ten VS. Ook handig voor headhunters. Twitter is de jongste twijg aan de internetboom. Het is een mix van weblog, sms en chatten. Het wordt ook wel microblog genoemd, omdat de mededelingen tel kens bondig zijn, maximaal 140 tekens. In maart 2006 ging in San Francisco het eerste prototype de lucht in. In mei 2007 werd Twitter een officiële firmanaam. Sinds juni is er ook een Nederlandse concurrent, num- pa.nl ren. De meesten doen dat onder naam, sommigen anoniem. Alle wijzigingen worden consequent in Wikipedia gedocumenteerd. Zo bleek afgelopen zomer dat prinses Mabel in paleis Noordeinde de En gelstalige Wiki over haar huwelijk had gewijzigd. Het lekte uit, om dat Wikispeurders de verandering ontdekten. Wie zelf'Mabelgate' wil spelen, kan nu terecht bij de online wiki- scanner van het Amsterdamse We- bonomic. Daarmee kan handig door alle wijzigingen in een wiki (zoals een lemma in de encyclope die heet) worden gebladerd. Ook door de anonieme bijdragen, die vervolgens herleid kunnen wor den naar het unieke ip-nummer van de gebruiker. Een rondje Wikiscanner leert dat ambtenaren van Maastricht de ac tiefste gemeenteambtenaren op Wikipedia zijn, de Katholieke Uni versiteit Leuven nijverder is dan de Nederlandse onderwijsinstellin gen en dat het Israëlische ministe rie van Wetenschap erg geïnteres seerd is in Pac-man. Maar ook dat de luchthaven Schiphol in lem ma's over de Polderbaan en ge luidsoverlast bijvoeglijk naamwoor den als 'enorme' heeft verwijderd, 'geluidsoverlast' heeft veranderd in 'toegestane geluidsbelasting' en de overlast in Spaarndam heeft ver donkeremaand. Wat het GVB met de Armeense genocide te maken heeft, is minder duidelijk. Dat is ook een beetje het manco van elke Wikiscanner, de dader valt zelden persoonlijk aan te wij zen. De zoektocht leidt immers niet tot in de werkkamer. De mees te ip-nummers zijn niet verder te herleiden dan de internetprovider of het bedrijf waar de wijziging heeft plaatsgevonden. Maar tac tisch Googelen wil nog wel eens meer informatie opleveren, zoals prinses Mabel inmiddels weet. Webonomic heeft de wikiscanner overigens afgekeken van de Brit Virgil Griffith, waarmee de Engel se moederversie van Wikipedia uitgevlooid kan worden. ETALAGE TRENDY MOBIELTJES Porsche doet in auto's, Levi's in spijker- goed. Maar nu ook in mobiel tjes. De trendy telefoontjes zit ten in de Limited Collection van The Phone House. De futu ristische Porsche is strak vormge geven in aluminium en glas met een pianozwarte finish. Stoer en robuust is de roestvrijstalen tele foon van Levi's. Ook in de Limi ted Collection mobieltjes van tassen- ontwerper Mandari- na Duck in kleu- Mobieltje ren als van Mandari- kersen- na Duck, rood, foto CPD groen en lila. De Porsche kost 1.200 euro, Levi's 400 euro en Mandarina Duck 160 euro. Nieuwe home cinema-projec toren worden om de haverklap geïntroduceerd. De PT-AX200E van Panasonic heeft een Game Mode. Daarmee kunnen gamers alle acties van hun favoriete spel len in 'ultrarealistische' beeld kwaliteit en levensecht op een groot scherm ervaren. De projec tor is in staat meer details weer te geven dan een tv. Het is so wieso een slimme projector. Hij meet de omgevingsverlichting en past de beeldweergave aan. Zo heeft de kijker altijd een scherp, comfortabel beeld. De prijs: 1.250 euro, (exclusief btw). Online daten is razend populair. Het aanbod krijgt een nieuwe impuls met yesnomayB. Ze zeg gen de eerste te zijn die de smaak van singles leert kennen en die deelneemt aan de zoekac tie. Proactief nog wel! De da- tingsite toont een hele riedel fo to's van aantrekkelijke vrijgezel len. Bezoekers kunnen reageren met yes, no of mayB. Zo wordt hun smaak vastgesteld. Er wordt vervolgens een bijpassende sin gle gezocht. Alle favorieten wor den in een persoonlijk datebook opgeslagen. www.yesnomayB.nl MULTIMEDIA HARDE SCHIJF LaCie introduceert de Silver- screen, een multimedia harde schijf Gebruikers kunnen de harddisk direct op de tv aanslui ten. De stille schijf heeft een ca paciteit van 320 GB of 500 GB. Dit laatste komt overeen met 500 DivX-films, 160.000 mp3's of 500.000 foto's. De LaCie Sil- verscreen geeft een breed scala van muziek, video's en foto's weer in de vorm van DivX-, JPEG- en MP3-bestanden. Ge bruikers kunnen die bestanden via de usb-aansluiting overheve len van de pc. De prijs: 199 euro voor de 320GB-versie en 249 eu ro voor 500 GB. www.wikiscanner.nl wikiscanner.virgil.gr De LaCie harde schijf kan direct op de tv worden aangesloten. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21