Dutch Design Week Perzische slaapboom 136 v42 I Prisma Zaterdag 20 oktober 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Ik kan me nog wel herinneren dat de kiwi als tuinplant in zwang kwam. Avonturiers die een kiwi in de tuin hadden geplant, stuurden foto's naar de krant als hun kiwiplant vruchten droeg. Nu is de kiwi een heel gewone klimplant. Planten die we nog geen 25 jaar geleden als exotisch en weinig winterhard beschouwden, zijn nu gemeengoed. Het verschijnen van nieuwe planten heeft weinig te maken met het veranderende klimaat, maar veel met ons voortschrij dend inzicht. Doordat ooit zeldzame planten beter verkrijg baar (en goedkoper) zijn geworden, zijn wij wat gemakkelijker gaan experimenteren. Al doende zijn we tot de conclusie geko men dat er in de tuin veel meer planten winterhard zijn dan we vroeger dachten. Zo zien we tegenwoordig nieuwe planten en heesters uit allerlei windstreken in onze tuinen opduiken. Ook in de plantenwereld slaat de globalisering toe. Een voorbeeld van zo'n nieuwkomer is een boompje dat on der vele namen door het leven gaat: Perzische slaapboom, Aca cia van Constantinopel, Chinese geluksboom en zomermimo- sa zijn een paar namen waaronder je hem kunt tegenkomen. De wetenschappelijke naam is albizia julibrissin. Waar de Albizia oorspronkelijk vandaan komt, is onduidelijk. Wetenschappers houden het op het Nabije Oosten. Zeker is dat de boom over een groot gebied verspreid is geraakt, van Korea en China in het oosten, tot Italië en Spanje in Europa. Vanuit die laatste twee landen is de boom zijn opmars naar het noorden begonnen. In Frankrijk is hij al een gewone ver schijning. Je ziet de boom daar vaak als statussymbool in voor tuinen, zoals bij ons de slangenden amucariawordt gebruikt. Ook die wordt nooit in een achtertuin geplant. Vanuit Frank rijk is de Perzische slaapboom naar Duitsland en België overge waaid. Nu zie je ook in ons land exemplaren verschijnen. Zoals je wel vaker ziet bij planten die een groot verspreidings gebied hebben, kent de albizia meer en minder winterharde vormen. Twee selecties die zich al jaren geleden in strenge win ters bewezen hebben, zijn 'Ro sea' en 'Ernest Wilson'. De laat ste is genoemd naar de beroem de plantenverzamelaar Wilson die veel planten uit China heeft geïntroduceerd. 'Ernest Wilson' (de boom, niet de verza melaar) heeft in de laatste elfstedentochtwinters meer dan 30 graden vorst doorstaan. Albizia julibrissin is een boom die in ons klimaat niet hoger wordt dan 5 meter en van nature in een parasolvorm groeit. Dat maakt hem bij uitstek geschikt voor een plaats bij het ter ras. De boom heeft ragfijn verdeeld blad en bloeit van juli tot september met bloemen die voornamelijk uit dunne meeldra den bestaan en daardoor op poederdonsjes lijken. Ze versprei den een frisse geur die aan verse vruchtensalade doet denken. De namen Perzische slaapboom en Chinese geluksboom doen vermoeden dat de albizia geestverruimende of geneeskrach tige eigenschappen bezit. Inderdaad is een aftreksel van albizia- bloemen in Oosterse landen razend populair. In China wordt uit albiziabloemen getrokken thee aangeraden bij depressies en slapeloosheid. Daar wordt het effect van de boom minstens zo effectief genoemd als dat van Prozac. Met Prozac heb ik geen ervaring en ook voor kruidendokters ben ik nogal huive rig, maar het lijkt mij een genot om onder een geurende albi zia in slaap te vallen. De boom stelt weinig eisen aan de grond, maar moet wel ge plant worden op de warmste en zonnigste plaats van de tuin. Albizia's zijn niet bij ieder tuincentrum te krijgen, maar bij spe cialistische kwekerijen zijn ze wel te koop. Als u aan zaad kunt komen is het leuk om ze zelf te zaaien. In één seizoen groeien ze uit tot boompjes van een meter hoog. Het lijkt mij een genot onder een geurende albizia te gaan slapen Albizia julibrissin. foto Romke van de Kaa Wandkapstok Kangaroo is een ontwerp van Robert Bronwasser. Het centrum van Eindhoven staat vanaf vandaag een week lang volledig in het teken van design. Tijdens de zesde Dutch Design Week presenteren gevestigde ontwerpers en nieuwkomers op verschillende locaties in de stad hun meest recente werk. Een kleine greep uit de ruim honderd activiteiten. Stoeltje Divina van Jacco Bregonje is verkrijgbaar in tien kleuren. Nederlandse Designprijzen Vandaag (20 oktober) worden in het Klokgebouw in Eindhoven voor de vijfde keer de winnaars be kendgemaakt van de Nederlandse Designprijzen. In totaal gaat het om zestien prijzen in de catego rieën communicatie, interactie, product en ruimte. Extra is de De sign For All Award, een prijs voor een ontwerp dat bruikbaar is voor zoveel mogelijk mensen. De geno mineerde ontwerpen en prijswin naars zijn tijdens de Dutch Design Week te zien in het Klokgebouw. Adres: Strijp S, Beukenlaan 10151, Eindhoven. Entree: gratis. www.nederlandsedesignprijzen.nl Designhui* Nieuw in Eindhoven: Het Design huis. Het nieuwe centrum voor vormgeving opent vandaag met de expositie Bold van Studio Job. Het is de eerste overzichtsexpositie in Nederland van het werk van desig nerduo Job Smeets en Nynke Tyna- gel. Bold geeft een kijkje in de we reld van Studio Job, waarin kunst en functionaliteit dicht bij elkaar liggen. De tentoonstelling duurt tot en met 16 december. Adres: Stadhuisplein 3, Eindhoven. Entree: 5 euro. www.dutchdesignweek.nl Fruitschaal van Margriet Fooien, ge maakt van transparant kunststof. Design Zoekt Kopers Wie iets tastbaars wil overhouden aan het bezoek aan de Dutch De sign Week kan zaterdag 27 en zon dag 28 oktober terecht in het Klokgebouw op Strijp S. Daar is on der de noemer Design Zoekt Ko pers een designmarkt georgani seerd. Deelnemende ontwerpers krijgen er de gelegenheid om hun producten aan de man te brengen. Het aanbod varieert van kleding tot meubilair, van grafisch design tot accessoires. Adres: Strijp S, Beukenlaan 10151, Eindhoven. Entree: gratis. www.dutchdesignweek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 116