Zeeland PZC 25 Minder mensen het huis uitgezet Chauffeur gewond bij overval Veere WALCHEREN 31 33 Bos in Griffioen voor klimaat Licht of donker Boazschool een dagje terug in de tijd Bloemstukken als waardering voor chauffeurs Connexxion Vrijdag 19 oktober 2007 GroenLinks en PvdA eisen openheid over veiligheid kerncentrale Tip? redwalch@pzc.nl Samenwerking l'Escaut met Kredietbank lijkt vruchten af te werpen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Steeds minder vaak hoeft woningcorporatie l'Escaut er een deurwaarder bij te halen om huurders uit huis te zetten. Steeds vaker worden betalingsproblemen opgelost, voor het zo ver komt. Dreigde in 2005 nog voor 142 huur ders een huisuitzetting, in 2006 waren dat er 126 en dit jaar tot nu toe 73. Dat is bijna een halvering, vergeleken met twee jaar geleden. Volgens l'Escaut voorkomt zij uit zetten door haar samenwerking met Kredietbank Walcheren. Daar verwijst zij heen, als op hulp van l'Escaut niet wordt ingegaan. „Eenmaal bij ons krijgt een huur der van l'Escaut direct voorrang, omdat we maar drie maanden de tijd hebben om de achterstand in te halen", vertelt Kees van Beve- ren, directeur van de Kredietbank. „Eerst brengen we de schulden in beeld, dan zorgen we dat de huur wordt betaald. Dat kan bijna altijd. Als het niet kan, gaat de zaak naar de rechter. Dan komt een cliënt on der een soort van curatele te staan. Soms haakt iemand zelf af. Als ze persoonlijke problemen hebben of als ze het niet volhouden te leven onder budgetbeheer. Dan volgt he laas alsnog een uitzetting." Daarvan voerde l'Escaut er in 2005 41 uit, in 2005 54 en dit jaar tot nu toe 26. Het liefst ziet de Vlissingse corporatie dat getal nog verder da len. De huurachterstanden kost ze zelf ook een hoop geld: tweeën- rav Het aantal huisuitzettingen in Vlissingen daalt. Volgens woning corporatie l'Escaut komt dat doordat zij samenwerkt met de Kredietbank, die ingrijpt. half ton per jaar. Dat bedrag boekt l'Escaut af; ze ziet er nooit meer iets van terug. „Maar wij hebben er ook niks aan als iemand op straat komt te staan", vertelt Thea de Feyter, manager woondienstver lening bij l'Escaut. „Soms voorko men mensen dat op het nippertje zelf nog. Dan staan ze op de dag van de uitzetting 's morgens met een zak geld op de stoep. Of ze ko men met geld over de brug, zodra we het pand betreden. Daar gaan we altijd op in." l'Escaut biedt zelf ook hulp aan. „Als iemand een maand huurach terstand heeft, gaan we bellen of we gaan er langs. Het gebeurt dat we een vuilniszak vol rekeningen krijgen, maar soms willen ze hun financiën niet overleggen. Het ge beurt ook dat we doorverwijzen naar maatschappelijk werk of, in heel ernstige gevallen, Stichting Be- moeizorg van Emergis." Volgens De Feyter komen de mees te uitzettingen voor in Vlissingen, meer dan in Middelburg. „Dat is te wijten aan de grootstedelijke pro blematiek van de stad, zoals drugs. Wat ook opvalt, is dat steeds min der huurders met de noorderzon vertrekken. Vroeger verdwenen ze nog wel eens volledig uit beeld." MELISKERKE - De Boazschool in Meliskerke ging kleed in hoerendracht. Om te vieren dat de refor- speeld. Voorzichtigheid was echter geboden, gisteren voor een dagje terug in de tijd: Alle ruim matorische basisschool 75 jaar bestaat, werden want de met veel moeite verzamelde kleding 200 leerlingen en de meesters en juffen waren ge- er op het schoolplein oud-Hollandse spelletjes ge- moest uiteraard heelhuids terug, foto