Economie in twintig jaar tijd flink veranderd Gevaarlijke cocktail 'Ik heb vandaag 750 miljoen gulden verloren. Ik ben moe, ik ga naar bed.' Aad Jacobs, Nationale Nederlanden PZC Vrijdag 19 oktober 2007 13 Een crisis in de financiële wereld is achteraf meestal goed te verklaren. Stijgen de olieprijzen, natuurram pen, teruglopende economische groei: het kunnen allemaal facto ren zijn waarom het minder gaat. Eens in de zoveel tijd gaat het om onverklaarbare redenen mis. Zoals in 1987. Beleggingsdeskundige Jaap van Duijn herinnert zich de klap van twintig jaar geleden nog goed. „Er was geen enkele economische aanleiding, alleen de rente was ge stegen. De vrijdag voorafgaand aan het weekeinde van 17 en 18 okto ber waren de koersen op Wall Street al met 4 procent gedaald. Be leggers hadden een heel weekein de om daar over na te denken en drukten de maandag erop ineens massaal op de verkoopknop. Daar na gingen alle luiken open." Geen van de gezaghebbende analis ten zag destijds de ellende aanko men. Van Duijn: „De beurscrash van 1987 was wat je noemt een waardecorrectie. Achteraf kun je heel simpel stellen dat aandelen vóór de krach te duur waren. Maar ondanks alle ellende onder beleg gers heeft de krach de ontwikke ling van de wereldeconomie nau welijks beschadigd." Die economie is in twintig jaar flink veranderd, constateert Van 'Azië en Zuid-Amerika bieden nu tegenwicht als het in de VS fout gaat' Duijn. „Amerika heeft nog steeds een leidende rol, ook als het om de beurzen gaat. Is op Wall Street sprake van paniek, dan slaat die acuut over naar Amsterdam en de rest van Europa. Maar aan de ande re kant zie je nu ook dat er in Azië en Zuid-Amerika economische grootmachten in wording zijn bij gekomen. Dat biedt tegenwicht als de economische groei in de Vere nigde Staten tegenvalt. Dagelijks stromen nu ook honderden miljar den euro heen en weer tussen Eu ropa en Azië." Een beurskrach uitsluiten durft Van Duijn niet, net zo min als ef fecten-analist Tom Muller van Theodoor Gillissen. Muller: „De fi nanciële wereld is moeilijker be heersbaar geworden, juist omdat er dagelijks honderden miljarden verschuiven. Centrale banken kun nen de markt sturen door het aan passen van de rente, maar kunnen nauwelijks invloed op de koersvor- ming van aandelen uitoefenen. Een beurskrach kun je mede daar om nooit uitsluiten." Analist Corné van Zeijl van SNS Bank beaamt dat: „Zeg nooit nooit. Stel nou dat iedereen tegelij kertijd het gevoel krijgt dat de we reld vergaat. Dan gaat het op de beurs dus mis." Ontwikkeling AEX 600 500 400 300 200 100 Beursprofeten waarschuwen beleggers vaak voor het instorten van de aandelenmarkten, journalist Willem Middelkoop publiceerde onlangs een boek waarin hij overtuigend schetst dat de Amerikaanse schuldenberg ooit tot een forse correctie op de aandelenmarkten zal leiden. Maar pas achteraf weten we of dergelijke dreigende voorspellingen juist bleken te zijn. Toch zijn er voor beleggers altijd wel (herkenbare) gevaren op de aandelenmarkten. Dan nog betekent dat overigens niet dat de beurzen ook daadwerkelijk onderuit gaan. Vijf gevaarlijke situaties voor aandelenbeleggers zijn: 1. Aanhoudend hoge olieprijzen. 2. Het hoge begrotings- en handelstekort in de Verenigde Staten in combinatie met een lage dollar. 3. Oplopende spanningen in politieke brandhaarden, zoals momenteel in Afghanistan en Turkije/ Koerden/Irak. 4. Ontwikkelingen die de economische grootmachten in wording zoals Brazilië, India, Rusland en China ernstig schaden. 5. Beleggers die uit de aandelen vluchten in goud en obligaties. Een combinatie van deze situaties kan leiden tot een fatale cocktail. Kan. Koers van de AEX-index van1984 tot en met 2007. 700

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13