Zeeland 'Verdonk trekt kiezers 'Ze had al premier kunnen zijn' Havengebieden in het donker Michael Boogerd De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Vrijdag 19 oktober 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Samen met de journalistieke wielrengoeroes Joop Holt- hausen, Peter Ouwerkerk, Jacob Bergsma en Marije Ran- dewijk leg ik momenteel de laatste hand aan het dubbel dikke afscheidsboek van Michael Boogerd en Erik Dekker. Mor gen, zo was het plan, zou een fotograaf Boogerd van minuut tot minuut volgen in zijn laatste wedstrijd, de klassieke Ronde van Lombardije. Dat plan is gisteren gesneuveld. Deze week lag Michael nog in een ziekenhuis te herstellen van een zware val op Tholen. Het herstel is net niet vlug genoeg gegaan. Ik moet zeggen, het zijn ijzervreters, die professionele wielren ners. Thuis zit ik vier foto's te bestuderen die meteen na Boo- gerds crash op Tholen zijn gemaakt. De linkerknie lijkt wel een rauwe biefstuk. Die foto's zijn gemaakt door Arie de Viet. Naast fotograaf is Arie verslagge ver van de Eendrachtsbode, het weekblad voor Tholen en Sint Philipsland, waar ik nog altijd een abonnement op heb, ook al ben ik al 42 jaar weg op Tholen. Eerder deze week had ik Arie de Viet aan de telefoon. Jawel, hij had de foto's van de onfortuin lijke Michael Boogerd. Toen hij ze schoot, wist hij niet dat het om Boogerd ging. Arie meende aanvankelijk dat hij van doen had met een op de grond gesmakte wegwerker. Michael Boogerd zelf maakte al snel een grapje: op zondag trai nen op het zwaar-reformatorische Tholen, dat was natuurlijk vragen om ongelukken... Hier moet ik Michael corrigeren. Hij ging hard tegen het asfalt op de T-splitsing van de Broeksedijk en de Kreekweg, bij Oud-Vossemeer. Laat dat nou net de ka tholieke enclave op Tholen zijn! In Oud-Vossemeer doet men op zondag aan voetballen en wielrennen. Als kind heb ik er de 'Ronde van Vosmeer' nog gezien. De winnaar die dag was, vlak bij de Broeksedijk, loop Zoetemelk. Eigenlijk is Michael Boogerd op een mooie plek definitief onderuit gegaan. Eigenlijk is Boogerd op een mooie plek onderuit gegaan COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64.00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl 'Trots op Nederland' of trots op de VVD? Het grootste gedeelte van de Zeeuwse partij-achterban lijkt toch voor het laatste te kiezen. door Cornelleke Blok en Ondine van der Vleuten Ik heb geen reden om te den ken dat grote groepen men sen in Zeeland hun lidmaat schap van de WD gaan op zeggen." Corine den Baars, voorzit ter van de WD-kamercentrale Zeeland maakt zich weinig zorgen over de Zeeuwse achterban van de partij. „Mensen zijn toch in eerste plaats lid van de WD. Ze hebben vaak een jarenlange relatie met die partij. Je kunt bovendien geen lid worden van 'Trots op Nederland'." Ook Izak Vogelaar, voorzitter van de WD-Statenfractie, blijft opti mistisch. „Ik sluit niet uit dat er mensen vertrekken. Dat zou kun nen. Met de Lijst Pim Fortuyn heb je dat ook gezien. Dit is natuurlijk niet goed voor de partij, maar ik verwacht dat de politieke vertegen woordigers van de WD niet zo ex treem in gedachten zijn. Het is net jes als je voor de WD bent ge gaan, dat je de vier jaar afmaakt." Dat is Dick Meulblok, WD-raads- lid in de gemeente Schouwen-Dui veland, ook zeker van plan. „Maar, ik ga wel mijn positie bepalen als er weer verkiezingen zijn, want ik word hier niet vrolijk van. Als raadslid heb je hier gewoon last van. Dat is uiterst frustrerend. Ie kan nog zo hard je best doen, maar als er landelijk een bestuurlij ke crisis is, word je daar lokaal toch op afgerekend." Meulblok denkt dat het vertrek van Verdonk de WD veel stemmen zal kosten. „Ik ben uiterst ongelukkig met de situatie. Als liberaal Nederland zo verdeeld wordt, is dat niet bevor derlijk voor de partij." Pim Broekhuysen twijfelt. Hij is voormalig WD-raadslid in Ter neuzen, maar heeft zich afgeschei den. Landelijk is hij WD-lid. Nóg wel. „Ik vind het heel slecht van de WD dat ze zo'n coryfee laten gaan. Dat is het domste dat ze ooit hebben kunnen doen. Iemand die zoveel voorkeursstemmen heeft, 'Als het rumoer weggeëbd is, kiezen de meeste mensen toch voor iets vertrouwds' die laat je toch niet gaan? Ik ben zelf nooit zo'n groot fan geweest van Verdonk, maar hierdoor word ik het wel. Ik vind de manier waar op ze nu bezig is niet meer zo hardnekkig als toen ze minister was. Ze is een stuk breder en ge matigder geworden. Ik krijg steeds meer neiging om achter haar te gaan staan. Ja, ik ben hevig aan het dubben of ik mijn lidmaat schap zal opzeggen. Ik weet het nog niet zeker, want ik ben al zo lang lid. Dat Iaat je niet zo gauw schieten. Of ik op haar zou stem men als er vandaag verkiezingen waren? Zeker, ik hoor bij die 29 ze tels, al is het meer op emotionele gronden." Michel Verburg uit Middelburg is een echte