Ruben Oreel Overvaller maakt zich uit de voeten met onbekend geldbedrag. door Selma Osman VEERE - „Heb jij iets gehoord?" De overval op een 53-jarige winkelme dewerker gaat donderdag als een lopend vuurtje door de winkels in het stadje Veere. „Nee, waar?", klinkt het verbaasd. De meeste mensen weten nog van niets. Een overvaller drong woensdag avond rond half acht het magazijn van bakker Bliek aan het Oranje plein binnen. Na een worsteling met een chauffeur van de bakkerij ging hij er met wat op de grond ge vallen geld vandoor. De chauffeur is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. Volgens een medewerker van de af deling personeelszaken van de broodfabriek gaat het naar omstan digheden redelijk met de man. „Hij is thuis en heeft een hersen schudding." De chauffeur belde di rect na de overval zijn baas. Die alarmeerde de politie. Van de da der is niet meer bekend dan dat hij een capuchon droeg. De medewerkers van de Veerse bakkerswinkel en de daarnaast ge legen lunchroom zijn donderda gochtend flink geschrokken. Zij hoorden het nieuws toen ze op hun werk kwamen. Ook Sylvia Despinois van de viskraam op het Oranjeplein kijkt op van het mis drijf. Ze sluit meestal rond dezelf de tijd als dat het autootje van Bliek arriveert. „Opletten doe je automatisch", vertelt ze. „Ik ken al le gezichten hier, dus iets vreemds valt snel op." Uit veiligheidsover wegingen sluit ze 's avonds samen met haar man af Bij winkelier W. den Beer Poortu- gael van De Lichtflits brengt de ge beurtenis nare herinneringen bo ven. In november 1991 werd hij zelf met bruut geweld beroofd. Sindsdien zijn er volgens hem geen overvallen meer geweest in Veere. „Wel winkelinbraken." MIDDELBURG - Bewoners van de Griffioen in Middelburg willen een klimaatbos. Driehonderd men sen hebben een handtekeningen lijst getekend. Er is inmiddels twee duizend euro toegezegd door be woners. De gemeente wordt ge vraagd om een stuk grond beschik baar te stellen. De voorkeur gaat uit naar het land je aan de Sandberglaan, daar waar een andere groep bewoners een speelbos of een educatieve tuin wil realiseren. Het terrein is ook in beeld als parkeerplaats. „Wij vin den bewustwording over het kli maat niet passen bij auto's", zegt K. de Lange, één van de initiatief nemers. „Het bos zou wel goed passen bij de educatieve tuin." De klimaatgroep in de Griffioen is afgelopen voorjaar opgericht, naar aanleiding van de vertoning van de klimaatfilm van Nobelprijswin naar Al Gore. Het bos is het eerste initiatief van de groep. „We willen dit najaar kijken of we de huizen in de Griffioen milieuvriendelijker kunnen maken", vertelt De Lange. Dinsdag overhandigt de groep de handtekeningen aan wethouder H. van Klinken. „Als we een paar are of een hectare krijgen, kunnen we meteen aan de slag." Tip? redactie@pzc.nl Zaterdagavond 27 oktobertij dens de Nacht van de Nacht, wordt het donker in Zeeland. Geen spotlights op monumenten, geen licht in de kas. Want duis ternis is mooi en de nacht is van de uil en de vleermuis. De ge meente Schouwen-Duiveland weigert mee te werken aan het initiatief. De reden die wethou der Gilles Houtekamer ervoor aandraagt, is simpel: burgemees ter en wethouders voeren nog geen beleid op het gebied van Licht Duisternis, hoewel dat er wél aankomt. Nu is van SGP-po- litici bekend dat zij een lijntje met Boven hebben, maar het is toch verrassend te constateren dat hun invloed zó ver reikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27