Alles wordt geregeld' gaat niet altijd op [_v5_ PZC Vrijdag 19 oktober 2007 Eigenlijk is een uitvaartverzekering een merkwaardig product. Waar de meeste verzekeringen betrekking hebben op onvoorziene zaken, betreft een uitvaartpolis de grootste zekerheid van het leven. Het refrein is Hein: uiteindelijk moeten we er allemaal aan geloven. door Yvonne Jansen et verzekerings element van de uitvaartverzeke ring zit vooral in onzekerheid van het mo ment van overlijden. Zeventig procent van de Nederlanders heeft een uitvaartverzeke ring; kennelijk zadelen de meesten hun na bestaanden niet graag met zorgen op. Volgens hetzelfde onderzoek (TNS Nipo, 2004) heeft 47 procent een naturaverzeke ring, waarbij na overlijden de verzekeraar begrafenis of crematie regelt. Geld wordt doorgaans niet uitgekeerd; er worden al leen diensten verleend. Van de verzeker den heeft 29 procent een verzekering waar bij kapitaal wordt uitgekeerd. En 11 pro cent heeft een combinatie van natura- en geldverzekering. Helemaal zuiver zijn de cijfers niet: 12 procent antwoordde op de vraag naar natura- of kapitaalverzekering 'weet niet'. „Bij een uitvaart telt niet alleen het geld," zegt Mark Debets van Monuta Uitvaart zorg- en verzekeringen. „Een belangrijke reden om een naturaverzekering af te slui ten is dat de nabestaanden zich nergens om hoeven te bekommeren. Eén telefoon tje en alles wordt geregeld. Bij de achterblij vers staat bovenaan het lijstje de wens om het goed te doen voor hun dierbare." Het verhaal 'dat het fijn is als alles wordt geregeld' dragen de meeste uitvaartverze- keraars uit en er schuilt veel waarheid in. Maar als het om de financiële kant van de zaak gaat, klopt het niet 100 procent. De naturaverzekering vergoedt zaken als over lijdensverklaring, standaardkist, rouwkaar ten. Extraatjes moeten vaak komen uit het zo genoemde 'vrij besteedbaar bedrag'. Daar kunnen flinke kostenposten bij zitten: een grafsteen of gedenkteken, het daadwerke lijke begraven, grafrechten. Vervulling van kleinere bijzondere wensen - champagne na de uitvaart, of live muziek tijdens de plechtigheid - komen eveneens op extra kosten te staan. Tenzij de overledene zich daarvoor aanvullend had verzekerd. Bij een niet al te schraal afscheid betalen nabe staanden kortom vaak bij uit eigen zak of uit de erfenis. De grotere uitvaartverzekeraars hebben, net zoals de site Uitvaart.nl, een uitvaartcal- culator op hun internetportaal staan, die uitrekent hoeveel een uitvaart kost bij een bepaald wensenniveau. Ook Monuta. Op de uitkomsten moet men niet blind varen, waarschuwt Debets. „Het gaat altijd om ge middelden." Desondanks hoeft de familie volgens hem niet te vrezen achteraf gecon fronteerd te worden met torenhoge on voorziene uitgaven. „De uitvaartverzorgers die onder het Keurmerk Uitvaartzorg val len, verstrekken de nabestaanden van tevo ren een offerte. Juist op een moment dat mensen in beslag genomen worden door andere zaken, is het van belang duidelijk heid te scheppen. Over geld praten moet, ook op emotionele momenten." Rendeert het niet méér om zélf een rente dragend spaarpotje aan te leggen, waarin maandelijks een bedrag gestort wordt? illustratie Judith Hofmann „Voor mensen die aardig wat achter de hand hebben, is dat een mogelijkheid," be aamt Debets. Hij raadt het af, volgens hem niet alleen omdat het in het straatje van zijn bedrijf past: „Iemand die een tientje per maand spaart, heeft aan het eind van het jaar 120 euro opzij gezet. Bij een voortij dig overlijden kom je dan niet ver. Voor mensen met vermogen kan een verzeke ring in de vorm van een koopsom aantrek kelijk zijn. Die is nog fiscaal aftrekbaar ook." Ook al neemt een goede uitvaartverzorger veel zaken uit handen, dan nog moet toch een aantal cruciale beslissingen genomen worden. Over de keuze van de kist, de in vulling van de plechtigheid, de genodig den of de inhoud van de overlijdensadver tentie. „Het is fijn als de overledene zelf al veel vastgelegd had. Dat kan achteraf een hoop gedoe schelen," aldus Debets. Punten van aandacht bij het afsluiten van een natura-verzekering: Worden de kosten van begraven of cremeren geheel of ten dele vergoed? Zit er een vrij besteedbaar bedrag in het pakket en zo ja: hoe hoog is dat bedrag? Worden diensten uit het pakket geheel of tot een be paald maximum vergoed? Is de uitkering waardevast? Kan de premie tussentijds door de verzekeraar opgetrok ken worden als de kosten van uitvaarten stijgen? Tot welke leeftijd moet premie afgedragen worden? Een malig, tot 65, 85 jaar of levenslang? Willen de nabestaanden een uitvaartverzorger naar keu ze in de arm nemen? Dan moet er, als de verzekeraar met dit bedrijf geen overeenkomst heeft, bijbetaald worden. COLOFON Deze uitvaartspecial verschijnt in oktober als bijlage bij de Wegener Dagbladen: Brabants Dagblad, BN/ De Stem, De Gelderlander, De Stentor, De Twentsche Courant Tubantia, Eindhovens Dagblad, Provinciale Zeeuwse Courant. Oplage 870.000 exemplaren. Post kan naar: Specials, centrale redactie, Postbus 36, 6500 PA Nijmegen, Of mail naar: specials@wegenerdagbladen.nl Bladmanager Antoinette van Dijk Productie en eindredactie Moniek Hüsken en Anne Nijtmans Vormgeving Fons de Weert Beeldredactie Chantal van Wessel Medewerkers Yvonne Jansen, Maaike Lange, Anne Salomons, Eva Wassenburg Druk Wegener Grafische Groep Contact Wegener Dagbladen BV Marketing Communicatie Postbus 26 7300 HB Apeldoorn www.wegenerdagbladen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 79