Meningen Monopolie van Lotto is vechtmarkt Hesse Noord-Natie heeft WCT-ballon doorgeprikt pzc Vrijdag 19 oktober 2007 1 1 Bookmaker Unibet dreigt via internet aan controle te ontsnappen. door Rens Ulijn en Martijn van Beek pijnacker - Nee, wedden op DSVP 9, uitkomend in de zesde klasse KNVB, is nog niet mogelijk. Maar toch speelt het vrienden team uit Pijnacker een rolletje in de machtsstrijd die gaande is in de miljoenenwereld van de gokindus- trie. Het voetbalelftal speelt sinds dit seizoen in lichtblauwe shirts met de opdruk 'Unibet'. Het ge volg van een actie van het Zweed se gokbedrijf: waag met minimaal zeven man voor vijftien euro de man een gokje en het hele team ontvangt een wedstrijdtenue. Victor de Wit, speler van DSVP 9, hoorde van die actie en spoorde zijn vrienden aan zich in te schrij ven bij de internetbookmaker. Zelf sloot de 29-jarige Hagenaar daar al regelmatig een weddenschapje af. Dat de rechter Unibet verboden heeft in Nederland te opereren, omdat Lotto/Toto het alleenrecht heeft op sportweddenschappen, weet hij. Maar De Wit vindt dat nergens op slaan. „Volgens mij praat de overheid zichzelf een beet je naar de mond. Want de Staat verdient er natuurlijk goed aan." Dat klopt, beaamt Lotto-directeur Tjeerd Veenstra. Maar het geld wordt wijs besteed. „Tweederde van de winst keert terug naar de sport." GroenLinks-voorman Leen Harpe reageert op de uitspraken van S. Bouckaert, deze week in de Staten. De oplossing van PSA/Hesse Noord-Natie om zowel WCT als VCT te laten doorgaan, is onmogelijk, betoogt hij. In de uitspraak van de Raad van State waarin het besluit over de Westerschelde Contai ner Terminal naar de prullen mand werd verwezen (2003), stond onder meer dat onvoldoen de aandacht was besteed aan de ge volgen van het containervervoer voor het achterland. „De toename van het wegvervoer zal met name op de toeleidende wegen tot doorstromingsproble men leiden", aldus de Raad van State. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om sluipverkeer op de N57 (dammen- route). Het is bekend dat vrachtwa genchauffeurs niet de snelste, maar de kortste routes kiezen, van wege het aantal te rijden kilome ters. Destijds ging het - nog maar - om anderhalf miljoen containers, inmiddels is dat drie miljoen ge worden. Dat getal is nog zonder de contai ners van een Verbrugge Container Terminal (VCT). Het na de uitspraak van de Raad -'iéé', -..x* Die veertig miljoen euro per jaar gaat zitten in weinig sexy zaken die wel hartstikke nodig zijn, zegt Geert Slot, hoofd strategie en be leid van sportkoepel NOCNSF: jeugdsport, talentontwikkeling, bondsbesturen. Zou de gokmarkt worden vrijgegeven, dan verdwijnt al dat geld in de zakken van buiten landse zakenmannen, is de waar schuwing. Veenstra: „Dat zou de hele sport ondermijnen." „Er wordt aan alle kanten aan ge TE GAST Leen Harpe is fractievoorzitter van GroenLinks in Provinciale Staten van State bijgestelde milieu-effect- rapport (MER) geeft aan dat de Zeeuwse wegen behoorlijk (over)vol komen te zitten bij komst van de WCT. De conclusie is zeker niet positief voor een WCT en een VCT tezamen, aldus provinciaal adviseur Ten Thij in een rapport over de toekomstige De oplossing naar Vlaams model voor een WCT en VCT is ondenkbaar containeractiviteiten in Vlissin- gen-Oost. Reden waarom hij de mogelijkheid aangeeft om éérst te kiezen voor de VCT. De heer Bouckaert, projectleider van PSA/Hesse Noord-Natie voor de WCT, ziet het onheil aanko men. In een recente vergadering van enkele Statencommissies over de WCT gaf hij een oplossing naar Vlaams model. Zet alle dure MER-rapporten in de kast en sluit (naar burgerlijk recht) 'gewoon' overeenkomsten af met de exploi tanten van terminals. Spreek daar in af, dat de meerderheid van de containers niet over land gaat, maar per schip. De formule zoals bedacht door de trokken", zegt Slot. Want naast de sigarenboeren met hun zwarte to to en illegale voetballijsten en de cashmachines in de Turkse koffie huizen, zijn er ook steeds meer in ternetaanbieders. Eerder deze maand vonniste de rechter op een klacht van de Lotto, dat Unibet zijn Nederlandse activiteiten moet staken. Het Zweedse bedrijf trekt zich daar niets van aan en voelt zich daarbij gesteund door de Eu ropese Commissie. Eurocommissa heer Bouckaert voor een WCT én een VCT is in Nederland ondenk baar. Een dergelijke vermenging van publiek- en privaatrecht staat op zeer gespannen voet met onder meer de Wet Milieubeheer. Hij vergeet bovendien gemakshal ve één ding: de provincie zal als ge- biedsautoriteit het MER-rapport moeten volgen. Dit is een verplich ting die is vastgelegd in de Wet Mi lieubeheer. Wat de opvattingen van de heer Bouckaert over het scheepsvervoer wél duidelijk maken is dat de WCT voor PSA/Hesse Noord-Na tie slechts van belang is als door voerhaven naar Antwerpen. En dan kunnen de grote container schepen net zo goed maar meteen ongehinderd doorvaren naar Ant werpen met goede achterlandver bindingen. Dat kan binnenkort