'22+2'-ontwerpers zijn wars van kapsones L 11 li I v43 PZC Zaterdag 20 oktober 2007 ETALAGE door Paul Geerts foto's GPD Een leuk idee of een sim pele gimmick. Niet zel den liggen ze ten grond slag aan hedendaags de sign. Het is de tijdsgeest, waarin verzamelaars voor nauwe lijks functioneel meubilair soms tienduizenden euro's neertellen. Ann Maes (55) fronst de wenk brauwen. Ze begrijpt niet dat ont werpers het vak kiezen voor de spreekwoordelijke pot met goud aan het eind van de regenboog. Want wat is er mis met functio neel design? Het antwoord op die vraag geeft ze zelf Niks. Samen met ontwer per Richard Hutten staat ze daar om aan de basis van '22+2', een col lectief van in totaal 24 ontwerpers dat functionaliteit in combinatie met originaliteit hoog in het vaan del heeft staan. Tijdens de Dutch Design Week, van 20 tot en met 28 oktober in Eindhoven, doet het collectief met de overzichtsexposi tie 'Less More' voor het eerst van zich spreken. Opvallend is de gevarieerde samen stelling van de groep. Zo is Joost Swarte vooral bekend van zijn il lustraties en is Conny Groenewe- gen modeontwerpster. Robert Bronwasser is ingenieur, maar ont werpt ook interieurs en meubels. Functionele ontwerpen die direct in productie kunnen. Dat is het idee achter '22+2', een collectief van 24 designers dat 'maakbare' producten ontwerpt. De groep presenteert zich vanaf vandaag voor het eerst tijdens de Dutch Design Week in Eindhoven. De groep bestaat daarnaast ook uit onder andere een food designer, een landschapsontwerper en in dustrieel ontwerpers. Maes omschrijft de groep als een combinatie van aanstormend ta lent en gevestigde namen. De be langrijkste overeenkomst is dat de ontwerpers streven naar originali teit en kwaliteit. „En dat ze geen Less+More De presentatie Less+More van '22+2 Expo' is van 20 tot en met 28 okto ber te zien in Lounge Café FFFS (De Admirant), Emmasingel 3 in Eindho ven. Na een modeshow van Conny Groenewegen, veilt architect en cineast Jord den Hollander op 28 oktober één product van alle 22+2-ontwerpers. kapsones hebben", benadrukt Maes. „Dat maakt het zo'n leuke groep." Dat juist Maes de gelijkgestemde zielen bij elkaar heeft gehaald, is niet vreemd. De in Brugge gebo ren ontwerpster heeft een behoor lijke staat van dienst. Hoewel ze met name in de jaren tachtig een aantal bijzondere producten heeft ontworpen (van haar haardstel zijn wereldwijd zo'n 30.000 exem plaren verkocht), doet de aandui ding ontwerper haar eigenlijk te kort. Vanaf 1984 was ze als crea tief adviseur verbonden aan on der meer Artifort, Pastoe, Lens- velt en Mosa. Daarnaast schrijft ze sinds 1980 voor het Italiaanse de signtijdschrift Abitare en is haar naam verbonden aan talloze de sign- en architectuurmanifesta ties. Toch ziet ze zichzelf op de eerste plaats als industrieel ont werper, een vak dat volgens haar voortkomt uit de industrie en be drijven die in serie producten kon den maken. Daaraan wil de huidi ge lichting ontwerpers nog wel eens voorbij gaan. „Het is moeilij ker om op te vallen met echt func tioneel design, dan met iets met een extreme vorm waardoor ieder een er direct naar kijkt. Richard Hutten en ik willen bewijzen dat je ook mooie, bruikbare dingen kunt maken die daadwerkelijk ge produceerd kunnen worden voor 22+2 Xtra Parallel aan de expositie loopt het informatieve programma '22+2 Xtra', met lezingen, workshops en performances. De expositie '22+2 Less More' is daarna van 4 november tot en met 2 december te zien in het Centrum voor Beeldende Kunst en Galerie Intermezzo in Dordrecht. een grotere groep mensen. Eigenlijk is '22+2' een uit de hand gelopen project. De naam is ont leend aan de begindatum, 22 fe bruari dit jaar. '22+2 Expo' is een begin, een presentatie waar alle be trokken ontwerpers producten van hun hand laten zien. Allemaal hadden ze de opdracht gekregen om een industrieel te produceren 'kinderzitje met dubbelfunctie' te ontwerpen, zodat het meubeltje ook een tweede leven kan gaan lei den. Hutten en Maes gaan vervol gens