Econo mie Zeeuwse verlichting van aanzien zlm. Gewoon goed verzekerd Yara investeert 300 miljoen in fabriek Sluiskil PZC Zaterdag 20 oktober 2007 1 5 Maas&Hagoort heeft de Erasmusbrug in het licht gezet, foto Maas&Hagoort Maas&Hagoort lampen uit Goes uitgegroeid tot licht-autoriteit. door Jeffrey Kutterink goes - De Erasmusbrug staat in 'Zeeuws licht', net als straks het nieuwe hoofdkantoor van Micro soft in Amsterdam. Of de ambassa de in Kabul, de tunnels van HSL Zuid, het paleis op de Dam en alle Free Record Shops. Maas&Hag oort lampen uit Goes is een autori teit op het gebied van licht. Een greep uit de opdrachten van afgelopen week: hotel in Kroatië, gerechtsgebouw Amsterdam, win kel in Breda, verzorgingshuis in Sit- tard en de Intratuin in Almere. Jaarlijks voert Maas&Hagoort lam pen ruim tweeduizend projecten uit. Het Zeeuwse lichtbedrijf advi seert, ontwerpt lichtplannen en le vert de armaturen en lampen. Zo wel voor binnen als voor buiten. En voor de meest uiteenlopende I sluiskil - Kunstmestgigant Yara wil zijn ureumfabriek in het Zeeuwse Sluiskil in drie jaar tijd ombouwen tot de meest efficiënte productie-eenheid ter wereld. Vol gend jaar wordt begonnen met de bouw van een nieuwe ureumfa briek. Die moet tegen 2011 goed zijn voor de productie van 3500 ton ureum per dag, ruim 45 pro cent meer dan nu het geval is. Voor dat doel trok de concernlei ding gisteren 300 miljoen euro uit. Overigens zal de nieuwe ureumfa briek niet op zichzelf staan, maar geïntegreerd worden in twee be staande productie-eenheden. Yara gaf gisteren niet aan of er met de investering extra werkgelegen heid gemoeid is. De hoofddirectie in Noorwegen worstelde al twee jaar met de nu aangekondigde in vestering in Sluiskil. Dat had di rect te maken met het feit dat Yara Sluiskil, met 1,7 miljard kubieke meter aardgas per jaar, een van de grootste gasverbruikers van Neder land, niet tot overeenstemming kon komen met Gasterra over een nieuw langlopend gascontract. Yara vreesde met de hoge gasprij- zen vorig jaar veertig miljoen op jaarbasis kwijt te zijn aan gas, waardoor de concurrentiepositie van Sluiskil onder druk kwam te staan. Uiteindelijk kwamen de partijen - na bemoeienissen van het provin- ciebstuur - eind vorig jaar toch tot een vergelijk en dus een nieuw contract. Dit maakte de weg vrij naar nieuwe investeringen. Het in- vesteringsbesluit kwam een maand later dan verwacht. De bouw van de ureumfabriek heeft ook gevolgen voor de veiligheids positie van het Sluiskilse bedrijf Door ter plekke meer ammonia te verwerken tot ureum, vloeibare kunstmest en andere eindproduc- t ten kan het vervoer van het gevaar lijk ammoniak over water en weg I fors worden gereduceerd. projecten: van kantoren tot cruise schepen, van bruggen tot kerken. Particulieren kunnen er niet bin nenlopen, want Maas&Hagoort werkt uitsluitend in opdracht van installateurs en architecten. Elk jaar groeit het bedrijf zo'n 35 pro cent en toch doet het zijn werk met 'maar' achttien mensen. „We besteden veel werk uit", vertelt di recteur Ad Dorst. „Denk aan het tekenen, transport en een deel van de administratie." Over de omzet wil hij niets zeggen. De geschiedenis van het lichtbe drijf gaat 75 jaar terug met de op richting van Maas verlichting. De overname van het Rotterdamse Hagoort lampen in 2002 brengt aanzien. Dorst: „Hagoort lampen heeft een hele goede naam. Die be kendheid straalt nog steeds op ons af" Maar met naamsbekendheid al leen red je het niet. Dorst denkt dat ook de ethiek van het bedrijf belangrijk is. „Een winkelier in Hendrik-Ido-Ambacht vond dat de artikelen in zijn etalage slecht zichtbaar waren. Hij wilde er meer lampen in plaatsen en vroeg raad. We zijn gaan kijken en hebben hem geadviseerd een luifel op te hangen om te zorgen dat het dag licht