Verdonk-fan, maar of hij op haar gaat stemmen, weet hij nog niet. „Dat ligt aan de ontwik kelingen. Bij de laatste verkiezin gen heb ik wel op haar gestemd. Ze was toch wel dé WD-vrouw. Ik vind het jammer wat ze nu ge daan heeft. Die splinterpartijen schoppen het over het algemeen niet zo ver: kijk maar naar Wil- ders. Straks, als het rumoer een beetje is weggeëbd, kiezen de meeste mensen toch voor iets ver trouwds." Voormalig gemeenteraadslid Jan Lust uit Vlissingen twijfelt geen moment: „Ik ben en blijf WD'er. Rita Verdonk had natuurlijk een enorm stemmenaantal bij de laat ste verkiezingen, maar die kwa men niet allemaal van WD'ers. Hoe harder je roept, hoe meer stemmen je krijgt. Dat zie je ook met Geert Wilders. Met die oneli ners trek je een groep mensen aan, die toch nooit te vangen is." Oud-raadslid Peter Pellegrino uit Goes is het met Lust eens. „Ik ondersteun de WD nog steeds. Ik denk dat Verdonk met haar nieu we partij op dezelfde golflengte zit als de VVD, maar met kreten pro beert ze kiezers te trekken. Dat vind ik jammer." door Dick Hofland Drie jaar heeft Rita Verdonk om haar ambities waar te maken. Lukt dat, in haar eentje? Een inventarisatie. Ze wil de eerste vrouwelijke premier van Nederland worden en rekent op minimaal 25 zetels. Maurice de Hond, opiniepeiler: „Helemaal niet zo gek. Ze was kampioen van rechts geworden als zij vorig jaar de WD-lijsttrekker was geweest. Met Verdonk zou de WD op 40, 41 zetels zijn uitgeko men, de PvdA op 35 en het CDA op 28. Dan was Verdonk dus al pre mier geweest. Nu zie je dat het midden leegloopt, dankzij Geert Wilders aan de ene kant en SP/GroenLinks aan de andere kant. Verdonk kan daardoor best groter worden dan CDA, PvdA en WD." Rudy Andeweg, hoogleraar politicologie aan de Vrije Universi teit: „Het siert haar wel, dat ze niet schijnheilig doet over haar ambi ties. Maar het afbreukrisico is erg groot, zeker als je nog drie jaar moet wachten op verkiezingen." Ze moet drie jaar lang als eenling in de Kamer de aandacht vasthouden. De Hond: „Ze is niet het type om volledig uit de publiciteit te ver dwijnen. Wilders heeft in zijn een tje gezeten en negen zetels be haald. Verdonk zit nu in de opposi tie. Dat is een makkelijkere rol dan in het kabinet, want daar kun je fouten maken." Andeweg: „In de Kamer zijn er meerdere vergade ringen tegelijk, die kan ze niet alle maal doen. Ze zal haar momenten kiezen in de plenaire debatten. Daarin zal het nog best moeilijk zijn Wilders te overschreeuwen." Ze begint bewust geen politieke par tij, maar een beweging. Stephan Fellinger, marketingdes kundige: „Het is erg van deze tijd. En verstandig. Ze richt zich op 99 procent van de mensen die geen lid zijn van een partij. Mensen den ken tegenwoordig niet meer over alles links of rechts, het is meer een mix. Maar ze is niet de eerste: Marco Pastors en Geert Wilders gingen haar voor." Marco Pastors: „Ik zeg helemaal niets over Ver donk." Geert Wilders: „Ik zeg hele maal niets over Verdonk." Haar beweging heet 'Trots op Neder land'. Andeweg: „Erg nationalistisch. Ze probeert daarmee het onderne mend deel van Nederland aan te spreken en het deel dat vindt dat ons land van vreemde smetten vrij moet zijn." Fellinger: „Ik heb er een dubieus gevoel bij. Je hoeft je niet te schamen voor Neder land, maar zo'n motto had ook uit de koker kunnen komen van iets te kale jongeren met een bom- berjack. En dat wil je toch niet." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straal Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om net persoonsgegevens In hei colofon treft u nadere informatie Zeeland Seaports vraagt bedrijven mee te doen aan Nacht van de Nacht. door Rinus Antonisse TERNEUZEN - Op 27 oktober wordt voor de derde maal de Nacht van de Nacht gehouden. Bedoeling is het in Zeeland overal zo donker mogelijk te maken. Er worden ver schillende activiteiten georgani seerd die daarmee van doen heb ben. Het havenschap Zeeland Seaports (ZSP) doet eraan mee. Het heeft de bedrijven in Vlissingen-Oost en de Kanaalzone Zeeuws-Vlaan deren gevraagd na zonsondergang daar waar mogelijk het licht te do ven. Vanwege veilig en verantwoord werken zal het havengebied niet in volledige duisternis gehuld kun nen zijn. Het werk in continu dienst gaat gewoon door. Toch denkt ZSP dat met medewerking van zoveel mogelijk bedrijven bin nen de havens van Terneuzen en Vlissingen-Oost, een zinvolle bij drage aan de Nacht van de Nacht kan worden gegeven. De organisatie van het evenement is in handen van de Zeeuwse Mi lieu Federatie. Naast Zeeland Seaports hebben ook de gemeen ten Goes, Middelburg, Veere en Vlissingen laten weten dat ze inha ken. Ook de ondernemers op het kas sencomplex bij Rilland - een be langrijke lichtbron - is gevraagd of ze willen meedoen aan de Nacht van de Nacht, die in het hele land wordt gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2