ril Burchtentocht door Neckardal Dure zoektocht in Tromso reizen -urr pv;->tdoor derk bolt Duitsland SPECIAL v30 j Zaterdag 20 oktober 2007 PZC Normaal gesproken is geld op reis geen onderwerp. De prijzen in het buitenland steken meestal gunstig af te gen die van thuis. Vooral in dollarlanden is het tegen woordig een feest. Maar ik moet dit keer naar Noorwegen, waar men peperdure kronen hanteert. Ik ben onderweg naar het uiterste noorden om een vader te zoeken van wie al 60 ja ren niets is vernomen. Natuurlijk weet ik, net als iedereen, dat Noorwegen een duur land is. Toch valt met enige regelmaat mijn mond open van verbazing. We moeten een nachtje overblijven in Oslo. Om het budget er niet meteen door te jagen, eten we in het Hard Rock Café. Een soort thema McDonalds voor volwassenen, u kent het wel. De zaak zit stampvol sjieke Noren, die net doen alsof ze bij Le Garage dineren. Wanneer de rekening wordt ge presenteerd, begrijp ik waarom. Even bijkomen met een bier tje op de hoek. Ai, helemaal vergeten dat zo'n ding hier acht euro kost. Gewoon nog een bestellen. Het is een kwestie van doorzetten. Op de plaats van bestemming, Tromso, ontmoet ik de vertaalster die voor ons de taalbarrière zal slechten. Als Hollander kan ik het niet nalaten om een opmerking te ma ken over het dure eten. De vertaalster legt uit dat de prijzen ook de Noren behoorlijk de keel uit beginnen te hangen. Noor wegen is een schatrijk land, dankzij de olie. Maar de overheid is niet van plan dat verkregen oliefortuin ten goede te laten ko men aan het volk. Uiteraard laten we ons door deze bedenkelijke geldzaken niet uit het veld slaan. Vol goede moed huur ik een auto voor een prijs die ik niet weten wil. Als ik vijf minuten verkeerd gepar keerd voor het hotel sta, zit er een bon op de voorruit: hon derd euro, graag bij het postkan- toor betalen. Chaufferen in Ik overweeg een paar Troms0 valt niet mee Er staan beledigingen, maar zoveel verkeersborden langs de weg dat je voor elke kruising toon berouw zou moeten stoppen om de zaak eens rustig door te lezen. Onze vertaalster navigeert. Linksaf de berg op, zegt ze. Vrijwel met een hoor ik een sirene achter mij loeien. Een onopvallende au to met twee uniformen. Ze moeten mij hebben. Een agent stapt uit en spreekt mij door het open raampje bestraffend toe. Ik maak geamuseerd duidelijk dat ik hem niet versta. De man schakelt over op streng, staccato Engels. Ik had helemaal niet linksaf gemogen, zegt hij, er staat een bord. Hij wijst op een minuscuul bordje dat volkomen wegvalt in het schilder werk van het houten huis waarvoor het is geplaatst. En oom agent heeft nog een vervelende mededeling voor mij. Ongeoor loofd linksaf slaan is streng verboden. De boete zal vijfduizend kronen bedragen. Na een snelle hoofdberekening kan ik hem alleen maar verbijsterd aankijken. Vijfhonderd euro voor het negeren van een bordje dat je zonder verrekijker niet kunt zien? Mijn glimlach is meteen verdwenen. De agent geniet van mijn grote schrik en ik voel me boos wor den. Ik overweeg een paar beledigingen, maar ik kies voor de tactiek van de gelaarsde kat in Shrek. Schuldbewust stamel ik enige excuses en toon onderdanig berouw. Het werkt! De agent geeft me mijn rijbewijs terug en zegt het deze keer bij een waarschuwing te zullen laten. Vertrouwelijk buigt hij zich nog even door het raam. Wees voorzichtig, zegt hij, maybe you haven't noticed, but Norway is a very expensive country. Ik be dank voor de waarschuwing. Het kon dit keer wel eens een du re zoektocht worden. door Rob de Vries foto's GPD ls je eeuwen terug in Nederland je bezit wil de beschermen en over voldoende macht en geld beschikte, liet je een slot bouwen. Met een gracht er omheen, zodat de vijand er niet in kon. In Midden-Duits- land hebben ze stevige heuvels. En als je daar een hoog ommuurde burcht bovenop bouwde, kon je have en goed ook prima verdedi gen en hoefde je geen gracht te gra ven. In het kleine dorpje Neckarzim- mern, pal aan de kronkelende Neckar, staat zo'n onneembare burcht. Burg Homberg. Mooi en indrukwekkend en je kunt er nog in slapen en eten ook. Het smalle asfaltweggetje naar de burcht gaat steil omhoog, met een auto of bus je is dat nog te doen, maar er zijn ook moedigen die het per se op de fiets willen presteren. Nu beschikt je uitstekende Duitse huurfiets wel over een groot aan tal met een vingerklikje te bedie nen versnellingen, maar de klim naar de Burg Homberg is voor de gemiddelde fietsamateur toch een soort col hors categorie, een Tour de France-berg van de buitencate gorie. Maar ja, de voldoening is des te groter als het je lukt om fietsend de toegangspoort van de burcht te bereiken. Het zweet koelt af op een van de terrassen, bij een bier tje uit de regio of een glas wijn van de wijngaarden die tegen de burchtheuvel aanliggen. Op het uitzichtterras heb je ook nog eens - de naam zegt het al - een schitterend uitzicht over het ri vierdal. Een uitzicht dat 's avonds vanuit het Panoramarestaurant, als de lichtjes in het dorp beneden je zijn aangegaan, nog eens een extra stukje betovering krijgt. De ridderburcht dateert uit de elfde eeuw. Tot ongeveer 1950 had hij lange tijd geen duidelijke func tie. Maar toen na de Tweede We reldoorlog het toerisme op gang kwam, werd dat anders. In een voormalige paardenstal werd het Panoramarestaurant ingericht, van allerlei andere vertrekken werden hotelkamers gemaakt, met in to- m De route is 1200 kilometer lang, van Mannheim in hartje Duitsland naar de Tsjechische hoofdstad Praag. Hij heet de Burchtenroute omdat je onderweg maar liefst zestig burchten tegenkomt. Je kunt ook een stukje van de route doen, zoals in het Neckardal. Mannheim BELGIË LUX. FRANKRIJK Berlijn I NEDERL. DUITSLAND Mannheim Burcht Eberbach i Burcht Eberbach Schwetzingen Mosbach SlotNeuburg Burcht Guttenberg 'r Bad Wimpfen Burcht Homberg Burcht Homberg Heilbronn Kirchberg a/d Jagst Burcht Guttenberg Schwabisch Hall OOSTENRIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 104