op zoek naar producenten. Bedrijven uit Italië en Scandinavië hebben al interesse getoond. De re sultaten zijn in een internationaal rondreizende tentoonstelling van af medio 2008 te zien. Verschillen de musea hebben zich al gemeld, waaronder de Triënnale in Milaan en het Design Museum in Gent. Maes benadrukt dat de aangeslo ten designers los van het collectief hun eigen werk hebben. Ze ziet de expositie van '22+2' als een ode aan het product, als een state ment. „Voor de industrie is innova tie essentieel, maar daar moet je wel in durven investeren. Veel be drijven weten niet waar het over gaat, dat vergt een mentaliteitsver andering. Daaraan willen we bij dragen." ■Fjj www.dutchdesignweek.nl www.22plus2.com Table To Meet en Table To Work van Basten Leijh uit het tafelprogramma van Xcetera. Graduation Gaiieries Hella Jongerius, Job Smeets, Jur- gen Bey, Maarten Baas, Richard Hutten. Allemaal studeerden ze af aan Design Academy Eindhoven. Tijdens Graduation Galleries 2007 is in het academiegebouw in De Witte Dame afstudeerwerk te zien van de nieuwste lichting Neder lands talent. Adres: Emmasingel 14, Eindhoven. Entree: 10 euro. www.designacademy.nl De mobiele werkplek Globus van Michiel van der Kley. Hollandse Huiskamer In de 'Hollandse Huiskamer' op Strijp S laten toonaangevende ont werpbureaus en bedrijven en in stellingen die zich met design be zighouden de nieuwste ontwikke lingen zien. Ook zijn er lezingen. Deelnemende bedrijven zijn Bruns, GBO Design, Suntens, Art Gad gets, Ven der Veer Designers, Van Berlo Studios en Artifort. Van die laatste meubelproducent is een op vallend nieuw ontwerp te zien. Glo bus is een mobiele werkplek met opbergruimte, werktafeltje en comfortabele draaistoel. Het ont werp is van Michiel van der Kley. Adres: Strijp S, Beukenlaan 10151, Eindhoven. Entree: gratis. www.dutchdesignweek.nl De opvallende keuken van Piet Hein Eek en Vonder. foto's GPD EEKS KEUKEN Ontwerper Piet Hein Eek heeft grenzen willen verleggen, maar ook geprobeerd rekening te houden met de wen sen en technische mogelijkhe den van opdrachtgever Vonder Interieur. Het resultaat is een op vallende keuken die als los ele ment in de ruimte kan staan, in de bijbehorende kastjes kan in- bouwapparatuur verwerkt wor den. Vonder koos voor de sa menwerking met Eek omdat 'de puurheid en de robuustheid' in zijn ontwerpen perfect aanslui ten bij de visie van het bedrijf De keuken is vanaf 22 oktober te zien in bij Vonder in Enter. www.vonder.nl VEILIG ZAGEN De nieuwe cirkel zaag SP6000K1X van Makita is uitgerust met een anti-kantel- functie. Deze zorgt er volgens de producent voor dat de machi ne tijdens zaagwerkzaamheden onder een hoek van 45 graden of meer 'niet meer van de gelei- derail' valt. Dat is wel zo veilig. Nieuw is ook de anti-splinter- functie. Door het hout voor te zagen, zouden de splinters niet meer in het rond vliegen. Het apparaat is te koop voor 369 eu ro. SI www.makita.nl - In stofzuiger- land heeft Dyson voor een be scheiden revolutie gezorgd. Dus het kon niet uitblijven: van het merk is nu ook een kruimelzui ger verkrijgbaar. Het apparaatje is speciaal ontwikkeld voor die renliefhebbers. Bijzonder aan de DC16 Animal is dat hij is uitge rust met een gemotoriseerde borstel, waarmee dierenhaar vol gens Dyson gemakkelijk te ver wijderen is. Vanzelfsprekend slurpt het apparaat ook krui mels op. Te koop voor 1Q9 euro. www.dyson.nl CHINEES DESIGN Trend- watchers voorspellen het: over enkele jaren wordt Europa over spoeld met design uit het Verre Oosten. Voorloper is het merk LIMITless dat Zuoguang Wu als beeldbepalende ontwerper in dienst heeft. In zijn ontwerpen, in Nederland geïmporteerd door Ama-D, probeert hij Oos terse filosofie te koppelen aan nieuwe technieken. Het resul taat is soms uitdagend, zoals bij de fauteuil Spider die verkrijg baar is vanaf 2.795 euro. www.limitless.nl Fauteuil Spider van LIMITless. W Ghost Chair, ontworpen door Lonne- ke Gordijn en Ralph Nauta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 117