PZCI25 Knalapparaten tegen duiven mogen bij Ellemeet blijven staan 31 33 Redders halen nummer 75.000 Licht of donker Bloemstukken als waardering voor chauffeurs Connexxion Vrijdag 19 oktober 2007 Groenlinks en PvdA eisen openheid over veiligheid kerncentrale Tip? redzzee@pzc.nl ^gemeente is erg ambitieus Verantwoord, haalbaar en praktisch zijn sleutelwoorden. door Piet Kleemans zierikzee - Parkeren duurder ma ken, besparen op monumentenver lichting, een getijdecentrale bou wen en als gemeente zelf optreden als transportondernemer. Het is een kleine greep uit de ideeën van de gemeente Schou wen-Du ive- land voor een nieuw milieubeleids plan. De lat wordt hoog gelegd. Te gelijkertijd zijn verantwoord, haal baar en praktisch de sleutelwoor den. Dat laatste is voor wethouder G. Houtekamer (milieu) essentieel. „Ik wil niet aan luchtfietserij doen. Ik wil met beide benen op de grond blijven." Schouwen-Dui- veland, stelt Houtekamer, is een schoon, natuurrijk eiland waar rust en duisternis nog volop aan wezig zijn. En dat moet in de visie van Houtekamer ook absoluut zo blijven. Om dat doel te bereiken wil de gemeente onder meer de automobiliteit terugdringen. Dat kan door aan de ene kant het par keren duurder en steden en dor pen autoluw te maken en aan de andere kant het openbaar vervoer te stimuleren. Verder wil het gemeentebestuur paal en perk stellen aan het vracht verkeer. Houtekamer: „Waar wij vanaf willen is het doorgaand vrachtverkeer. Vrachtverkeer is als water. Het zoekt altijd de kortste Wi De gemeente Schouwen-Duive- land wil nog meer werk maken van duurzame ontwikkeling van het eiland. Het verkeer moet fors teruggedrongen worden. weg. Dus moet je routes waar je geen vrachtverkeer wil onaantrek kelijk maken. Bijvoorbeeld door de aanleg van rotondes." Ook wordt het idee geopperd om als gemeente zelf te gaan optreden als transportondernemer. „In de smalle straatjes van Zierikzee is vrachtverkeer een ramp. Als er een distributiecentrum aan de rand van de stad komt kan de ge meente zorgen voor transport van dat centrum naar de winkels." Op het gebied van duurzame ener gie gaan de gedachten van het col lege uit naar plaatsing van wind molens en het bouwen van een ge tijdecentrale. Voor wat betreft de windmolens ziet de gemeente een belangrijke rol voor boeren. Agrariërs kunnen wind-ondernemers worden. Ver der wordt de suggestie gedaan te kijken of landbouwgronden inge zet kunnen worden voor de pro ductie van 'energiegewassen'. Bio massa. Aan duurzaam én energiezuinig wordt al veel aandacht besteed en daar houdt het college ook in de toekomst onverminderd aan vast. Op lange termijn zou duurzaam en energiezuinig bouwen een van zelfsprekendheid moeten worden, maar dat moment is volgens het college nog ver weg. In de aanloop naar een nieuw mi lieubeleidsplan is ook een aantal ideeën gesneuveld. De suggestie om te komen tot een persoonsge bonden C02-budget verdween in de prullenbak evenals het plan subsidie beschikbaar te stellen voor het toepassen van isolatie. In november wordt het oordeel van de gemeenteraad gevraagd over de uitgangspunten voor het toekom stig milieubeleid. De gemeente wil minder autoverkeer op het eiland, onder meer door parkeren duurder te maken. foto Marijke Folkertsma OUDDORP - De gezamenlijke red dingsboten van de posten Stellen dam en Ouddorp op Goeree heb ben gistermiddag namens de KN- RM de 75000-ste geredde persoon veilig aan land gebracht. De Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij werd in t824 opge richt. Om kwart voor twee werden zo- wel de Prinses Margriet (Stellen dam) als de Griend (Ouddorp) ge alarmeerd nadat een zeiljacht op t de Noordzee aan de grond was ge- j lopen. De enige opvarende werd van boord gehaald. Dat was niets 4e vroeg, want door de harde wind en hoge golven is zijn boot verlo eren gegaan. De redders werden na terugkomst door de KNRM gehuldigd. Gemeente wijst protest van minicamping en koetserij Het Gareel af. door Melita Lanting ellemeet - Twee boeren met land rond minicamping en Koetserij Het Gareel mogen duiven blijven verjagen met knalapparaten. Dat heeft het college van B en W beslo ten. Eigenaresse Tonny Noordhoek van de Koetserij had bezwaar gemaakt tegen de apparaten, omdat haar campinggasten zich telkens een hoedje schrikken en ook de paar den last hebben van de knallen, die volgens Noordhoek sterk lijken op die van schietwapens. Ze vindt dat die daardoor zorgen voor om- zetderving („Er zijn al gasten weg gebleven of eerder vertrokken") én dierenleed. „Stel je voor als een paard schrikt wanneer het voor een huifkar met gasten staat." Noordhoek beroept zich onder meer op een regel dat campings 'geluidsgevoelige objecten' zijn vol gens de wet. Dat geldt echter niet voor een minicamping, laat wet houder R. van der Wekken weten. „Die is onderdeel van een agra risch bedrijf en ligt in het buitenge bied. Daar mogen dit soort appara ten gebruikt worden. Als je van een minicamping een geluidsge- voelig object maakt, dan is half Schou wen-Du iveland een geluids- gevoelig object." Noordhoek is het met deze uitleg niet eens. „Volgens de wet is een minicamping gelijk aan een gewo ne camping." De apparaten staan volgens haar ook veel te dicht bij de camping en de paardenwei. „Daar zit tachtig meter tussen." Daar kan wethouder Van der Wek ken eventueel wel wat aan doen. „De apparaten moeten op min stens tweehonderd meter van een woning staan. Als de betrokken boeren daar niet aan voldoen, moet mevrouw gewoon een klacht indienen. Dan wordt het voor ons een zaak van handha ving." Tip? redactie@pzc.nl Zaterdagavond 27 oktober, tij dens de Nacht van de Nacht, wordt het donker in Zeeland. Geen spotlights op monumenten, geen licht in de kas. Want duis ternis is mooi en de nacht is van de uil en de vleermuis. De ge meente Schouwen-Duiveland weigert mee te werken aan het initiatief. De reden die wethou der Gilles Houtekamer ervoor aandraagt, is simpel: burgemees ter en wethouders voeren nog geen beleid op het gebied van Licht Duisternis, hoewel dat er wél aankomt. Nu is van SGP-po- litici bekend dat zij een lijntje met Boven hebben, maar het is toch verrassend te constateren dat hun invloed zó ver reikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61