Het bitterzoete Opgroeien als hond en Evolutionair meningsverschil CUPIDOSTE 20 Vrijdag 19 oktober 2007 PZC DENKWIJZER door René Diekstra De evolutie heeft de voortplanting sterk emotioneel geladen Hoe is het mogelijk dat we over mensen waar we prak tisch alles van weten, onderling toch enorm van me ning kunnen verschillen. Ik vroeg onlangs mijn stu denten, die uit allerlei delen van de wereld komen, wat ze van Hillary Clinton vinden. Ongeveer de helft, vooral de meisjes, ziet haar helemaal zitten en hoopt dat ze de nieuwe president van de VS wordt. De andere helft oordeelt veel ongunstiger. Die vindt het absoluut geen goed idee dat eerst de echtgenoot de machtigste persoon ter wereld is geweest en een tijd later de echtgenote dat wordt. Te veel macht in één slaapkamer. Net zo verdeeld als mijn studenten is ook het Amerikaanse volk. De ene helft is vóór, de andere tegen haar. Een treffend voorbeeld van het feit dat wat we weten en wat we vinden van iemand, absoluut niet met elkaar overeen hoeft te komen. Cruciaal is wat we doen met wat we weten, waar we de na druk op leggen of de meeste aandacht aan besteden. Neem het feit dat Hillary als jurist is afgestudeerd en heeft gewerkt, dat ze als first lady probeerde het ge zondheidszorgsysteem in haar land te hervormen, dat ze een man heeft die bij herhaling tij dens hun huwelijk met andere vrouwen seksuele omgang had en dat ze haar huwelijk met hem niet heeft verbroken. Dat is allemaal 'blanco' informatie. Maar naar welk deel van die informatie gaat de meeste belang stelling uit? Voor de meerderheid van de Nederlanders en de Amerikanen zijn dat de laatste twee feiten, betreffende seks en huwelijk. Waarom? Omdat we door de evolutie zo geprogram meerd zijn. Alles dat met de keuze van, omgang tussen en trouw aan partners en dus met voorplanting te maken heeft, is evolutionair gezien uiterst sterk emotioneel geladen. Daar gaat niet alleen de meeste aandacht naar uit, maar daar vinden wij ook bijna automatisch iets van. Alleen is de evolu tie tamelijk ambivalent over wat we daarvan moeten vinden. Dat hangt samen met het feit dat ze voor mannen een wat an dere seksuele programmering construeerde dan voor vrouwen. Dat mannen op zoek gaan naar zo veel mogelijk 'voortplan- tings-gelegenheden die niet veel investering vergen', vindt de evolutie best. Ze heeft er meer bezwaren tegen dat vrouwen dat doen. Vandaar dat in de meeste culturen strenger wordt geoordeeld over overspel door vrouwen dan door mannen. Vandaar ook dat Bill, terwijl half Amerika allang wist van zijn voortdurend overspelig gedrag, toch president kon worden. Maar als bekend zou worden dat Hillary tijdens haar huwelijk met minstens zo'n tien andere mannen heeft 'geslapen', kan ze het presidentschap gevoeglijk vergeten. Overigens heeft de evolutie op dit punt een adder onder het gras gestopt. Het feit dat een machtige man allerlei vrouwen 'inpikt' levert hem de natuurlijke jaloezie of haat op van veel van de minder machtige, concurrende of bedrogen mannetjes. Die zullen alles proberen om hem van zijn plaats te rukken. Dat is met Bill tot nu toe niet gelukt. Dus richten ze hun pij len nu op Hillary. 'Zij is een slappe vrouw, die een leugenaar en bedrieger beschermt, en dus zelf niet te vertrouwen is'. Veel vrouwen volgen hen daarin. Ofwel omdat ze zelf bedro gen zijn, ofwel bang zijn dat hun eigen man, met Bill straks weer in het Wit te Huis, ook van zo'n regeling ge bruik wil ma ken. Maar er is ook een heel gro te groep man nen en vrouwen die het juist fan tastisch vindt dat Hillary het nest intact heeft gelaten. Het be wijst voor hen dat ze de boel bij elkaar weet te houden en tegen een stootje kan. Ook dat is een mening waar de evolutie zich wel in kan vinden. Hillary Clinton. foto EPA Wraak is een van de krachtigste menselijke emoties en heeft tegelijk iets raadselachtigs: wraak kan oplaaien om 'niets' en verregaande gevolgen hebben. Wraak kan op korte termijn zorgen voor tevredenheid