De heilige koe uitgemolken m PZC Vrijdag 19 oktober 2007 19 door WilVennix Twee onderwerpen zijn op ver jaardagen favoriet. Het heilige huisje en de heilige koe. Hypo theekrenteaftrek, ozb en de tal rijke autobelastingen moeten het ontgelden. Een van de vor men van 'automobilist pesten' is de bijtelling voor de auto van de zaak ofwel 'de leasebak'. Hoe een simpele regeling toch nog in gewikkeld kan zijn. Eigenlijk is de regeling voor de auto van de zaak dóódsimpel. Net zoals loon in geld wordt be last, geldt dat voor loon in natura. Als het loon in natura bestaat uit het gratis mogen rijden met een auto van de baas, wordt het loon gesteld op 22 procent van de catalogus waarde van de auto per jaar. Voor zeer zuinige auto's geldt volgend jaar een bijtelling van 14 procent. Daarmee gaat het al snel om forse belastingbedragen, vooral ook om dat de cataloguswaarde inclusief BPM en BTW is. Bij een auto van 17.000 euro is een modale werkne mer zo'n 150 euro per maand kwijt. Bij een auto van 100.000 eu ro en een toptarief van 52 procent spekt de leaserijder de schatkist met ruim 1.000 euro in de maand. Het is dan ook geen wonder dat menigeen probeert onder de bijtel ling uitte komen. Wie aantoont dat hij minder dan 500 kilometer privé heeft gereden, ontkomt aan de bijtelling van 25 procent. De beste manier om dit aan te tonen is het bijhouden van een kilometeradministratie. Daar in moeten alle ritten worden ver meld, compleet met begin- en eindstanden van de kilometertel ler, bezochte adressen en de gere den route als die afwijkt van de ge bruikelijke. De Belastingdienst heeft niet veel op met de kilometeradministratie. Het lijkt een sport om gaten te schieten in de administraties. De afstanden tussen de bezochte RSONEEL \KKEN UITSLUITEND VOOR PERSONEEL PARKEREN IN DE VAKKEN UITSLUIT PARI1 adressen moeten kloppen en het brandstofverbruik moet overeen stemmen met de gereden kilome ters. Daarnaast kan soms aan de hand van snelheidsovertredingen worden vastgesteld dat de auto op een bepaalde datum ergens anders was dan volgens de kilometeradmi nistratie. Strikt genomen is een kilometerad ministratie waarin fouten voorko men nog niet waardeloos. De wet bepaalt namelijk dat ook op ande re manieren mag worden aange toond dat er minder dan 500 kilo meter privé is gereden. Maar als de administratie rammelt, heeft men de schijn natuurlijk wel tegen. Een andere manier van bewijs kan zijn dat de auto naar zijn aard niet uitnodigt tot privégebruik. Ex treem voorbeeld daarvan is een po litie- of begrafenisauto, maar ook minder vergaande gevallen laten zich denken. De auto die continu is volgestouwd met producten of gereedschappen bijvoorbeeld. On der omstandigheden kan ook een verbod van de werkgever om de auto privé te gebruiken tot het ver eiste bewijs leiden. Om discussies achteraf te voorkomen is het in de ze gevallen overigens aan te raden dit vooraf af te stemmen met de Belastingdienst. Veel werknemers betalen aan hun werkgever een eigen bijdrage voor de auto van de zaak. Die bijdrage vermindert de bijtelling. Dat is lo gisch want de bijdrage wordt be taald uit netto loon, waarover al belasting is betaald. Alleen bedra- illustratie Job van Gelder gen die aan de werkgever worden betaald, komen in aanmerking. Zelf betaalde brandstofkosten of kosten van de wasstraat tellen niet mee. In de praktijk lost men dit wel op doordat de werkgever de kosten in eerste instantie toch voor zijn rekening neemt, maar de ze vervolgens als eigen bijdrage in rekening brengt bij de werknemer. Voor de werkgever een neutrale operatie, maar de werknemer be spaart zich de belasting over het al dus rondgepompte bedrag. Mits dit 'kasrondje' correct wordt uitge voerd, kan de inspecteur daar niets aan doen. Mr. W.J.M. Vennix FB is vennoot bij De Beer Accountants Belastingad viseurs te Tilburg. Bijtelling bij bestelauto's Met bestelauto's is het uitkij ken