Binnenland Kabinet pakt beledigende prediker aan Kinderen besteden minder tijd aan surfen op het internet Rouvoet zegt hulp toe aan noodlijdende schippersinternaten Ehsan Jami gaat verder zonder de PvdA Wilde zwijnen op de Veluwe ontlopen nog even de drukjacht 1 Zakelijk financieren? 1 4 I Vrijdag 19 oktober 2007 PZC 'Ook bij opruiing moet rechter beroepsverbod kunnen opleggen'. DEN HAAG - De rechter moet meer mogelijkheden krijgen om radicale predikers als aanvullende straf een beroepsverbod op te leggen. Nu kan dat alleen als een prediker een opruiend geschrift verspreidt of discriminerende of haatzaaiende uitlatingen doet. Het kabinet wil een beroepsver bod ook mogelijk maken bij op ruiing, de belediging van een groep mensen wegens ras, gods dienst of seksuele geaardheid en het aanzetten tot haat, discrimina tie of geweld. Het kabinet stuurt binnenkort een wetsvoorstel voor advies naar de Raad van State waarin deze uitbreiding wordt ge regeld. Dat kondigde minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) giste ren aan in een brief aan de Twee de Kamer. De minister geeft daarin een over zicht van activiteiten om de in vloed van het toenemend aantal niet-gewelddadige radicale mos lims tegen te gaan. Het gaat om aanhangers van het sa- lafisme, een ultraorthodoxe stro ming die een antiwesterse en anti democratische boodschap voor staat. Volgens de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AIVD) zijn er vijftien a twintig salafisti- sche predikers die lezingen hou- VAN STRAATEN den in moskeeën en jongerencen tra. Vanwege de vrijheid van gods dienst en de scheiding van kerk en staat is het in Nederland niet mo gelijk een preekverbod op te leg gen. Wordt een prediker veroor deeld voor een strafbaar feit, dan kan de rechter hem als bijkomen de straf wel verbieden zijn beroep uit te oefenen. Ook voor burgemeesters en ande re gemeentebestuurders is een rol weggelegd bij de aanpak van radi cale predikers. Zij moeten op een confronterende manier het ge sprek met hen aangaan en stevig weerwoord bieden, aldus Ter Horst. Waar mogelijk geeft de AIVD de burgemeesters daarvoor specifieke informatie. Ter Horst ziet ook veel heil in 'deradicalisering', die erop gericht is iemand uit de invloedssfeer van een radicale groep te halen. Dat kan via indringende gesprekken, begeleiding naar een andere wo ning of het vinden van ander werk. Ook zijn er veel andere initiatie ven om polarisatie en radicalise ring tegen te gaan. Zo komen er discussieavonden met rolmodellen voor moslims, zoals voetballers en rappers, over onderwerpen als de positie van de vrouw, homoseksua liteit en democratie. Ouders zijn alerter op gevaren en leggen daarbij restricties op. DEN haag - Kinderen tussen de elf en zestien jaar zitten voor het eerst minder lang op het internet. Surfden ze vorig jaar nog 11,5 uur per week op het web, inmiddels is dat gedaald naar 10,4 uur per week. Vooral meisjes internetten minder. Dat staat in de Monitor Internet en Jongeren 2006 en 2007 van het Instituut voor Verslavingszorgon- derzoek (IVO), dat onderzoek doet naar leefwijzen en verslaving. Aan de enquête hebben 4900 jon geren en 3354 ouders deelgeno men. De onderzoekers spreken van een opvallende trendbreuk. De afgelopen jaren nam het inter netgebruik onder jongeren juist ex plosief toe. De kentering heeft volgens het IVO te maken met het strengere toezicht door ouders. Zij zijn zich, mede door aandacht in de media, bewuster geworden van de risico's die jongeren lopen op het inter net. Ze stellen scherpere grenzen aan de tijd die hun kinderen mo gen surfen en gamen. Ouders leggen hun kinderen nog onvoldoende uit waarom ze dit doen, waarschuwen de onderzoe kers wel. Te strenge regels en 'opge heven vingertjes' zonder uitleg werken averechts. Het IVO pleit daarom voor meer voorlichting aan ouders. Ook het aantal jongeren dat dwangmatig bezig is met internet, ITl Jongeren besteden voor het eerst minder tijd aan surfen en zijn minder vaak verslaafd aan het internet. Allochtonen vallen bij die trend nog uit de toon. Het kabinet wil dat aan radicale predikers eerder een beroepsver bod kan worden opgelegd. Een verbod moet ook mogelijk zijn bij opruiing en belediging. DEN HAAG - De wilde zwijnen op de Veluwe hoeven de komende week nog geen drukjacht te vre zen. Minister Verburg van Land bouw heeft haar voornemen om de zwijnenpopulatie uit te dun nen door drukjacht opgeschort, na dat een Kamermeerderheid zich daartegen had uitgesproken. Verburg heeft vanuit haar verblijf plaats China laten weten zich 'te beraden' en na haar terugkomst in Nederland volgende week een be sluit te