en triomf. Maar het eigen rechter spelen, is niet voor niets verboden. „Dat is maar goed ook. Anders zou de maatschappij uiteenvallen." door Patricia van der Zalm illustratie Mathijs Wansink Een man rijdt met een ge stolen shovel de pui van het huis van zijn vrien din eruit. Een leerling verspreidt roddels over een voormalige vriend op school, in de hoop dat iedereen zich tegen hem keert. Familievetes kunnen ontaarden in voortwoekerende wraakacties, waarbij zelfs doden kunnen vallen. Een zeer bekend is het verhaal over tv-presentatrice Tineke Verburg, die alle knopen van de overhemden van haar over spelige echtgenoot had afgeknipt onder het motto: als je vriendin dan zo goed kan naaien, kan ze ook de knopen wel weer voor je aanzetten. De voorbeelden van wraak, het te rugdoen van vermeende agressie tegen jou, het betaald zetten van Ernstige trauma's in de vroegste kinderjaren beschadigen de hersenen. De Amerikaanse kinderpsychiater Bruce Perry schreef een boek over zijn ervaringen met getraumatiseerde kinderen. door Lindy Jense Bruce Perry is een Amerikaan se psychiater met een bijzon der specialisme: hij werkt met getraumatiseerde kinderen. Toen hij begin jaren tachtig medi cijnen studeerde, was er nog maar relatief weinig aandacht voor de ge volgen die verwaarlozing, huiselijk een ander, zijn legio. Net als de aanleidingen: verlies van geliefde of bezittingen of aantasting van goede naam, eer of positie. Soms zijn de voorvallen hilarisch en leve ren leuke gespreksstof op voor ver jaardagsfeestjes, zoals de knoopjes van Verburg. Maar even vaak lei den ze tot een uitzichtloze spiraal van wraak en wederwraak. Op per soonlijk vlak en tussen bevolkings groepen en landen. Een duidelijk onderscheid tussen 'normale' en 'ziekelijke' wraakge voelens is moeilijk te maken, zegt ontwikkelingspsycholoog Bram Orobio de Castro, hoogleraar expe rimentele ontwikkelingspsychopa- thologie aan de Universiteit van Utrecht. „Bij wraak is vaak sprake van een glijdende schaal, ledereen koestert wel eens wraakgevoelens. Dat is vrij normaal. Maar als ie mand zó wraakzuchtig wordt dat hij geen vrienden overhoudt, heeft hij een probleem." Orobio de Castro onderscheidt twee soorten wraak: die uit blinde woede en de meer berekenende en weloverwogen wraak. Hij heeft onderzocht hoe kinderen en jeug digen mét en zonder gedragsstoor nissen omgaan met sociale situa ties en in hoeverre zij daarop reage ren met woede, wraak of leedver maak. „Vooral kinderen die proble matisch agressief zijn, emotioneel, driftig, hadden snel het idee dat hen onrecht werd aangedaan. Ie mand keek naar hun idee vuil of deed iets onaardigs. Dat gaf hen het recht direct iets terug te doen: oog om oog, tand om tand. Min der agressieve en normale kinde- en seksueel geweld op kinderen kunnen hebben. 'Kinderen zijn zo veerkrachtig, ze groeien er wel overheen', was de algemeen heer sende gedachte. Bruce Perry zag het anders. De kin deren die hij in zijn praktijk tegen kwam, hadden ongekend geweld in hun jonge leven meegemaakt. Dat had hun functioneren aange tast, hun persoonlijkheid en hun vermogen tot lichamelijke en emo tionele groei. Het bijzondere van Perry is dat hij niet, zoals veel van zijn vakgenoten, de kinderen pro beerde te diagnosticeren aan de hand van het bekende rijtje psy chiatrische stoornissen zoals de pressie of aandachtsstoornis. Perry kijkt naar de voorgeschiede nis van elk kind, de omstandighe den waaronder het is geboren en opgevoed en de trauma's die het kind heeft doorstaan. Perry rede neert dat dé ontwikkeling van jon ge hersenen wordt verstoord als een kind langdurig wordt verwaar loosd of misbruikt. Een belangrijk systeem in de hersenen is nodig om met stress en dreigend gevaar om te gaan. Als dat zich afwijkend ontwikkelt, ontstaan problemen op allerlei neurologische gebieden zoals motoriek, spraak- en taalont wikkeling, aandacht en het aan gaan van sociale contacten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20