Cultuur Plek voor kunstbeleving zonder ruis Cara geeft nieuwe impuls aan Ierse traditie 34 Vrijdag 19 oktober 2007 PZC Museum voor actuele kunst aangaande het leven op aarde. door Ali Pankow WESTKAPELLE - Ze oogt als een soort Duitse diva van weleer in haar stijlvolle broekpak, nog wat wiebelend op hooggehakte pumps en met een sigaret losjes tussen de vingers. „Ik ben nu immers mu seumdirecteur'", relativeert beel dend kunstenares Machteld van der Wijst (32) de voor haar opmer kelijke outfit. Zij is initiatiefneem ster van het 'Museum voor actuele kunst aangaande het leven op aar de' dat morgen in Westkapelle wordt geopend. Dat is een hele mond vol. De naam duidt op lichte ironie, maar Van der Wijst heeft beslist ook een serieuze bedoeling met haar museum. Ze wil er een plek mee bieden waar elke bezoeker een per soonlijke kunstbeleving zonder overbodige ruis wordt geboden. Haar museum met de lange naam is gevestigd in een pandje op de hoek van d'Arke en de De Casem- brootstraat, in combinatie met de winkel van de pottenbakkerij van Leo Kulker, een leescafé en een museumshop. Allemaal in klein schalige opzet. Dat past in de doel stelling van Van der Wijst. „Het idee is ontstaan nadat ik hier van Leo een extra kamertje kon huren toen ik behoefte kreeg aan een wat grotere atelierruimte. Ineens kon hier zomaar even op de grond gaan zitten om rustig te kijken naar het werk waar ik mee bezig was. Die ervaring was zo fijn dat ik die met anderen wilde delen." Zelf voelt zij zich slecht op haar ge mak in drukbezochte musea. Vol gens haar staat massaliteit haaks op ware kunstbeleving. „Dat is net zoiets als met vreemde mensen naar de televisie kijken, daar voel ik me ook heel ongemakkelijk bij." Met het museum geeft zij een knipoog naar overbodige bijkom stigheden binnen het kunstwereld je en biedt zij als tegenwicht op de ze plek een sfeer waarin de men sen zich zich kunnen ontspannen. Als directeur/gastvrouw laat zij in principe één bezoeker tegelijk toe in de tentoonstellingsruimte. „Maar als twee mensen ondeel baar zijn, maak ik natuurlijk een uitzondering", zegt Van der Wijst. Zij creëert een zitplek voor de be zoeker, biedt een kannetje koffie met een koekje erbij en een asbak aan. Vervolgens kiest zij zelf op in tuïtie een kunstwerk voor de be zoeker uit en plaatst dat voor de te genoverliggende muur. De bezoe ker kan het vervolgens enige tijd 'Het museum biedt verrassing. Dat is een van de wezenlijke dingen van kunst' in eigen beleving observeren of on dergaan. Het werk kan een schilde rij, een foto, een ets, een cd of drie dimensionaal werk zijn. „Ik heb bevriende kunstenaars aangeschre ven met het verzoek voor mijn museum werk in stock aan te bie den. Daarop heb ik zulke enthou siaste reacties gekregen." Van der Wijst kan naast haar eigen werk derhalve putten uit een brede col lectie met werk van onder meer: Eric Brandts, Karin van Pinxteren, Cornel Wachter, Liesbeth Minder- houd, Michiel Paalvast, Takako Ha- mano en Barbara Voit. „Het is een meesterlijk concept. Het biedt de bezoeker verrassing en dat is een van de wezenlijke dingen van kunst. Veel musea zijn instituten van macht geworden, maar kunst heeft niks met macht te maken", zegt mail-art kunste naar Ko de longe die morgen een inleiding houdt tijdens de opening rond 16.00 uur Cl Van der Wijsts museum krijgt voor- lopig een tijdelijk bestaan van zes weken. Geopend: vr. en za., 13-17 uur, op afspraak en 'op goed geluk'. Zie ook: www.museumvooractuele- kunstaangaandehetlevenopaarde.nl Cara, met onder (vlnr) Gudrun