Prinses Ariane op historische plek gedoopt PZC Zaterdag 20 oktober 2007 1 9 De Oranjes kennen geen koninklijke kapel of vaste kerk, zoals de Britse koningin Elizabeth die bijvoorbeeld heeft in Windsor Castle. Maar de Haagse Kloosterkerk, waar prinses Ariane vandaag (zaterdag) wordt gedoopt, heeft bijzondere koninklijke banden. In 1840 waren er zelfs vier generaties Oranjes verzameld rond de doopvont. door Hans Jacobs foto GPD/RVD De Kloosterkerk, op steen worp afstand van paleis Noordeinde en gelegen naast het voormalige pa leis Lange Voorhout, is eigenlijk een onooglijk gebouw. Zeker in vergelijking met de Grote- of St Ja- cobskerk even verderop, die als eni ge van de Haagse kerken de con currentie aankan wat betreft bij zondere koninklijke gebeurtenis sen. In dat godshuis huwden on der andere Juliana en Bernhard, Margriet en Pieter, Constantijn en Laurentien en werd prinses Ama- lia gedoopt. Maar de conduitestaat van de Kloosterkerk, overblijfsel van een klooster uit de zestiende eeuw, mag er ook zijn. Prins Maurits ging er naar de kerk, en het eerste Oranjehuwelijk werd er al in 1625 gesloten, toen de latere stadhou der Frederik Hendrik trouwde met Amalia van Solms. De kerk is daarna de bijzondere band met de prinselijke en - na 1815 - koninklij ke familie niet kwijt geraakt. In 1840 stonden vier generaties Oranjes rond de doopvont toen erfprins Willem werd gedoopt in aanwezigheid van zijn vader Wil lem (III), grootvader koning Wil lem II en overgrootvader Willem I. Koningin Beatrix woont er nog regelmatig een dienst bij, Wil- lem-Alexander heeft er zijn belijde nis gedaan en koningin Wilhelmi- na nam er in 1896 voor het eerst ALLEMENSEN Thailand kleurt roze voor koning Bhumibol De Thaise koning Bhumibol, die sinds 13 oktober in een zieken huis in Bangkok verblijft, her stelt langzaam. De artsen heb ben bekendgemaakt dat de be jaarde koning-met hulp van een rollator weer een beetje kan lo pen. Bhumibol (79) werd opge nomen onder meer omdat de bloedtoevoer naar zijn hersenen onvoldoende was. Buiten het Si- riraj ziekenhuis verzamelen zich elke dag duizenden Thai om de koning beterschap te wensen. Ook zijn de Thai overgegaan op het dragen van roze t-shirts. Die kleur zou de koning geluk en be terschap brengen. Wendy is nog steeds gek op Xander Wendy van Dijk houdt nog steeds van haar ex-vriend Xan der de Buisonjé. „Ik kan oprecht zeggen dat ik nog echt gek op Xander ben", zo zegt de presen tatrice in het AD. Van Dijk, die onlangs haar relatie verbrak met acteur Chris Zegers, benadrukt dat een relatie er niet meer in zit. „Ik ben inmiddels ontzet tend veranderd en sta nu heel anders in het leven. Ik denk niet dat we op het romantische vlak ooit nog een match zullen vor men." Van Dijk en De Buisonjé gingen in 2002 uit elkaar, nadat de presentatrice had ontdekt dat de zanger vreemd was gegaan. Samen hebben ze een zoontje, Sem (4). Onlangs gingen ze met z'n drieën naar Ibiza. „We zijn samen de ouders van Sem. We laten hem zien dat zijn ouders nog steeds liefdevol zijn." Kroonprins Nepal rijdt weer auto in de soep Prins Paras van Nepal is deze week goed weggekomen toen zijn auto met hoge snelheid in reed op een bestelwagen van zijn beveiligers, die tegen een ob stakel op de weg was aangere den. Paras, de onpopulaire kroonprins van het Himalaya-ko- ninkrijk, bleef ongedeerd. Precie ze cijfers ontbreken, maar vol gens insiders heeft Paras de afge lopen jaren twee tot vier men sen doodgereden. Hij is nooit ge straft. Zweden hoort weer bruidsklokken luiden Het Zweedse ministerie van Bui tenlandse Zaken houdt rekening met de mogelijkheid van een ko ninklijke bruiloft in 2008. Dat blijkt uit stukken die de Zweed se krant Ekspressen in handen heeft gekregen. Het gaat slechts om een reserveringspost op de begroting, maar voor de Zweed se media was het gisteren vol doende reden om weer alle spe- culatieregisters open te trekken. Hoewel alle drie kinderen van koning Carl Gustaf en koningin Silvia een vaste relatie hebben, geldt de aan dacht kroon prinses Vic- k toria (30) en haar - vriend Da niel West- ling (34)- Kroonprinses Victoria foto ANP Prinses Alexia. Kloosterkerk zondag open De Kloosterkerk in Den Haag gaat zondagmiddag speciaal open voor het publiek. Vanaf half twee tot vier uur kunnen belangstellenden in de eeuwen oude kerk kijken naar de bloemversieringen voor de doopdienst van prinses Ariane. Organist Jan Hage treedt op en het felicitatieregister ligt ter te kening klaar voor het publiek. Er wordt een doorlopende compilatie van de beelden van de doopdienst van de dag er voor getoond. Ook is het doop register te zien. Peters en meters Bij de doopdienst van prinses Ariane treden Valeria Delger en Inès Zorreguieta op als meter van de dopeling. Erfgroother- tog Guillaume van Luxemburg, Tijo Baron Collot d'Escury en Anton Friling zijn peter. Prinses Ariane. deel aan het avondmaal. Dat Wil- lem-Alexander en Maxima voor de Kloosterkerk kozen voor de doop dienst van hun jongste dochter, was dan ook logisch nadat ze had den besloten niet opnieuw ge bruik te maken van de Dorpskerk in Wassenaar. Die was in novem ber 2005 uitgezocht voor de doop van prinses Alexia. Bij de voorbe reidingen van de dienst stuitte het prinselijk paar destijds op logistie ke problemen, zodat voor de doop van Ariane naar een alternatief werd gezocht. „De Dorpskerk bleek achteraf toch te krap. Er gaan net vijfhonderd mensen in", verklaarde dominee Deodaat van der Boon gisteren (vrijdag) in een interview. De wijk- predikant van het prinselijk gezin verhuist voor de doopdienst mee naar de Kloosterkerk. „Die is twee keer zo groot. Boven dien is het voor de NOS handiger, dat speelt ook een rol." Van der Boon verheugt zich enorm op de dienst, die muzikaal wordt omlijst door het Residentie Kamerkoor. Prinses Amalia. www.royalblog.nl „Ik voel me bevoorrecht omdat ik een belangrijke kerkelijke en ge loofstraditie mag helpen doorge ven", aldus Van der Boon. Het prinselijk paar heeft een be langrijke stem gehad bij de samen stelling van de dienst, die door de NOS rechtstreeks wordt uitgezon den op Nederland 1. Uit zowel Den Haag als Wassenaar zijn kin deren uitgenodigd om bij de plech tigheid aanwezig te zijn. De Luxemburgse erfgroothertog Guillaume is één van de doopge tuigen van de op 10 april geboren Ariane. Ook de jongste zus van prinses Maxima, Inès, hoort tot de getuigen. Ze komt met haar ouders en broer Juan naar Neder land. Tegen de komst van de familie Zor reguieta is overigens vorige week al protest aangekondigd door Hijos, de vertegenwoordiger van de slachtoffers van het Argentijnse militaire regime in de jaren zeven tig en tachtig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19