Meningen Verslaving online games onderschat Tijdperk Franco begraven Antillen willen alleen geld Kennis maakt kritischer pzc Zaterdag 20 oktober 2007 1 1 Online internetgames zijn een tijdbom onder de opgroeiende generatie, zegt Tony van Rooij. foto David van Dam/C PD Veel jongeren dwangmatig verstrikt in spelletjes op internet. door Dylan de Cruijl DEN HAAG - Online internetgames zijn een tijdbom onder de op groeiende generatie, zegt Tony van Rooij van het onderzoeksinstituut IVO. „Jongeren ontwikkelen zich heel eenzijdig met grote gevolgen voor hun functioneren. Dit is een blijvend probleem." Verslavingskli nieken hebben er volgens Van Rooij veel te weinig oog voor. In Nederland zijn ongeveer 25.000 kinderen dwangmatig vbezig met online games. Hoewel niet meer dan drie procent van de jongeren zegt last te ondervinden van hun bezigheid, ziet Van Rooij een slui pend gevaar. „Het gaat net als toen gokverslaving net opkwam. Men sen die daar aan leden, bleven lan ge tijd volledig anoniem, zolang ze bleven werken en verder functio neren. Zo is het ook met gamen, de jongeren gaan gewoon naar school, tot ze zoveel nachten door halen dat ze een examen missen. Wat ik in de verslavingsklinieken zie is het topje van de ijsberg." On line gamen is geweldig in opmars. Overal ter wereld klitten jongeren op internet samen om oorlogje te spelen. Het bekendste spel is waarschijn lijk 'World of Warcraft'. Het speelt zich afin een sprookjesachtig land schap waarin de spelers vijanden moeten verslaan. Wie de eerste ze ventig 'levels' heeft gehaald, komt op het niveau dat samenwerking in groepsverband noodzakelijk is. „Wat mensen van de vorige gene ratie onderschatten is de groeps druk die daarvan uitgaat", aldus Van Rooij. „Om die ene draak te verslaan moet je in het internet spel online samenwerken met veer tig anderen. Anders verlies je. Je ziet dat jongeren elke zaterdag op draven, omdat ze anders hun onli ne vrienden duperen. Het gevolg 'Het levensritme van jongeren kan totaal ontregeld raken' is dat ze in het weekend niet meer gaan voetballen, hockeyen of stap pen. Zo vervreemden ze van hun echte vrienden." Online games, benadrukt Van Rooij, zijn op zichzelf niet slecht. Een speler moet nadenken, slim opereren en online samenwerken in een internationaal team. „Maar er kan ook een levensstijl ontstaan die verwoestend werkt. Het levens ritme van jongeren kan totaal ont regeld raken." Hij hoort de verha len van hulpverleners. Zo is er de jongen die altijd fanatiek aan ten nis deed, tot hij zo verslingerd raakte aan World of Warcraft dat hij na een jaar nooit meer op de tennisbaan was te vinden. Of die andere jongen die bijna vier we ken spijbelde om te kunnen ga men. Zijn ouders hadden het al die tijd niet in de gaten. Van Rooij merkt dat bij ouders en opvoeders het onbegrip nog groot is. Volgens hem heerst er een hard nekkig misverstand dat kinderen online vrienden niet beschouwen als échte vrienden. „Maar dat zijn ze wél. Alleen als je een gezond le ven wil hebben, is het handig meer sociale vaardigheden te ont wikkelen dan alleen achter het toetsenbord." Fractievoorzitters bereiden vierjaarlijkse bezoek voor. kralendijk - Volgende week rei zen Kamervoorzitter Verbeet en een aantal fractievoorzitters naar de West voor hun vierjaarlijkse be zoek. In tien dagen tijd bezoeken ze de vijf Antilliaanse eilanden en Aruba. De Nederlandse politici willen pra ten over staatkundige vernieu wing, goed bestuur, onderwijs en armoedebestrijding. Ook de relatie met Venezuela staat op de agenda. De gastheer, de Antilliaanse Staten- voorzitter Atacho, heeft geen hoge pet op van hun kennis over de An tillen. „Ik heb vaak het gevoel dat Nederlandse politici denken dat de Antillen ergens bij Antarctica liggen en dat hier zowel ijsberen als kaaimannen voorkomen. Ne derlanders zijn vaak negatief over de Antillen, totdat ze hier zelf zijn geweest." Belangrijkste zaak tijdens het be zoek is de belofte om de Antilliaan se overheidsschuld van 2,5 miljard euro grotendeels over te nemen. In ruil daarvoor wil Nederland fi nancieel toezicht uitoefenen. Het geld is welkom, maar de voorwaar den liggen gevoelig. De Antilliaan se politici zijn allergisch voor het opgeven van de autonomie. Som migen zeggen dat Nederland het geld gewoon moet geven. Het zou gezien het slavernijverleden neer komen op het