Netjes omgaan met kernafval Brussel geeft vervoer per trein en boot voorrang Boxsprings! PZC Vrijdag 19 oktober 2007 39 foto Lex de Meester De opslagbunker van de Covra, door de felgekleurde beschildering tevens het grootste kunstwerk van Nederland. Covra in Vlissingen is uit op discussie met de samenleving. door Ben Jansen borssele - Nee, Frieda Kas van ac tiegroep Stop Borssele plakt geen anti-kernenergiestickers meer op haar auto. Maar dat betekent niet dat ze milder is geworden over de kerncentrale en het opslagcen trum voor radioactief afval Covra in Vlissingen-Oost. De bouw van dat centrum, vanaf 1990, heeft ze te vuur en te zwaard bestreden. Kas en haar mede-actie- voerders hebben de strijd tegen de komst van Covra naar Zeeland ver loren, maar dat wil niet zeggen dat ze zich ermee heeft verzoend. Ze heeft er nooit een stap over de drempel gezet. „Ik hoef er niet in. Maar ik heb wel idee dat ze bij Covra netjes met radioactief afval omgaan." Hans Codée, directeur van Covra, beschouwt dat als een compli ment. Zijn bedrijf, voluit de Cen trale Organisatie Voor Radioactief Afval, viert volgende week vrijdag het 25-jarig bestaan. Met het sym posium de kunst van het bewaren. De titel kenmerkt verschillende as pecten van Covra. De manier waar op de opslag van radioactief afval in Nederland is geregeld en de wij ze waarop het centrum in de sa menleving staat, trekken een stroom gasten naar Borssele. Het opschrift van het symposium slaat ook op de door kunstenaar William Verstraeten ontworpen beschildering van de opslagbunker voor hoogradioactief afval, waar mee het gebouw het grootste kunstwerk van Nederland is ge worden. Een kunstwerk als state ment. Covra begon 25 jaar geleden met de opslag van radioactief afval in Petten. Het bedrijf werd toen als een afstandelijke organisatie om schreven. Codée kan zich dat wel voorstellen. „We waren voorzich tig en bescheiden, want we hou den ons bezig met een activiteit die weliswaar noodzakelijk is, maar waarover veel mensen liever niet te lang nadenken. Niettemin hebben we de discussie met de sa menleving gezocht. Ook aan tegen standers van kernenergie blijven Zelfbewust viert de Centrale Or ganisatie voor Radioactief Afval in Vlissingen volgende week het 25-jarig bestaan onder de noe mer 'De kunst van het bewaren'. we geduldig uitleggen wat we doen, waarom we het doen en hoe we het doen. Dat heeft tot een zekere zelfbewustheid geleid. We zijn trots op ons werk. Met dat oranje opslaggebouw laten we dat duidelijk zien." De komende 25 jaar krijgt Covra te maken met een uitbreiding van de bunker of de bouw van een nieuwe. Dat hangt er van af of er wordt doorgegaan met met het op werken van de gebruikte splijtstof uit de kerncentrale Borssele, of dat het regelrecht wordt opgeslagen. Ook moeten de komende jaren knopen worden doorgehakt over de eindberging van radioactief af val. Tijdens het symposium volgende week spreken de hoogleraren Neil Chapman, Ruud Lubbers en Ge rard Rooijakkers. Alternatief actieplan moet minder files en C02-uitstoot opleveren. brussel - Vracht moet vaker per trein of per boot. De Europese Commissie lanceerde daartoe giste ren een actieplan. Brussel bepleit een speciaal netwerk van vracht- treinen. Voor schepen moeten 'snelwegen op zee' ontstaan. „Spoorvervoer en scheepvaart moeten aantrekkelijker en concur- rerender worden", zei commissaris Barrot van Verkeer. Brussel stelt dat het vrachtvervoer heel belangrijk is voor de Europe se economie en burgers. Het trans port groeit tussen 2000 en 2020 met circa 50 procent. Zonder alter natieven leidt dat tot meer files en C02-uitstoot. Het actieplan omvat dertig voorstellen. Die variëren van minder administratieve romp slomp tot meer IT-techniek om goederen te volgen. Bovenaan de lijst staat de scheepvaart. Europa stelt dat vervoer over water het mi lieuvriendelijkst en meest ener gie-efficiënt blijft als het gaat om uitstoot van broeikasgassen. Bouwproductie stijgt in Europese Unie luxemburg - Aannemers in de EU leverden in augustus 4 procent meer op dan een jaar geleden. De toename doet zich vooral voor in Oost-Europa: Roemenië 37 pro cent, Slovenië 31 procent en Polen 15 procent. In West-Europa neemt de productie af, vooral in Zweden en Duitsland. Nederland is een uit zondering met een stijging van ruim 9 procent. Het Europees bu reau Eurostat meldt dit gisteren. Ondanks dure euro groeit export Europa luxemburg - De export van de Eu ropese Unie is ondanks de dure eu ro in augustus 11 procent hoger dan een jaar geleden. De import steeg met 4 procent, meldde het Europees bureau Eurostat gisteren. De export groeide naar Rusland, met 30 procent, India, Brazilië en China. De uitvoer naar Amerika is 2 procent lager. Nederland heeft na Duitsland het grootste handels overschot: 23,6 miljard euro. Werkloosheid neemt verder af in Nederland den haag - De gemiddelde werk loosheid in Nederland is in de pe riode juli-september gezakt tot 4,4 procent. Voorgaande periode was dit nog 4,5 procent. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statis tiek bekend. De werkloosheid is af gelopen halfjaar met zevendui zend per maand afgenomen. In de periode juli-september waren 333.000 mensen werkloos, 14.000 minder dan in juni-augustus. Europese munt bereikt opnieuw recordstand amsterdam - De euro bereikte gis termiddag opnieuw een record stand ten opzichte van de dollar. De Europese munt stond enige tijd boven de psychologische grens van 1,43 dollar, maar zakte la ter op de middag weer terug naar een waarde van 1,4283 dollar. De opmars van de euro begon eind september en was het directe ge volg van de renteverlaging in de Verenigde Staten. Inflatie in China nog steeds hoog: 6,2 pet peking - De inflatie in China komt in september uit op 6,2 procent vergeleken met een jaar eerder. Dat is vooral een gevolg van de ho gere voedsel- en brandstoffenprij- zen.Dat maakte de Chinese over heid gisteren bekend. In augustus kende China de sterkste prijsstij ging, 6,5 procent, in tien jaar. Voor al het dure varkensvlees had effect op de inflatie. Kroes: oliemonopolie Malta moet verdwijnen brussel - Europees Commissaris Neelie Kroes van Concurrentie stelt Malta een ultimatum van drie maanden om concurrentie in de oliesector toe te laten. Anders sleept ze Malta voor het Europees Hof van Justitie, dreigde ze giste ren. In Malta mag alleen staatsbe drijf Enemalta olie invoeren, op slaan en doorverkopen. Malta is al twee jaar over tijd met vergunnin gen voor andere bedrijven. De grootste boxspring-specialist van Nederland 140 x200 cm. Andere maten leverbaar. Swiss Sense' BOXSPRINGS S MATRASSEN Middelburg: Mortiereboulevard 18a. telefoon (0118) 60 65 94

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41