Zeeland I Theo Thijssen Openbare school voor Waterstad Te veel regeltjes in Borsele Schelpenopslag Vlake mag blijven draaien Spandoeken goed voor imago boer Gewoon gezellig 26 Vrijdag 19 oktober 2007 PZC 'M'n heerlijke, lieve, lastige stel, ik weet eigenlijk maar een ding: de jaar of wat dat ik jullie heb en dat jullie mij hebben, behoren wij enkel maar een gelukkige klas te zijn. En de rest is nonsens, hoor, al zal ik dat jullie nooit zeggen'. Gemeenteraad Goes ondersteunt motie van WD-fractie. door Willem van Dam goes - Bij de realisering van een basisschool in de toekomstige woonwijk Waterstad in Goes moet het openbaar onderwijs een voorkeursbehandeling krijgen. Een motie van die strekking, ingediend door de WD-fractie werd gistera vond door een meerderheid in de Goese gemeenteraad aangenomen. De raad onderschrijft daarmee het standpunt van de NoBeGo (de be stuurscommissie van het openbaar onderwijs in Goes en op Noord-Beveland), dat het open baar onderwijs recht heeft op een nieuwe basisschool in Waterstad. Daarbij wordt nadrukkelijk geke ken in de richting van de Kohn- stammschool. Die school (veertig jaar oud) zou vanuit Goes-oost naar de nieuwe wijk kunnen ver huizen. Wethouder M. Dieleman (hij ver ving de afwezige onderwijswet houder S. van 't Westeinde) ont- Nog geen einde in zicht van al jaren slepend juridisch conflict. door Harmen van der Werf VLAKE - European Shell Store BV is door de Raad van State opnieuw in het gelijk gesteld over een zich al jaren voortslepend conflict over opslag van mossel-, kokkel- en oes terschelpen in een loods aan de Ka- naalweg bij Vlake. Het bedrijf van transporteur W. Minnaard uit Krabbendijke mag bij Vlake in elk geval voorlo pig doorgaan met het opslaan en bewerken van oesterschelpen, heeft het Haagse rechtscollege be paald. De rechtszaak tegen de op slag van met name oesterschelpen was opnieuw aangespannen door de familie Kole-Mol uit Vlake die al ruim vijftien jaar tegen de op slag strijdt. 'Stankoverlast' was lan- raadde de gemeenteraad ten sterk ste om de motie over te nemen. Volgens Dieleman is het te vroeg om het college nu al vast te pin nen op het schooltype dat in Waterstad moet komen. Met de bouw van die nieuwe wijk wordt pas in 2009 begonnen. Het CDA, D'66 en SGP/ChristenUnie, gaven de wethouder daarin gelijk. Maar met de steun van PvdA en Groen- Links haalde het WD-initiatief het met vier stemmen verschil. Volgens de motie is het niet meer dan logisch dat het openbaar on derwijs in Waterstad een streepje voor krijgt. Zo wordt er onder meer op gewezen, dat voor het bij zonder onderwijs in de Goese Pol der (de katholieke Holtkamp- school en het protestants-christelij ke Noorderlicht) nieuwe huisves ting komt; in het plan Mannee wordt rekening gehouden met een reformatorische school. Het openbaar onderwijs krijgt in de nieuwe Goese woonwijk Wa terstad een streepje voor; de ge meenteraad vindt dat er een openbare school moet komen. ge tijd hun belangrijkste argu ment. In de zaak over de oester schelpen gebruikten zij andere ar gumenten: er zouden giftige stof fen kunnen vrijkomen bij de op slag en de opslagloods zou te dicht bij het beschermde natuurgebied Yerseke Moer staan. In de schelpen zit nog een kleine hoeveelheid vlees die eruit moet rotten, voordat de schelpen te ver werken zijn tot veevoer. Volgens de Raad van State is het 'niet aan nemelijk' dat bij het rotten giftige stoffen vrijkomen. De loods ligt wel dichterbij de Yerseke Moer. Of daarom een extra vergunning no dig is, komt later aan bod bij een volgende rechtszaak. De Raad van State heeft enkele omwonenden van de opslag loods voor schelpen bij Vlake op nieuw in het ongelijk gesteld in een voorlopig vonnis. Op zoek naar