Rood met witte stippen Paalrijen verdedigen de duinen Vliegenzwam. foto Chiel Jacobusse bossen in Oranjezon, zijn naam alle eer aan en op het land goed Ter Hooge zijn tal van eiken en essen ten prooi geval len aan de honingzwam. Je moet als bosbaas wel een erg brede blik hebben om te beseffen dat ook die parasieten hun nut hebben en ook in een gezond bos gewoon thuis horen. De vliegenzwam vormt echter nooit een probleem. Dat is geen parasiet, maar een zogenaamde mycorrhizavor- mer. Dat wil zeggen dat de paddestoel een samenlevingsver band heeft met een boom (meestal een berk of een eik), waar beide partijen voordeel van trekken. De paddestoel kan bepaalde stoffen uit de bodem makkelij ker opnemen dan de boom en geeft die stoffen door via de wortels. Andersom levert de boom verschillende koolstof verbindingen aan de zwam. De naam mycorhiza betekent letterlijk zwam-wortel, waarbij dus beide partners in de sa menwerking worden genoemd. Die samenwerking kan zo ver gaan dat de boom niet zonder de zwam kan gedijen en de zwam niet zonder de boom. Daarbij moeten we wel be denken dat de zwammen die een bepaalde boom begelei den niet altijd zichtbaar zijn. De paddenstoelen zijn slechts de vruchten en de echte 'plant' leeft in de grond, vliegenzwammen danken hun naam aan het feit dat ze vroeger gebruikt werden om vliegen te bestrijden. De hoed werd geweekt in een schoteltje melk en daarbij trokken de gifstoffen in de melk. Vliegen die van de melk kwamen snoepen vielen letterlijk dood uit de lucht. De gifstoffen zijn ook voor mensen schadelijk, maar of ze daadwerkelijk schade aanrichten ligt onder meer aan de hoeveelheid. Eskimo's en andere natuurvolken gebruikten vliegenzwammen wel als hallucinerend middel. Jonge vliegenzwammen zijn helemaal ingerold en rondom overdekt met een stevig wit vlies. In dat stadium zijn ze niet of nauwelijks als vliegenzwam herkenbaar. Pas als de paddestoel zich ontvouwt en het vlies aan alle kanten open scheurt verschijnt het kenmerkende beeld. De witte stippen op de hoed zijn restantjes van het zwam- vlies. Dikwijls zijn ze mooi regelmatig over de hoed ver deeld. Maar het komt ook voor, vooral bij droog weer, dat het vlies openscheurt in slordige, grove flarden. Maar ook dan nog is onze vliegenzwam een schoonheid om te zien. De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. ledereen kent-em, al was het maar uit het kinderliedje: Op een grote paddestoel Rood met witte stippen Zat kabouter Spillebeen Heen en weer te wippen Het beeld van een rood-wit- te paddestoel is niet zomaar een verzinsel. Het gaat om de vliegenzwam. door Chiel Jacobusse Of de paddestoel rood met witte stippen echt be staat is een stuk minder bekend dan het liedje. Zo felgekleurd als de zwam op sommige plaatjes staat. Dat roept op zijn minst vraagtekens op. Tot dat je de soort in levenden lijve tegenkomt. Je ziet dat die felrode kleur niet in het minst overdreven is en dat de witte stippen er net zo gelijkmatig op zitten als op de meest gestileerde ansichtkaart. Alleen kabouter Spille been is in geen velden of wegen te bekennen, vliegenzwammen zijn in Zeeland bepaald niet talrijk. Nu en dan zijn ze te vinden in bossen langs de binnenduin- rand of in bos dat aangelegd is rond de doorbraakkreken uit 1953, zoals de Schelphoek en Den Inkel. Maar zo gewoon als in het oosten van het land zijn vliegenzwammen hier niet. Er zijn overigen een heleboel paddestoelen die een gemid delde bosbeheerder liever niet ziet verschijnen in zijn do mein. De dennenmoorder doet, bijvoorbeeld in de naald tekening Adri Karman Duinen op de achtergrond, paal hoofden op het strand en een schip vlak onder de kust. Dat moet wel Walcheren zijn. Voor de bezoekers van het strand een be kend beeld. Nu de herfst is inge zet, zijn het wolken, wind en re gen die overheersen. Stormen zul len de duinen belagen en hier en daar aantasten. De eeuwenoude paalhoofden moeten ervoor zor gen dat de elementen niet hele maal vrij spel hebben. -1 iimiUMUtt;// n'tf vui»nmmm mmtux,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17