Zeegras krijgt nieuwe Buitengebied telkens stuk op rotmomenten Riolering De proef met het verplaat sen van klein zeegras in de Oosterschelde koerst aan op een succes. De eerste resul taten zien er goed uit. Het projectbureau zeeweringen bekijkt nu of volgend jaar uit breiding mogelijk is van het transplanteren van de steeds zeldzamere en bedreigde plant, die op een aantal groeiplaatsen moet wijken voor de aanleg van nieuwe, sterkere dijkglooiingen. het uitlegde was er wel begrip voor", zegt Per- quin. Van de Voort ontmoette tijdens het afgra ven van het zeegras en het herplanten op de slikken van de Dortsman (bij Stavenisse) en in de Krabbenkreek mensen die de werkzaamhe den met enige verwondering gadesloegen. Ook daar hielp uitleg. Hij constateert met genoegen dat de proef tot nu toe bevredigend verloopt. Al vrij snel ont wikkelden de planten op hun nieuwe plek uit lopers en op beide locaties is sprake van uitbrei ding (via de wortels). Ook het opvangen van slib loopt gesmeerd. De planten zijn enkele cen timeters in het slik ingebed en in nog geen half jaar kwamen ze al boven water uit. Er zit volop leven tussen. Cruciaal is nu hoe het zeegras de winter door komt. Die moet niet te streng zijn en zware stormen zijn evenmin gewenst, want dan kun nen de wortels verloren gaan. Overleven de planten komende maanden, dan is de proef- die wetenschappelijk begeleid wordt vanuit de Radboud Universiteit Nijmegen - geslaagd. Voor uitbreiding kijkt het bureau zeeweringen onder meer naar een locatie in het Verdronken Land van Zuid-Beveland. Van de Voort legt uit dat bij het herplanten ver schillende methodes zijn toegepast. Een 'vij and' van het zeegras is de wadpier. Die zorgt voor verzanding en daar kan het gras niet te gen. Het heeft liever klei om in te leven. Daar om zijn op enkele vakken netten ingegraven en schelplagen neergelegd. Op een aantal stukken zijn geen voorzieningen getroffen en tot nu toe doet het zeegras het daar ook goed. Van de Voort hoopt dat dit zo blijft. „Onbehandelde stukken zijn goedkoper en je hoeft niet zo te tuinieren." Vanaf de slikken bij Viane is totaal 600 vierkan te meter klein zeegras in zoden naar de Dorts man en Krabbenkreek gebracht. Vergeleken met de vele honderden hectares die vroeger in de delta groeiden een peulenschil. Nochtans is nu gras dat anders bij het vernieuwen van de steenbekleding op de dijken verloren was ge gaan behouden, merkt Perquin op. En is er zelfs zicht op uitbreiding van de oppervlakte zeegras. „Dan heb je echt winst geboekt." door Rinus Antonisse Het lijkt een beetje overdreven:uiterst zorgvuldig - er is zelfs speciale appara tuur voor ontwikkeld - op het slik klein zeegras weghalen en die elders in de Oosterschelde terugzetten op het slik. En daarvoor 100.000 euro uit trekken. Maar het gaat wel om een bijzondere plant, die door ver schillende oorzaken in de delta verloren dreigt te gaan, beklemtonen Roy van de Voort en Jo ris Perquin van projectbureau zeeweringen. Een zeegrasveld is eigenlijk een natuurgebiedje op zich. De planten zijn een graadmeter voor de natuurlijke toestand van het intergetijdenge- bied (de strook die bij eb droogvalt). Er leven allerlei dieren tussen, die als voedsel dienen voor vogels en vissen. Ze houden slib vast en dragen zo bij aan het proces van aanslibbing. Mede dankzij het zeegras ontstaan schorren. Op de transplantatieproef afgelopen juni uitge voerd, kwamen bij het bureau zeeweringen geen echt negatieve reacties binnen. „We kre gen wel vragen waarom we het deden. Als je 16 I Zaterdag 20 oktober 2007 PZC Yy Iptlp' 90 procent zeegras is weg Klein zeegras is als een van de weinige planten aangepast aan het ondergedompelde leven in brak en zout water. Het is geen zeegras, maar behoort tot de familie van de fontein- kruidachtigen. Ze herbergen een rijke algenflora en fauna. De plant wordt 20 tot 25 centi meter lang. In de Zeeuwse wateren kwam zowel groot- als klein zeegras ooit in grote oppervlakten voor. Het areaal schrompelde met 90 procent ineen door waarschijnlijk een te hoog zout gehalte en troebelheid van het water. Ook aanwezigheid van wadpieren speelde mee. In de Greveiingen is klein zeegras verdwenen, in de Oos terschelde zit nog ongeveer 100 hectare, in de Westerschel- de liggen alleen bij de Sloeha- ven enkele hectares. Zeegras uit Viane wordt teruggeplaatst op de slik ken van de Dortsman. foto Marijke Folkertsma Inzet: zeegras, foto Wim Giesen De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Extreem? Ach, in '74 was het pas extreem, zegt Ro nald Poppe. Toen kwa men mensen uit het dorp helpen oogsten. Het moest met de hand gebeuren omdat het zo ontzettend nat was. Zelfs militai ren schoten te hulp. Dus, nee. Echt extreem was het dit jaar voor de landbouw niet. „Kijk, dat we in het voorjaar begonnen zijn met zes droge weken, was uniek. Maar verder was het heer lijk weer. Heel groeizaam." Nu de laatste biet de grond uit is, de paarden weer op stal staan en de camping aan het eind van de ze maand sluit, blikken Ronald, Monique en hun dochters Melis- sa en Natalie Poppe terug op het afgelopen halfjaar. Eén treurige gebeurtenis steekt daar met kop en schouders bo venuit. De plotselinge dood van Melissa's paard. „Ik had gewoon iets bijzonders met dat paard", zegt Melissa. „Dus ja, ik denk er nog best veel aan terug. Maar ge lukkig gaat het met Utah, mijn nieuwe paard, super. We passen echt bij elkaar en dat verzacht het wel wat. Ik heb met haar al zeven wedstrijden gereden. En het gaat zo goed dat ik nu naar een hogere categorie mag." Wat de minicamping betreft, gaat 2007 de boeken in als 'Het jaar van de riolering', stelt Moni que vast. Het hele seizoen werd de camping geplaagd met een verstopte riolering. „Bijna weke lijks spoelde het water in de wc's niet meer weg. Vaak gebeurde dat ook nog eens op rotmomen ten. Op zondagavond negen uur of zo." Na maanden aanmodde ren, hebben ze een bedrijf inge huurd. „Binnen een uurtje was het probleem helemaal verhol pen. We hadden ze veel eerder moeten bellen." Inmiddels neemt Monique al een aantal weken met pijn in het hart afscheid van de gasten. „Sommige ondernemers zijn blij dat het seizoen erop zit. Ik niet. Ik baal echt als iedereen weer naar huis gaat. Met sommige gas ten heb ik gewoon een band. Als die gaan, denk ik: 'getsie'. Mis schien moet ik het allemaal wat zakelijker zien, maar dat lukt niet altijd. Aan de andere kant zeggen gasten dat ze juist graag hier komen vanwege die per soonlijke aandacht." Toch weet ze dat een gesloten camping ook voordelen biedt. Zo gaat het hele gezin binnen kort een weekje op vakantie naar de Achterhoek. En nee, Na talie krijgt deze keer waarschijn lijk niet veel last van heimwee. Want haar paard Sheila, mag met haar mee. Volgende week de laatste afleve ring van deze rubriek. Dan kijkt het gezin Dekker terug op het sei zoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16