een stoere skelter? www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 Werkgroep bepleit onder meer afschaffing kapvergunning. door David Duijnmayer heinkenszand - Inwoners van Bor sele moeten gemakkelijker een ver gunning kunnen aanvragen. Dat vindt de werkgroep Deregulering Borsele na bestudering van de Al gemene Plaatselijke Verordening (APV). De APV is het wetboek van een ge meente, waarin alle lokale regels opgenomen zijn. De werkgroep onderzocht de mogelijkheden om hier of daar nog wat te schrappen of te vereenvoudigen. Het resultaat is dat drie vergunningen volgens de werkgroep volledig kunnen ver dwijnen. Als het college het advies overneemt, hoeven inwoners straks geen vergunning meer aan te vragen voor alarminstallaties, venten en bepaalde vormen van dienstverlening, zoals gidsenwerk of glazenwassen. Een hoop andere regels en voor schriften kunnen simpeler. Een aantal vergunningen dat nu elk jaar aangevraagd moet worden, kan voor onbepaalde tijd worden verleend. De werkgroep bepleit af schaffing van de kapvergunning, maar dan moet Borsele eerst een lijst met waardevolle bomen ma ken. Andere bomen kunnen ver volgens zonder vergunning wor den gekapt. Werkgroepvoorzitter A. Schenk verwacht dat het college de adviezen zal overnemen. STRANDPAVILJOEN 'De Piraat' Duinweg Oostkapelle Dagelijks geopend door Lilian Dominicus THOLEN - Wat doet een vijftienjari ge scholier met een boek dat ge schreven is door een onderwijzer die rond de vorige eeuwwisseling leefde? juist: negeren. Want ar chaïsch taalgebruik, nee, dank u. En toch, het is leraar Tjitze Hette- man van klas 4gl van het Markie- zaat College in Tholen gelukt om zijn leerlingen er iets genuanceer der over te laten denken. Hij ge bruikte het werk van Theo Thijs sen, bekend van onder meer Kees de longen, als materiaal voor de les sen Nederlands. Hetteman deed dat in het kader van de tweede edi tie van de campagne Nederland Leest van de stichting CPNB (Col lectieve Propaganda van het Neder landse Boek) en de Vereniging Openbare Bibliotheken, die van daag begint. Doel is om Nederlanders meer aan het lezen te krijgen en men sen in discussie te laten gaan over het boek De Gelukkige Klas van Theo Thijssen. Leden van de open bare bibliotheken krijgen het boek cadeau. Vorig jaar werden 725.000 exemplaren van de roman Dubbel spel van Frank Martinus Arion uit gereikt. Voor leerlingen van havo- en vwo-4 was dit jaar een speciaal lespakket samengesteld. Stichting Lezen stelde daartoe schoolexem- plaren van De Gelukkige Klas ter beschikking. De Gelukkige Klas is het dagboek van meester Staal. Erg veel presti ge heeft zijn baan niet, daarvan is hij zich wel bewust. Zes dagen per week geeft hij les op een armen school in de Amsterdamse Ooster- parkbuurt. De kinderen in de klas dragen grauwe, verwassen kleren, ze ruiken naar de straat en hebben nauwelijks geld voor een verjaar dagstraktatie. Staal is diep ver knocht aan zijn werk en aan zijn klas. Die bestaat in zijn ogen hele maal niet uit stakkers maar uit veertig interessante, tienjarige indi viduen, die onder zijn begeleiding moeten uitgroeien tot zelfredzame volwassenen. Theo Thijssen, De gelukkige klas, 1926 Niet dat de leerlingen van nu, van het Markiezaatcollege in Tholen, de boeken van Theo Thijssen als eerste uit de boekenkast zouden pakken 'ter lering ende vermaeck'. „Ik heb er niet veel mee", bekent Jeffrey van Akkeren (15) uit klas 4gl op het schoolplein van het Markiezaat College. Directeur Wim Dominicus heeft het plein zojuist omgedoopt tot Theo Thijs- senplein. Klasgenoten Millani Hage en Lo renzo van Haaften (beiden 15) den ken er eender over. Maar dat Thijs sen met zijn opvattingen zijn tijd ver vooruit was, die conclusie