Reacties op dood Wolkers „Je weet het nooit zeker, maar ik verwacht dat hij over een eeuw nog met liefde gelezen zal worden.' Minister Plasterk over Jan Wolkers PZC Zaterdag 20 oktober 2007 1 3 'Mijn vader en schepper' Actrice Monique van de Ven gaat haar film Zomerhitte aan de overleden Wolkers op dragen. Van de Ven speelde de hoofdrol in de verfilming van Wol kers' roman Turks fruit. „Hij is mijn vader, mijn schepper geweest sinds Turks Fruit, sinds mijn negentiende. We zijn de afgelopen 35 jaar heel erg goed bevriend gebleven." Ze bezocht hem kort geleden nog op Texel. 'Over een eeuw nog gelezen' Minister Ronald Plasterk van Cultuur noem de Jan Wolkers 'een groot schrijver'. Vol gens de bewindsman gaf hij stem aan 'een generatie die zich ontworstelde aan een als verstikkend ervaren omgeving'. „Je weet het nooit zeker, maar ik verwacht dat hij over een eeuw nog met liefde gele zen zal worden", aldus Plasterk. WW«j I 1 Mulisch 'nooit close' Schrijver Harry Mulisch wilde gisteren aan vankelijk niet reageren op het bericht over het overlijden van Jan Wolkers. Mulisch' vriendin Kitty Saai liet weten dat hij druk be zig was met het schrij ven van een speech. Later reageerde hij als nog. De tachtigers had den weinig contact. „We kennen elkaar al zo'n zestig jaar, maar waren nooit close. We kwamen elkaar natuur lijk wel eens tegen. Hij was een goed mens, dacht ik." Duimdikke asperges van het eiland Machteld van Gelder maakte in 2002/2003 de VPRO-serie De Achtertuin van Jan Wol kers, waarin hij vertelde over poepende rup sen, schuimende spuugbeestjes en vertede rende pissebedden. „Hij liet voor ons grote, dure wijnen aanrukken en we aten er duim dikke asperges met roomboter van het ei land. Hij deed ook precies waar hij zin in had: roken bijvoorbeeld, ondanks zijn astma. Hij wisselde bij wijze van spreken zijn siga retje af met zijn inhalerapparaatje." 'icht een Hollandse meester' De dood van Jan Wolkers is een 'groot ver lies voor Nederland'. Dat zegt publicist en biograaf Onno Blom. „Zijn werk heeft velen geraakt. Dat alles bewijst dat hij een groot schrijver was. Echt een Hollandse meester." „Hij is ook helemaal niet ziek geweest. Hij heeft wel even in het ziekenhuis gelegen. Daar ontdekte men dat zijn lever niet meer werkte. Daarna is hij naar huis gegaan. Hij heeft nog afscheid kunnen nemen van ieder een en een heerlijke middag doorgebracht met uitzicht over de weilanden. Hij is 's avonds gaan slapen en niet meer wakker ge worden." voel van droefheid en verlief Bij Turks Fruit-regisseur Paul Verhoeven over- - |S heerste een 'gevoel van droefheid en verlies'. „Ik heb door Jan Wol kers geleerd en begre pen wat kunst en kun stenaar zijn is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13