SPECIAL v33 PZC Zaterdag 20 oktober 2007 Palast der Republik, ooit het hart van de DDR en spottend Erichs Lampenladen (Erics lastpeBwin- kel) genoemd, wordt na jaren van heel felle discussie eindelijk opge- ruimd. Aan Unter den Linden, te genover de Dom wordt het histori sche Stadtschloss herbouwd. Pure Duitse retro in een hang naar machtige tijden. Op twintig minuten treinen in Potsdam zijn die machtige tijden terug te zien in Sans Souci, het ro- cocopaleis van Frederik de Grote, overwegend geel van kleur en wonderlijk mooi boven op klim mende terrassen 'neergelegd'. Er zijn vele honderden bezoekers in het park dat met al zijn bloemen en beelden een zorgeloze en be dachtzame indruk maakt. Voorbij de Groene Poort ligt de Louisenplatz met zijn kleine Bran denburger Tor en nog verder het Hollandische Viertel. Koning Fried- rich Wilhelm de Eerste haalde in de achttiende eeuw Hollandse vak arbeiders naar Potsdam. Ze bouw den 150 huisjes van rode baksteen. De winkeltjes en cafés die nu in de huisjes gevestigd zijn maken dit kwartier heel aantrekkelijk voor toeristen. dens de wandeling meestal in zicht. Voor een snelle hap of be taalbaar diner wordt de Hackische Markt bezocht, een allegaartje van keukens. In Clarchens Ballhaus heeft het oude Berlijn pas op de plaats ge maakt. Hier wordt de tango ge danst met een passie die de 6kkels buiten lijkt te doen ontbranden. Langs de muren van de danszaal hangen gouden en zilveren slier ten in gekleurd licht. In de Spiegel zaal boven vermaakten tijdens de oorlog de hoogste nazimilitairen zich met champagne en hoeren. Net als elders in toeristische steden is fietsen ook popu lair geworden onder de be zoekers. Het is een gezonde en re laxte manier om veel te zien. Een nieuw toeristisch doel is het DDR-museum. Het leven van de Oost-Berlijners, die smalend Ossies werden genoemd, is er tast baar. Alle kasten, boeken en laden kunnen open, de kleren hangen er net zoals vroeger. Bij het bekijken van de expositie maakt een vreem de ontroering zich van je meester, 's Avonds gaan we naar de Potsda- mer Strasse. Voorbij de duizeling wekkend gebouwde en verlichte Potsdamer Platz staan de jongens van de Velotaxi. In het zomersei zoen rijden ze toeristen door de stad. Voor de eerste kilometer be taal je vijf euro, de volgende kos ten twee euro per kilometer. De tocht eindigt bij een burcht van nostalgie, de Winter Garten. Hier traden de sterren van het va riété op. Het is de slotavond van de Rizoma, een fameuze bende toppers uit Kiev, die de sfeer en de kwaliteit van Popov, Cirque du So- leil en het oude Tuschinski heb ben gebundeld. De lampen doven bijna en even later worden de di ners bij het kleinste licht uitgeser- veerd. Op plaatsen als deze bestaat het Berlijn van ooit nog steeds. Deze reis werd mogelijk ge maakt door NS Travel en Berlin Tourismus. www.nstravel.nl Voor bijzonderheden over Ber lijn, de Welcome Card voor kor tingen zie www.berlin-tourist- information.de e Voor bijzonderheden over de GoArtl-kunstrondleidingen: www.goart-berlin.de Berlijn is een groeidiamant. Het tempo van veranderingen in de Duitse hoofdstad is nauwelijks bij te houden. Multicultureel Berlijn is volgepakt met historie, toekomst, eigengereidheid, underground en kunst met vele soorten K's. Terrassen langs de Spree zijn altijd vol. door Thom Olink foto's CPD en Justin Jin/HH Binnenrijden met de trein uit Amsterdam is al een feest. Berlijns één jaar oude Hauptbahn- hof is een paleis van glas met vele verdiepingen en zo efficiënt dat zelfs de Duitsers ap plaudisseerden. Het is een plaza voor treinen, een stad op zich met diepe doorzichten en tientallen winkels. Een S-Bahnhalte verderop is naast het station Friedrichstrasse een enorme bouwput te zien. De ma nager van het nieuwe tegenover liggende Melia-hotel: „Typisch Ber lijns wat daar gebeurt. Ze hebben niet meer dan wat schetsen van de beroemde architect Mies van der Rohe, van een gebouw dat lijkt op twee in elkaar gedraaide bananen. Iedereen is meteen enthousiast en begint te bouwen. Wat deze stad aan geld mist, heeft ze te veel aan drive." Een mooie manier om de worste ling met het verleden en de stra lende kijk op de toekomst van de ze vroegere Pruisische stad te zien, is vanaf een rondvaartboot op de Spree. Het stalen geraamte van het Het prachtige slot Sans Souci van Frederik de Grote in Potsdam. Terug in Berlijn trekt Mitte, voormalig Oost-Berlijn. Het is een broeinest van ongere gelde burgerinitiatieven en kunst probeersels, die niet zelden tot ge slaagde galerieën, eethuizen, ver bouwingen en tentoonstellingen uitgroeien. Een ondergronds net werk van Duitse en geïmmigreer de eigenwijzen kon hier na de val van De Muur niet wachten op de overheid. Miriam Bers heeft daar met een partner GoArt! opgericht. Ze neemt personen en groepen mee op een reis langs die gebouwen waar 'het' gebeurt. De met goud versierde koepels van de altijd be waakte Neue Synagoge blijven tij Hamburg De Dom aan de Spree met rond vaartboten. DUITSLAND Frankfurt Palast der Republik, Dom Louisenplatz Potsdam De Synagoge en de Fernsehturm. infographic: FSvD, RV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107