i vhimwm m». i te staan PZC^r v9 'rijdag 19 oktober 2007 Eind oktober en begin november zijn er veel volksfeesten en tradities die iets te maken hebben met de dood zoals Allerzielen en Halloween. De oorsprong hiervan ligt in de voorchristelijke Europese religies die dichter bij de natuur stonden. door Anne Nijtmans ■e katholie ken in Ne derland zijn niet meer zulke kerkgan gers maar Allerzielen is een van de gedenkdagen die nog leeft. Allerzie len valt op 2 november, het is de dag waarop katholieken voor hun gestorvenen bidden en hen geden ken. Een dag ervoor is Allerheili gen waarop alle overleden heiligen herdacht worden. In de dagen voor Allerzielen is er behoorlijk wat bedrijvigheid op de begraafjalaatsen. Mensen vegen de graven schoon en zetten verse bloe men op de grafstenen. Het is tegelij kertijd het moment om even stil te staan bij de herinneringen en het gemis van een overleden kind, echtgenoot, vriend, ouder of groot ouder. Tijdens de Allerzielenmis is het be hoorlijk druk in de katholieke ker ken. Liturgisch gezien is het niet het grootste feest maar in de bele ving van de mensen is het een be langrijke gedenkdag. Volgens het Meertensinstituut voor volkskunde werd Allerzielen al in de negende eeuw gevierd. Waarschijnlijk is het de christelijke voortzetting van het Keltische nieuwjaarsfeest Samhain dat be gint aan de vooravond van 31 okto ber. In deze nacht was, volgens de Kelten, de sluier tussen de wereld van de geesten en die van het aard se bestaan het dunst. Zielen van gestorvenen kwamen dan vaak terug naar hun woonplaats. Van uitge holde vruchten werden lantaarntjes gemaakt om boze geesten bui ten de deur te houden en de goede aan te trek ken. Er waren ook ge bruiken als het vrijhou den van een plaats aan jgjipk, ÏJ* de eettafel voor de overledenen. In de belevingswereld van de Kel ten viel het nieuwe jaar in het na jaar omdat de natuur is afgestorven en de zaden rusten in de aarde, wachtend op een nieuw begin. De ze religie was nauw met de cycli van de natuur verbonden en de vie ringen hadden te maken met sei zoenswisselingen. In de vroege Middeleeuwen pro beerde de katholieke kerk het voor het heidense volk gemakkelijker te maken over te stappen door hun gebruiken te integreren in het christelijke geloof In dit geval door Samhain te verbinden met Allerhei ligen en Allerzielen. De voorbereiding voor de christelij ke feesten vond plaats op de dag voor Allerheiligen. In het Engels heette dat all hallows eve, dat werd verbasterd tot Halloween. Tijdens de reformatie in de zestiende eeuw werden Allerheiligen en Allerzie len afgeschaft maar Halloween leef de in Engeland en Ierland voort als werelds feest Een van de gebrui ken was dat kinderen met lichtjes langs de deuren trokken en om lek kers vroegen. Ook Sint Maarten, dat algemeen gevierd wordt in Ne derland, wordt met dit feest in ver band gebracht. Zijn dag valt nu op 11 november maar volgens oude ka lenders was dit vroeger op 1 no vember. Halloween is in Amerika uitge groeid van een kinderfeest tot een soort carnaval waarbij de deelne mers zich verkleden als geesten of heksen. De laatste decennia wordt ook in Nederland op steeds meer plaatsen Halloween gevierd met feesten en lampionoptochten. En zo is de circel weer rond. Het einde van het seizoen en afster ven van de natuur inspireert men sen, bewust of onbewust, stil te staan bij de vergankelijkheid van het aardse leven. Ska Een Halloweenoptocht in Rotterdam. Kinderen gaan langs de deuren om snoep op te halen. foto Arie Kievit/ Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83