minder op zijn ramen valt. Met dat advies verdienen wij niets, maar voor de klant is het wel de beste oplossing." Hoewel Maas& Hagoort is uitgegroeid tot autori teit op het gebied van licht, is er geen sprake van een eigen stijl. „Dat kan ook niet. We houden al tijd rekening met wat een architect heeft bedoeld. De verlichting - bin nen en buiten - moet in de stijl van een object passen. Zowel qua vormgeving van armaturen als de sfeer van lichtbronnen." Een voorkeur voor een type lamp heeft Dorst dan ook niet. „Welke verlichting wordt geadviseerd, heeft onder meer te maken met de energie-zuinigheid en hoe een ge bouw wordt gebruikt. Het gaat er om hoe je met zo min mogelijk ar maturen, energie en materiaal een object zo goed mogelijk kan ver lichten." Energiebesparing heeft speciale aandacht. „Vroeger deden mensen pas de lamp aan bij de voordeur als er werd aangebeld. Nu zijn er spaarlampen en laten mensen de lamp de hele avond en nacht branden. Per saldo kost dat meer energie. Een oplossing is be wegingsdetectie. Lampen gaan pas aan als iemand binnenkomt. Ook het gebruik van nieuwe lampen als leds kan een oplossing zijn." Prijs van ruwe olie blijft records breken londen - De olieprijs beleefde de ze week een ongekende opmars en brak records. De prijs van een vat ruwe olie lag gisteren net onder de 90 dollar. In de nacht van donderdag op vrij dag werd die grens al overschre den. Door de zwakke dollar loopt de vraag naar olie op, omdat de grondstof voor sommige landen buiten de Verenigde Staten min der duur wordt. Ook is een lage dollar voor veel beleggers aanlei ding om van valuta over te stap pen op oliefondsen. Daarnaast zijn de spanningen in het noorden van Irak en oosten van Turkije verant woordelijk voor de prijsstijging. Nederlanders kopen er lustig op los voorburg - Huishoudens gaven in augustus 2,1 procent meer uit aan goederen en diensten dan in augustus 2006. Dat meldde giste ren het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In juli steeg de consumptie al met 3,7 procent ten opzichte 2006. Het CBS noemt de stijging van de bestedingen aan voeding en genotsmiddelen (3,r procent) opvallend hoog. Ook is er in augustus 1,8 procent meer be steed aan duurzame goederen, vooral nieuwe auto's. Aan dien sten is 2,1 procent meer uitgegeven dan in 2006. De consumptie groeit sinds begin 2005 onafgebroken. Eerste Ethiopische personenauto onthuld addis abeba - In Addis Abeba is gisteren de eerste in Ethiopië ge maakte personenauto onthuld. De ze is gebouwd door het Ethio- pisch-Nederlandse samenwerkings verband Holland Car. De auto heet Abay, Amharisch voor Blau we Nijl. Hij wordt gebouwd in Modjo, 65 kilometer ten zuidoos ten van Addis Abeba. De onderde len van de Abay komen uit China. De personenauto is uitgerust met airbags en een antiblokkeersys- teem en kost ruim 11.000 euro. De Abay is bedoeld voor de Ethiopi sche markt. Zekerheid over gasprijs effent weg naar optimalisatie productie. «I Wij staan voor u klaar, komen onze afspraken na en handelen schademeldingen af zoals het hoort. Voor ons is dat heel gewoon. Wij zijn er trots op dat klanten met een autoverzekering ons daarvoor een dikke 8 als rapportcijfer geven. Goed voor een eerste plaats in het onderzoek van vergelijkingssite Independer. Ook onze woonverzekering is onlangs als beste beoordeeld. En als klap op de vuurpijl is ons totaalpakket de voordeligste keus volgens de Consumentenbond. Wat dat laatste betreft: wist u dat u met een autoverzekering van ZLM en twee verzekeringen uit ons Gezinspakket, 8% korting ontvangt op al uw verzekeringen? Kijk voor meer informatie op www.zlm.nl, bel tijdens kantooruren naar 0113 - 238 880 of neem contact op met uw ZLM adviseur verzekeringen GEWOON GOED

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15