<y WÈ Stilstaan doen wij alleen op gepaste momenten... Monuta ten wat ik wil. Het is hier in huis heel nor maal geworden om over mijn dood te pra ten. Maar ze mogen overal lak aan hebben, hoor." Aan één wens mag echter niet getornd worden: hij wil geen speeches met toespe lingen op God of enig andere 'hoge instan tie'. „Ik wil geen religieuze plechtigheid." Wat hij wel wil? Piet: „Ik wil begraven worden, niet gecremeerd. En dan in zo'n mooie ossenbloedrode kist, ik ben gek op rood. Bij de Hema een potje verfhalen en dan hup met de roller over zo'n blanke kist. Is misschien een prima taak voor het gezin." Verder wil Piet graag thuis opgebaard wor den en vanuit het huis waar hij 22 jaar heeft gewoond, weggedragen worden. „Vind ik mooi, als de auto komt voorrij den en iemand die er vooruit loopt. Het ge zin kan dan in gezamenlijkheid de kist slui ten. En ook zelf de kist dragen. Het is mis schien wel zwaar, maar het is ook de be doeling dat je eronder gebukt gaat." In zijn notities heeft Piet opgenomen dat er vooral voldoende tijd en ruimte moet zijn voor iedereen die iets wil doen of zeg gen tijdens zijn uitvaart. „Dat er niet ge haast moet worden omdat de volgende al weer op de stoep staat te trappelen. Dat moet ik nog met de begrafenisondernemer bespreken." Bloemen hoeven van Piet niet, vindt hij flauwekul. „Ze kunnen beter geld overmaken aan een goed doel." Uiteraard heeft hij ook over de muziek na gedacht. Misschien gaat zijn jongste zoon gitaar spelen. In ieder geval zal ook het liedje Hyperballad van Björk te horen zijn. „Het liefst aan het eind van de bijeen komst, het swingt, en is toch plechtig. Het mag ook best een vrolijke aangelegenheid worden." Naast koffie en cake zal er daar om ook bier en wijn geschonken worden. In zijn vroegere beroep als verpleegkundi ge is Piet Steenbergen vaak geconfronteerd geweest met de dood. „Ik heb tientallen mensen zien overlijden. En iedere keer als ik dat meemaakte, dacht ik toch hoe zal dat later bij mij gaan? Dan dacht ik ook na over mijn eigen begrafenis. Door er nu mee bezig te zijn wordt het een stuk reë ler. En het is ook belangrijk voor de aan staande nabestaanden." Piet Steenbergen (56) kreeg drie jaar geleden te horen dat hij ongeneeslijk zie is: uitgezaaide prostaatkanker. Een van de eerste dingen die hij toen deed was een wensenlijstje maken voor zijn eigen begrafenis. „Sterven is toch een van de belangrijkste gebeurtenissen in je leven." door Anne Salomons n de computer heeft Piet Steenbergen een lijst met namen en adressen opge slagen. Alvast voor zijn begrafe nis. „Met de postcodes er bij", benadrukt Piet. „Ik heb gemerkt dat het belangrijk is als je gezin weet wie er op de hoogte gebracht moet worden van je overlijden. Toen een schoonzus van mij overleed hebben we met de hele familie dagen lang in haar persoonlijke spullen en agenda moeten speuren naar mensen die voor de begrafenis uitgenodigd moesten worden. Dat werk wil ik mijn gezin graag besparen." Sinds vorig jaar is Piet volledig afgekeurd en is hij de huisman van het gezin. „Als de zon schijnt maak ik er lekker misbruik van en zeg 'ah, ik heb pijn', en dan stop ik met stofzuigen." Vaak gaat hij dan zitten schrij ven. Hij schrijft veel, ondermeer aan zijn maandelijkse, veel gelezen, column in een regionaal dagblad. Hierin bericht hij over het verloop van zijn ziekte: de leuke, gekke en akelige dingen die hij meemaakt. De wensen die Piet voor zijn eigen begrafe nis heeft zijn zorgvuldig op de harde schijf van zijn computer opgeslagen. „Voor een deel doe ik dat voor mijzelf, maar het is ook prettig voor mijn gezin zodat ze we- Hoe wil je datje uitvaart eruitziet? Veel mensen denken hier wel eens over na maar die wensen worden zelden op papier gezet. Als je gezondheidheid je in de steek laatkomt die vraag een stuk dichterbij. foto Jan Wamelink Mensen veranderen, de wereld verandert. Daarom vinden we bij Monuta vernieuwing in de uitvaartzorg essentieel. Want andere mensen maken andere keuzes. Keuzes voor bijvoorbeeld de Opzegdienst of een eigen rouwzegel. Monuta maakt deze keuzes mogelijk. In dat opzicht staan wij nooit stil. We gaan verder, blijven ontwikkelen. Waarbij we denken aan al die mensen die daar ooit met waardering bij stil zullen staan. Goes, Monuta, (0113) 21 63 63, Oostburg, Monuta Haerens, (0117) 45 23 09, Terneuzen, Monuta, (0115) 61 28 81, Tholen, Monuta Tholen, (0166) 60 28 66, Vlissingen, Monuta de Voorzorg, (0118) 41 27 60. Meer informatie? Kijk op www.monuta.nl Uitvaartzorg en -verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 84