aflossen van 'een ereschuld'. Aan de andere kant staan pragmatici als de Antilliaan se premier De longh-Elhage. Zij stelt dat de autonomie al jaren in het geding is. „Nu staan we in fei te onder toezicht van lokale ban ken en financieringstellingen, straks van Nederland." Iedereen is het er wel over eens dat het zo niet langer kan. Tegels bepalen de sfeer van uw badkamer, woonkamer en keuken. Tegels geven u de praktische voordelen van onderhoud gecombineerd met een natuurlijk design. Dit in combinatie met onze vloerverwarming systemen geeft u dit een warme uitstraling en een behaaglijke sfeer. Laat u adviseren over onze mogelijkheden. Laat u inspireren en bezoek onze showroom aan de Waldammeweg 2, Middelburg. Een afspraak maken met één van onze medewerkers kan natuurlijk ook, telefoon 0118 625 055. Openingstijden maandag t/m vrijdag 09.00-17.30 uur, zaterdag 09.00-16.00 uur. 'Wet op historisch geheugen' komt na jaren eindelijk tot stand. door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - Stukje bij beetje pro beert Spanje zich te ontworstelen aan de trauma's van de Spaanse Burgeroorlog (1936-1939) en de Franco-dictatuur. Voor het eerst sinds de dood van de CaudiUo in 1975 is er politieke overeenstem ming over de veroordeling van de zwartste bladzijde uit de moderne Spaanse geschiedenis. De socialistische regering-Zapatero moest heel wat water bij de wijn doen om alle neuzen één kant op te krijgen. Vooral de ultrarechtse stroming binnen de conservatieve oppositiepartij Partido Popular (PP) heeft moeite om de veertig jaar durende dictatuur volledig af te zweren. Na jaren van touwtrek ken kan de zogenoemde 'Wet op het historisch geheugen' rekenen op de absolute meerderheid als die binnenkort in het parlement aan de orde komt. Vooral de nabestaanden van de slachtoffers van de dictatuur en de duizenden families van ballingen die zich tijdens de oorlog over heel Europa verspreidden, hebben lange tijd gevochten voor erken ning en eerherstel. De Transition, de politieke afspraak na de dood van Franco om het verleden te be graven, heeft de verdeeldheid on der de Spanjaarden eerder ver groot dan opgeheven. De nieuwe wet is niet alleen een officiële veroordeling van het Fran- quisme maar verplicht ook tot ver wijdering van alle openbare sym bolen van Franco uit het straat beeld. In veel steden en dorpen zijn nog steeds straten en pleinen naar hem vernoemd. In Ferrol, de geboorteplaats van de Generalisi- moin het noordwestelijke Galicië, is zelfs nog een ruiterstandbeeld van hem te vinden. Het meest omstreden symbool, zijn pompeuze grafmonument in het Dal van de Gevallenen, veertig kilometer buiten Madrid, mag niet langer een gedenkteken zijn van de ex-dictator. Elk jaar komen op zijn sterfdag sympathisanten naar zijn graf om hem te herdenken. Dat is voortaan verboden. Het mo nument krijgt het karakter van herinneringsplaats van alle slacht offers van de burgeroorlog, ook van de overwonnenen. De regering zal ook actief helpen bij het opsporen en het opgraven van de vele massagraven uit die pe riode. De processen die tijdens de Herdenkingen bij het pompeuze graf van Franco zijn voortaan verboden dictatuur uitmondden in terecht stellingen worden door de nieuwe wet met terugwerkende kracht ille gaal verklaard. Opzienbarend is de mogelijkheid voor de nakomelingen van Span jaarden die in de Burgeroorlog wer den verbannen, om alsnog de Spaanse nationaliteit te krijgen. Het gaat om een miljoen mensen die in het buitenland, vooral in Frankrijk, wonen. Hun ouders of grootouders werd de Spaanse na tionaliteit afgenomen. BRUSSEL - Hoe meer kennis over uitbreiding van de Europese Unie, hoe meer de tegenstand groeit. Dat bleek bij een informatieweek end van de organisatie Tomor row's Europe in Brussel. Daaraan deden 362 inwoners mee uit alle 27 EU-landen. Bij het eerste evene ment in zijn soort bespraken de Europeanen allerlei onderwerpen over de EU. Voor het evenement was 55 procent van de deelnemers voor toelating van Turkije bij de EU. Na de gesprekken was dat 45 procent. Voor Oekraïne daalde de steun van 69 naar 55 procent. De meeste deelnemers (62 pro cent) vonden dat de EU lastiger te besturen is als er meer landen bij komen. Een groeiend aantal vindt dat de EU al te snel te veel landen heeft toegelaten: 53 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11