geblazen. Als de bestelauto alleen ge schikt is voor het vervoer van goederen of als de auto 's avonds bij het bedrijf achter blijft, is er geen bijtelling. Is er sprake van een bestelauto waarmee ook privé gereden kan worden en die ook mee naar huis genomen wordt, dan kan dit bijtelling opleveren. Een verbod op privégebruik kan bijtelling voorkomen, maar alleen als het goed is vastge legd en door de werkgever wordt gecontroleerd. Leasewagen voordeliger? Is de leasewagen ook bij een bijtelling van 25 procent nog voordelig omdat de belasting altijd lager is dan de kosten van een privé aan te schaffen auto Dat is de vraag. Veel werkgevers zijn bereid om het bedrag van uitgespaarde leasekosten als autokostenver goeding uit te betalen. Dat be drag is dan, op de vergoeding voor zakelijke ritten en woon- werkkilometers na, weliswaar belast maar dat kan soms toch voordeliger uitkomen dan de belasting over de auto van de zaak. Zeker bij een wat oudere auto en relatief weinig privéki- lometers. Geen privégebruik Sinds vorig jaar is de werkge ver verantwoordelijk voor het aangeven van het privégebruik. Voorheen was dat de werkne mer zelf, via zijn aangifte in komstenbelasting. Een verstandige werkgever houdt altijd rekening met de bijtelling, tenzij zijn werknemer een 'verklaring geen privége bruik' heeft gekregen van de Belastingdienst. Tenzij de werkgever weet of had moeten weten dat het niet goed zit, is de werknemer ge vrijwaard van naheffingen. ALLEMENSEN Geen tattoos voor kinderen Nicole Bella (15) en Conor (12), de ge adopteerde kinderen van film ster Nicole Kidman, mogen geen tattoo laten zetten. Nicole vindt ze daar nog veel te jong voor, zegt ze op de website van het tijdschrift Hello. Nicole's echtge noot Keith Urban heeft wel ta toeages. „Ik ben er in principe ook niet op tegen", zegt Nicole. „Maar ik vind wel dat je een be paalde leeftijd moet hebben om iets te laten aanbrengen wat nau welijks te verwijderen valt. En dan bedoel ik ouder dan 14 of 15. Noem mij maar ouderwets." Ellemieke gaat trouwen met Sergio Topkok Sergio Herman heeft zijn vriendin Ellemieke Vermo len ten huwelijk gevraagd. Ver molen heeft sinds mei een rela tie met de kok van restaurant Oud Sluis, een van de twee Ne derlandse restaurants met drie Michelin-sterren. Jeremy Vermo len, de broer van Ellemieke, ont hulde het nieuws. In het och tendprogramma Lijn 4 gaf hij aan dat Ellemieke terugkwam van haar vakantie van Ibiza met een verlovingsring om haar vin ger. Eerder was Ellemieke de vriendin van ]an Smit. Die heeft nu een relatie met actrice Yo- lanthe Cabau van Kasbergen. Heather geeft Paul een ultimatum Vandaag wil Heather Mills van haar ex-man Paul McCartney de toezegging dat ze 71 miljoen eu ro krijgt. Anders spant ze een rechtszaak aan waarbij ze intie me informatie over McCartney bekend zal maken. Dat meldt de Britse krant The Daily Mail. Vori ge week zou het koppel in een besloten zitting bijna een ak koord hebben bereikt over een afkoopsom van ruim 35 miljoen euro. Maar ze werden het niet eens over wat Heather aan de media mocht vertellen over haar huwelijk en gisteren hadden Mc Cartneys' advocaten nog geen voorstel gedaan. Gerard Joling wil weer naar het Songfestival Gerard loling wil namens Neder land meedoen aan het Eurovisie Songfestival, volgend jaar in Ser vië. Dat liet de zanger gisteroch tend doorschemeren tijdens een gesprek met dj Edwin Evers op Radio 538. Joling zou daarvoor door de NOS zijn gepolst. Een woordvoerder van de omroep liet weten dat inmiddels 'een aantal' artiesten is benaderd. Als Gerard Joling. foto GPD de zanger meedoet, zou dat pre cies twintig jaar na zijn eerste op treden op het evenement zijn. Hij eindigde in 1988 met het nummer Shangri-La op de ne gende plaats. Joling vindt deelna me aan het festival 'enig' en 'een giller van de bovenste plank'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19