i mm "-ism- v47 PZC Zaterdag 20 oktober 2007 Hoe schep je in een oogwenk een mediterrane sfeer in je tuin? Schaf een eeuwenoude olijfboom aan. Met kluit wegen ze zo'n 1000 kilo. Voor het terras zijn de doorleefde, karaktervolle stammen volgens velen een sieraad. door Bouwe van Norden Boomkwekerij E-plant uit Glimmen is één van de bedrijven in ons land die oude olijf bomen importeren. Joost Poppinga haalt ze samen met een compagnon uit het Spaanse Alicante. De eerste trucklading is E-plant al grotendeels kwijt. Het bedrijf voerde in to taal vijftien olijfbomen in van 200 tot 300 jaar oud. Daarvan zijn er nu drie als terrasdecoratie verhuurd aan een horecazaak en acht verkocht. Poppinga krijgt steeds vaker vragen van klanten die ook in hun eigen tuin willen genieten van het medi terrane vakantiegevoel. „Ze hebben in het buitenland van olijfbomen genoten en op terrassen met plata nen gezeten. Met dat beeld komen ze terug. Ze willen die sfeer ook thuis creëren", zegt Poppinga, die aan vankelijk weinig voelde voor de handel in eeuwenou de olijfbomen met prijzen van 900 tot 1300 euro. De boomkweker vindt dat je 'de juiste boom op de juiste plaats moet planten'. Olijfbomen, die gevoelig zijn voor vorst en niet tegen natte voeten kunnen, le ken hem ongeschikt om Nederlandse tuinen zuidelij ke allure te geven. Inmiddels heeft hij zijn mening herzien. Plant ze deskundig in goed waterdoorlaten- de grond en pak ze in vorstperioden in met vliesdoek en de oudere olijfbomen gedijen volgens hem ook prima in ons klimaat. Al geeft E-plant geen garantie op de prijzige exoten. Poppinga ziet mogelijkheden zo'n vijftig oude olijfbo men per jaar te verkopen. Het zijn exemplaren die in Spanje plaats moeten maken voor de bouw van twee de huizen of die wegens ouderdom zijn afgeschreven door de olijfboeren. Poppinga: „De olijfbomen wor den onder anderen gekocht door mensen met riante woningen. Vaak krijgen ze een mooi beschut plekje bij een terras op een binnenplaats. Vanwege hun ge ringe hoogte worden ze meestal op een verhoging ge zet als een echt pronkstuk." E-plant is van plan in de zomermaanden meer olijf bomen te gaan verhuren voor horecaterrassen. Ook wil de kwekerij hoezen van vliesdoek gaan leveren voor de bescherming van het kostbare zuidelijke groen in de wintermaanden. Boomkweker Joost Poppinga haalt met zijn compagnon eeuwenoude olijfbomen uit het Spaanse Alicante en verkoopt of verhuurt ze in Nederland. foto CPD Hoe overleeft de olijfboom? Kies een droge, goed water doorlatende en beschutte standplaats Na het planten regelmatig water geven. Op de langere termijn heeft de olijfboom, die ook op erg arme grond goed ge dijt, weinig verzorging nodig. Meng bij het planten goede compost door de grond. Plant de 1000 kilo zware olijfbomen met kluit bij voorkeur bij het begin van de aanleg van een nieuwe tuin. Bij de klus is zwaar materieel nodig en dat kan plaveisel en de tuin beschadigen. Bij 10 graden vorst of meer moet de olijfboom worden ingepakt met vliesdoek. Daardoor stijgt de temperatuur rond de stam zo'n 7 graden. Na de winter moeten de delen van de takken, die bevroren zijn geweest, worden weggesnoeid. Wie graag een volle boomkruin ziet, kan het daar bij laten. Heeft een knotboom de voorkeur, dan moet er drastischer worden gesnoeid. De oude olijfbomen die E-plant verkoopt, kunnen nog lang mee. Volgens kenners leven ze tussen de 500 en 600 jaar. www.e-plant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121