Wandelen door je eigen ziel Sind Sie ein Berliner? izen n! Duitsland SPECIAL 4-daags arrangement in bruisend Berlijn vanaf 119,- p.p. Ia pharosQ v35 PZC Zaterdag 20 oktober 2007 50 tjme Wandelen over het 'zielenpad met gedachten die tot nadenken stemmen. Hamburg Berlijn NL DUITSLAND Brilon Düsseldorf Rothaarsteig B. Dillenburg LUX. Kassei TSJECHIE Karlsruhe München OOSTENRIJK Brilon Steeds meer Nederlandse wandelaars zetten hun stappen op het Duitse land. De oosterbuur heeft de afgelopen jaren dan ook fors geïnvesteerd in (langere) wandelroutes. Zoals de Rothaarsteig tussen Brilon en Dillenburg. door Gerard Chel foto GPD Ranger Matthias Speck legt z'n wang tegen de bast van de den, om klemt de stam met bei de handen. „)e voelt de warmte van deze boom", zegt hij, „niet alle bomen hebben dezelfde temperatuur". Hij sluit z'n ogen, laat het leven onder het schors op zich in werken. „Altijd als ik hier loop, ben ik even alles kwijt, pas la ter ben ik weer bij zinnen en weet ik weer wat ik die dag allemaal nog moet doen." We lopen het 'Seelenpfad', ofte wel het zielenpad. Tussen Lützel en Benfe zijn we even van de hoofdroute Rothaarsteig afgewe ken om ons innerlijk leven op peil te houden. De dennen hier zijn 90 jaar oud of nóg grijzer. Kaarsrecht hebben ze hun kruinen omhoog gericht. Als een beekje meanderen wij door het vochtige bos, met ve le soorten varens, mossen, schim mels en paddestoelen. Spreuken van Herman Hesse, Franz Kafka, Paul Claudel en Peter Rosegger, moeten ons onderweg aan het me diteren zetten. „Als je een bos ingaat, betreed je je eigen ziel", lezen wij. „Als je ziel ziek is, verstop je dan in de bos sen, zoals een gewond dier. Ze zul len je genezen." „De ergste conflic ten los je niet met bloed of tranen op, maar door de verse dauw van het bos." Ze zouden ons wande laars tot nadenken moeten dwin gen, maar helaas zijn we meer be zig niet te struikelen over de glad de wortels. En dwalen onze ogen schichtig af naar alles wat ritselt in het gebladerte. Edelherten, moeflons en wilde zwijnen wor den hier vaak gezien. Niet van daag, we zijn kennelijk iets te luid ruchtig met onze ziel bezig. Mooi bosgebied hier tussen Sieger- land in het westen en Wittgen stein in het oosten. Afgewisseld door glooiende hellingen en wei des waar bruine koeien grazen. He laas in januari van dit jaar ernstig getroffen door bo ze winden die in totaal liefst 15 miljoen bomen omver bliezen. De boswe gen zijn hier breed, recht en verhard. Oude han delswegen waar in vroege re tijden hout, houtskool en ijzererts door paard en wagen werden vervoerd. Nu domein van de wandelaar, al is hier en daar de oude bestrating nog nadrukkelijk aanwezig. Iets voorbij de Ederquelle, op een zijweggetje, die hier niet onder doen voor de hoofdroute, houden we even halt bij het-infocentrum Hohenroth met een 43 hectare groot hertenpark. We zijn er getui ge van een burlend edelhert dat met liefst 22 dames heeft staan rol lebollen. Het beest is daardoor wel 40 kilo afgevallen en ook zijn 'burl' is minder stoer. Ter variatie doorkruisen wij later Westerwald, het heuvelachtige landschap tussen Dillenburg en Breitscheid. We bezoeken er het drielandenpunt, waar Noordrijn land-Westfalen, Rijn land-Palts en Hessen el kaar de hand geven. Een stenen paal en 'n rij be moste stevige rotsbrok- ken markeren de grens. Het landschap hier is meer open en vanaf de heuveltoppen heb je zicht tot ver achter de ho rizon. Met akkers en wei den, een mysterieuze en onge bruikte basaltmijn en een kalk- zandsteengroeve die de heuvels amputeert. Als we van Dillenburg richting Donsbach lopen, wordt ons opnieuw gevraagd even tijd vrij te maken voor onszelf. Geba seerd op het Zenboeddhisme, voet- zoolreflexmassage en de kuren van Sebastian Kneipp, zijn hier acht bakken met stenen, hout en turf gevuld waar je op blote voeten en met gesloten ogen doorheen moet lopen. Tussendoor even de voeten onderdompelend in een aanpa lend stroompje. Goed voor de spijsvertering lezen wij. Maar 't zijn toch vooral onze voeten die baat hebben bij deze opfrissing. De hier beschreven wandelingen in Westerwald, Siegerland en Wittgenstein maken, op een enkele uit zondering na, deel uit van de Rothaarsteig, een 154 kilometer lange tocht tussen Brilon en Dillenburg. 'Weg der Sinne', is het motto, oftewel 'Wandeling van de zintuigen'. De route, die onder meer ook het wintersportplaatsje Winterberg aandoet, is onderverdeeld in 8 dag etappes van 14 tot 24 kilometer, ledereen kan desgewenst eigen etappes maken. Langs de route zijn vol doende overnachtingsmogelijkheden. Ligt het logeeradres niet direct aan de route zelf dan regelen de ho teliers in de meeste gevallen het transport of kun je gratis gebruik maken van het openbaar vervoer. a- Volgens opgave van het Duits Verkeersbureau bieden de reisorganisaties Pharos, Vrij Uit en SNP Rot haarsteig aan, via de website www.rothaarsteig.de is het mogelijk zelf je programma samen te stellen. www.duitslandactief.nl en www.duitsverkeersbureau.nl &Ü&UB AUTOVAKANTIES ANWB Berlijn borrelt. Berlijn bruist. Berlijn barst uit zijn voegen van energie. Bezoek de theaters en concertzalen. Fiets langs de restanten van de muur. Ontdek de musea en de cafés. Ga shoppen op de Potsdamer Platz. Proef de sfeer van het hippe Prenzlauerberg. Drink bier in een Berlijns Brauhaus. Eet in een intieme Weinerei. Snuif de geschiedenis op:ga buurten bij de Stasi en bewonder de Reichstag. Paradeer over de Karl Marx Allee en bezoek het Joods museum. Maar laat u ook overrompelen door het meeslepende hier en nu. Berlijn is een pas ontkurkte fles champagne. Word een Berliner, vier dagen lang! Uw verblijf U verblijft in het vier sterren NH Hotel Berlin City West. Slechts drie metrohaltes van de Kurfürstendamm. De ingang van de metro is voor de deur. Internetcorner, solarium en fitnessruimte (gratis). Parkeergarage onder het hotel Inbegrepen: 3x overnachting inclusief ontbijtbuffet welkomstdrankje bustoer en OV-dagkaart Op pharosreizen.nl zoek boekcode 58258 Periode 02/11 - 28/03 4 dagen 119,- Aankomst op vrijdag Prijs in p.p. per arrangement. Niet inbegrepen:toeristenbe- lasting,reserveringskosten en kosten calamiteitenfonds. Informatie Reserveringen Via pharosreizen.nl/wegener, 0900 365 65 65 (20cpm) of bij uw ANWB-winkel met behulp van zoek boekcode 58258.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109