dur ven ze wel, voorzichtig, te trekken. „Kinderen werden niet als indivi duen gezien, nu is dat wel nor maal", zegt Millani. „Hij ging er van uit dat iedereen anders is." „Het was toen heel modern dat -ie met zijn leerlingen de natuur in ging om les te geven", vult Loren zo aan. Millani: „Op school werd iedereen bij de achternaam ge noemd. Hij noemde de leerlingen bij hun voornaam." Klas 4gl bekeek onder meer een deel van de film Kees de Jongen en werkte met schrijfopdrachten om een beeld te krijgen van het oeuvre van Theo Thijssen. Het he le boek hebben ze overigens niet gelezen. „We moeten niet te hoog van de toren blazen", verklaart le raar Hetteman. „Als je ze een heel boek laat lezen, schiet je je doel voorbij. Maar ze zijn wel op zoek gegaan naar informatie over de schrijver. Nu weten we met zijn allen iets over Theo Thijssen." De campagne Nederland Leest loopt van vandaag tot en met 16 novem ber. Exemplaren van het boek De Ge lukkige Klas van Theo Thijssen wor den uitgedeeld aan volwassen leden van de openbare bibliotheken in Ne derland, zolang de voorraad strekt. In verscheidene bibliotheken wordt een officieel tintje gegeven aan de campagne. Zo opent wethouder M. de Bruijne om 13.30 uur de tweede editie van Nederland Leest in de bi bliotheek van Heinkenszand. Kreten wijzen op milieubewustzijn van de landbouwsector. door Martijn de Koning BROUWERSHAVEN - 'Suikerbieten: kampioen CO2 vangen'. 'Aardappe len: klimaatvriendelijk voedsel'. En de meest poëtische: 'Met bie ten minder broeikasgas.' Wie met z'n auto of op de fiets over het platteland toert, leest de teksten hier en daar op spandoe ken middenin het akkerland. Ze zijn er neergezet door boeren, die meedoen aan een charmeoffen- sief. De landbouwers willen laten zien dat ze niet alleen denken aan het produceren van voedsel. „Het is onze bijdrage aan de duur zaamheidsdiscussie", verklaart Peter de Koeijer uit Brouwersha ven, voorzitter van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO). „We zijn volop bezig met de vraag hoe we op een verant woordelijke en duurzame manier kunnen produceren. Dat doen we vaak in stilte. Op deze manier brengen we dat een keer naar bui ten." Volgens het Hoofdproductschap Akkerbouw, dat het initiatief nam voor de klimaatspandoeken, zijn vooral de suikerbieten een zegen voor het milieu. Ze produceren meer zuurstof dan welke andere Landbouwers willen met een 'charmeoffensief laten zien dat ze niet alleen denken aan het produceren van voedsel, maar ook oog hebben voor het milieu. plant of boom dan ook. 'Eén hecta re compenseert de jaarlijkse C02-uitstoot van tien tot vijftien auto's", meldt de organisatie op haar website. De afgelopen jaren wijzen land bouwers er steeds vaker op dat ze meer zijn dan alleen een 'voedsel- fabrikant'. Ze bemoeien zich open lijk met natuurbeheer en profile ren zich als een innovatieve sector met veel toekomst. „Toch is bezig zijn met de natuur voor ons van al le tijden", geeft De Koeijer aan. „Alleen veranderen de inzichten wel steeds." Hij denkt dan ook niet dat het imago van de boer in het afgelopen decennium is verbe terd. „Mensen kijken er tegenwoor dig anders tegenaan. Maar of dat positiever of negatiever is, durf ik niet te zeggen." De Koeijer trekt mmïi éM Een klimaatspandoek aan de Weg naar de Val bij Zierikzee. A foto Marijke Folkertsma het breder. „We leven allemaal in een veranderende samenleving, waarin minder begrip is voor el kaar. Boeren krijgen wat dat be treft steeds vaker te maken met mensen die van buitenaf op het platteland komen wonen en ver volgens willen dat er niks veran dert. Ik vind dat de opvallendste trend van de laatste jaren." J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54