nemen. De afgelopen we ken trotseerde Verburg tot twee maal toe de Kamer met haar wens de drukjacht toe te staan, waarbij een drijver de zwijnen opjaagt naar een plek waar een jager ze op wacht om ze af te schieten, wilde toestaan. Verburg ziet in de druk jacht de enige methode om de overpopulatie van zwijnen te be teugelen. Er lopen naar schatting zesduizend zwijnen op de Veluwe, terwijl het natuurgebied eigenlijk maar groot genoeg zou zijn voor achthonderd wilde varkens. De po pulatie zwijnen is explosief ge groeid door het overvloedige aan bod aan voedsel zoals eikels en beukennootjes. Door de overdaad in de bossen heeft ook de traditio nele jachtmethode met lokvoer geen resultaat: de zwijnen zijn niet geïnteresseerd omdat ze al vol doende te eten hebben. De zwij nen zorgen voor veel overlast. f CREDION \w Hoe? Bel (0113) 25 3311 Ondernemend in krediet voor ondernemers www.credion.nl Credion, Piet Heinstraat 2 b, 4461 GL Goes, e-mail zeeland@credion.nl Had ik maar egM dochtejz 2x»au> au door Ernst Jan Rozendaal DEN haag - Minister Rouvoet (Christenunie, Jeugd en Gezin) wil de problematiek van de schip persinternaten definitief oplossen. Maar voor hij daar geld insteekt, wil hij wel eerst een 'goed onder bouwde en becijferde' toekomstvi sie zien. Die komt begin volgend jaar. Daarom legt Rouvoet nu een malig 1,3 miljoen euro op tafel. Bij het opstellen van de voorjaarsbe groting hoopt hij het probleem van de schippersinternaten defini tief op te lossen. Het aantal kinderen in de schip persinternaten loopt terug, ter wijl de kosten juist toenemen. Daardoor komt de kwaliteit van de hulpverlening onder druk te staan. De schippersinternaten zouden het liefst een inhaalslag maken met een financiering op het ni veau van de jeugdzorg. Dan is jaar lijks zeven miljoen euro extra no dig. Dat vindt Rouvoet te gortig. Hij heeft wel oor voor de Tweede Kamer die de situatie 'alarmerend' noemt. „De schippersinternaten hebben schreeuwend behoefte aan bekwaam personeel", aldus SGP-Kamerlid Van der Vlies giste ren. Dat kan alleen met meer geld. Directeur Becht van schippersin- ternaat luliana in Terneuzen vindt de opstelling van Rouvoet 'hoopge vend'. is afgenomen. Vorig jaar gaf 4,3 procent nog aan moeite te hebben om te stoppen met internet. Dit jaar is dat gedaald naar 3 procent. Dat zou betekenen dat zo'n 25.000 jongeren dagelijks dwangmatig be zig zijn met internet. De monitor verklaart niet waarom vooral meisjes minder zijn gaan in ternetten. Uit het onderzoek blijkt wel dat allochtone jongeren wat va ker zijn gaan surfen en gamen. Dat kan volgens de onderzoekers te maken hebben met 'beginnersfasci natie', omdat zij doorgaans later thuis een internetaansluiting heb ben gekregen. In het algemeen is de populariteit van de chatservice MSN Messenger afgenomen. Ook surfen jongeren minder naar infor matie op het web. Daarentegen maken ze meer gebruik van profiel- sites, zoals Hyvesen downloaden ze vaker films, muziek, spelletjes en software. Oprichter Comité van ex-Moslims wordt zelfstandig raadslid. den haag - Ehsan lami gaat verder als zelfstandig raadslid in Leid- schendam. De oprichter van het Comité voor ex-Moslims heeft zich gisteren bij de raadsgriffie in zijn woonplaats aangemeld als een mansfractie. De PvdA schrapt hem als lid zodra dit bericht offici eel bij de partij binnenkomt. Dat is volgens een partij-woord voerder de geijkte procedure. „Als een PvdA'er zelfstandig verder gaat als raads- of Kamerlid of zich aansluit bij een andere partij, wordt hij geschrapt uit ons leden bestand. Zo zijn onze regels." Vol gens Jami toont de PvdA zich een partij die de slachtoffers van de is lam, zoals vrouwen en homosek suelen, aan de kant zet. Jami kreeg problemen met zijn ei gen raadsfractie en de landelijke PvdA nadat hij met PW-leider Geert Wilders een ingezonden stuk had geschreven over de islam. Daarin werd de profeet Moham med vergeleken met Hitier. Daar mee had hij zich buiten het ge dachtegoed van de PvdA geplaatst, aldus toenmalige partijvoorzitter Ruud Koole. Vorige week sommeerde de raads fractie van Leidschendam Jami zijn zetel in te leveren. Dat was niet alleen vanwege zijn stuk over Mohammed, maar ook omdat hij niet goed functioneerde als raads lid, aldus de Leidschendamse PvdA-fractievoorzitter Harry Ol- dersma. „Hij heeft het politieke handwerk niet in de vingers. Dat kun je leren, maar hij luisterde niet naar advies. Bovendien heeft hij over de fractie dingen geroepen die ons echt hebben gekrenkt. Wij waren 'haaien'. En de PvdA wordt volgens hem moreel ingehaald door andere partijen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4