Walther en Jürgen Treyz en boven Sandra Steinort, Claus Steinort en Rolf Wagels. Duitse folkband neemt dvd op bij concerten in het Arsenaaltheater. door René de Dreu VUSSINGEN - Folkband Cara heeft een belofte ingelost. Na het de buutalbum In colour (2004) ver scheen dit voorjaar de opvolger In between times, die zonder in herha ling te vallen nog meer Ierse hoog standjes laat horen. Een uitgebalan ceerde verzameling tunes en songs met al het goede uit de rijke bron van de Ierse traditionele muziek. Mooie melodieën, geraffineerde ar rangementen en ook nog eens in gehouden maar overtuigende zang door Gudrun Walther en Sandra Steinort. Cara is een Duitse groep die op de Ierse en Keltische muziektraditie weet voort te borduren en dat is zelfs in Ierland niet onopgemerkt gebleven. Net terug van een toer door Amerika heeft de band al weer een nieuw project op stapel staan en daarvoor komen ze zon dag naar het Arsenaaltheater in Vlissingen. Tijdens twee concerten worden opnames gemaakt voor een dvd die in het voorjaar van 2008 wereldwijd op de markt komt. Cara - het Keltische woord voor 'vriend' - heeft na Duitsland ook een publiek in andere Europese landen en ver daarbuiten bereikt met hun interpretaties van de Ier se traditie. „Dat heeft ons eerlijk gezegd best verbaasd. Maar aan de andere kant zijn we geen hobby band, maar heel gericht en profes sioneel met de muziek bezig. Dan hoop je op succes en als dat komt is het alleen maar genieten", laat zangeres, violiste en accordeoniste Gudrun Walther weten.. „We zijn allemaal opgegroeid met Keltische muziek en we spelen het al zo lang, dat het bijna vanzelf au thentiek klinkt. Toch voegen we nieuwe elementen aan de traditie toe. Dat zorgt voor een verschil met folkbands uit bijvoorbeeld Ier land en Schotland waar we wel veel naar geluisterd hebben. Je hoort bij Cara dus invloeden van bijvoorbeeld Planxty ofThe Battle field Band, maar we zijn nu wel pakweg twintig jaar verder. De techniek heeft zich ontwikkeld en we luisteren ook naar andere mu- 'We spelen Keltische muziek al zo lang, dat het bijna vanzelf authentiek klinkt' ziekgenres, van pop tot klassiek. Daarin komen nieuwe ideeën en vondsten naar voren die je ook bij de folk kunt gebruiken." Cara bestaat naast Walther uit zan geres, fluitiste en pianiste Sandra Steinort, haar broer Claus Steinort met uillean pipes (Ierse doedel zak), fluit en concertina, gitarist Jü rgen Treyz en bodhranspeler Rolf Wagels. De twee zangeressen zor gen voor de zangarrangementen. Walther: „Bij het maken van In bet- ween times is nog meer tijd be steed aan dat arrangeren en aan de harmonieën. Het resultaat is een mix van bestaande en eigen num mers, maar steeds door ons vorm gegeven." Samen met Lunasa, Kate Rusby en Grada hoort Cara tot de nieuwe ge neratie folkgroepen. „We luisteren veel naar elkaar, wisselen ideeën uit, maar gaan toch ieder een ei gen muzikale weg", vertelt Walt her. Met het verschijnen van de twee cd's heeft Cara zich genesteld bij de toptien van invloedrijke folk- acts. Nummers van die twee al bums en nieuwe nummers staan op het programma voor Vlissin gen. De dvd komt uit als Cara voor een tweede tournee in maart 2008 naar de Verenigde Staten afreist. Na Vlissingen volgt dan eerst nog een serie concerten in Nederland en Duitsland. Cara, zondag in het Arsenaaltheater in Viissingen, 15.00 én 20.15 uur. Machteld van der Wijst, initiatiefneemster van het 'Museum voor actuele kunst aangaande het leven op aarde' in Westkapelle. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36