wanneer de verruiming van de Westerschelde voltooid is. Ge tij-ongebonden doorvaart tot 13.10 meter diepgang is dan mogelijk. Dat zal ook de praktijk zijn, want een voorhaven kan toch nooit suc cesvol zijn. De markt laat zich niet dwingen schepen in te zetten voor korte afstanden. Uit eerdere stu dies blijkt, dat het voor geen enke le reder een optie is containers twee keer over te zetten op een af stand van 85 km (Vlissingen-Oost naar Antwerpen). De WCT-ballon, ooit bedoeld voor het creëren van werkgele genheid in de Zeeuwse havens, heeft Bouckaert onbedoeld doorge prikt. ris Charlie McCreevy maande Ne derland dit voorjaar de markt voor sportweddenschappen open te gooien vanwege het recht op een vrije markt. „We hebben licenties in Engeland, Italië en Malta en mo gen daarom in de hele Europese Unie werken", zegt marketing ma nager David Vermeulen van Uni bet. Dat Nederland vasthoudt aan een gokmonopolie vanwege de risico's op verslaving, fraude en witwas- LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Hypotheekrenteaftrek Het valt mij iedere keer op dat er alleen maar over de voordelen wordt gesproken als het over hypo theekrenteaftrek gaat (PZC, 17 okt). Voordelen voor wie? Mensen die een ander huis willen? Den ken jullie nu echt dat de gemeen tes en/of projectontwikkelaars en aannemers de winstmarges naar beneden halen, zodat de bouw goedkoper wordt? En dan de nade len voor de mensen die helemaal niet willen verhuizen. Huurders krijgen het onderhoud vergoed, er wordt geschilderd, de ketel wordt vervangen. Maar er wordt nooit wat gezegd over de onderhouds kosten van huiseigenaren. En de economie die daaraan vast hangt voor kleine bedrijven. Kom maar eens met die antwoorden. Rob van der Zande Enschedesestraat 1Ouwerkerk Fonteyne Het duurt nu niet lang meer voor dat de Fonteyne zal worden geo pend (PZC, 09-10). Die opening moet het grootste feest worden dat ooit in Vlissingen is gehouden. Muziek door Ons Genoegen, Con certina, Accordeola, Scheldelood- senkoor, Barber Shop Singers, op treden van de Zeeuwse Komedie en Straatartiesten. Alle winkels hangen de vlag uit. Nu heb ik be grepen dat er geen gelden voor be schikbaar zijn. Maar het optreden sen, vindt hij onzin. „Wij volgen onze klanten ook en treden op bij signalen van verslaving of fraude. We beperken de maximale inzet. Met meer dan tweeduizend wed- mogelijkheden per dag kan Unibet niet alles in de gaten houden, oor deelt Veenstra. „Het gaat om zc veel geld en zo veel mogelijkhe den: behalve de einduitslag var een wedstrijd, ook hoeveel penal ty's er komen en welke club de eer ste hoekschop krijgt. Dat is ampe: te controleren. Wie gaat na of daai niet een wedstrijdonderdeel wordi gemanipuleerd? Het is wel een ma nier om geld wit te wassen. De sport mag niet in de klauwen ra ken van het grote gokgeld. Dan is de lol er snel af." Terwijl Unibet onverstoorbaai doorgaat, heeft het ministerie van Justitie de tegenaanval geopend. Ze roept banken op het betalings verkeer tussen illegale goksites en hun klanten te blokkeren. De Ne derlandse Uitgeversverbond (NUV) kreeg een brief met het ver zoek geen advertenties van illegale gokbedrijven te accepteren. Kees van Nijnatten, uitgever var Voetbal International, is niet on der de indruk. Op de website var het maandblad wordt volop gead verteerd voor Unibet. „Het zijn moeilijke tijden in de uitgeverswe reld en wij kunnen een grote klant goed gebruiken. Het is niet uit te leggen dat een legaal Europees be drijf wél in België mag adverteren en niet hier." kan toch wel een keer gratis. Enke le aparte bijdragen zijn toch wel te krijgen van de aannemer, make laar, leden van 'voor Anker', ban ken, Vlissingse stichtingen en en thousiaste Vlissingers. Graag had ik mij persoonlijk hiervoor inge zet, maar mijn gezondheidstoe stand laat dit niet toe. We moeten Walchenaren een geweldig feest geven om de ondernemers een hart onder de riem te steken. J.J. van Genl Boulevard de Ruyter 112, Vlissinger Beloning Dat l'Escaut bewoners die actief zijn in een klankbordgroep be loont, vind ik een goed initiatief (PZC, 17-10). Maar om mensen, die elke maand keurig hun huur betalen eveneens een beloning te geven, vind ik de omgekeerde we reld. Je krijgt ook geen presentje als je de gekochte spullen in een winkel of de getankte brandstof bij de pomp keurig bij de kassa af rekent. John Deguelle Paul Krugerstraat 326, Vlissingen Gemeenschapsgeld In de PZC van 9 okt. lees ik dat de gemeentelijke belastingen in Schouwen-Duiveland met vijf tot zeven procent omhoog gaan. Daar door worden de minst draagkachti- gen het meest getroffen. In diezelf de krant staat dat de begoting van de Stichting Renesse een over schot heeft van niet minder dan 436.443 euro. Het verlenen van subsidies, zeker voor een dergelijk groot bedrag, uit gemeenschapsgel den is een taak van de gemeente raad. Is er nu geen gemeenteraads lid dat zegt: dat kan toch niet. G. Dijkstra De Wittestraat 17, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11