Meningen Wat brengt het nieuwe Europese verdrag ons? 57EMBÜRÉAU Het Net Nederlander verdedigt hulp Pol Pot Geen grens onderzoek borstkanker Smet op blazoen Willem van Oranje Niet vast Probeer gewoon 1 O Vrijdag 19 oktober 2007 PZC 0 Michiel Pestman wil toezien op eerlijk proces voor Nuon Chea. AMSTERDAM - De Nederlandse strafpleiter Michiel Pestman wordt opgenomen in het advocatenteam van de tweede man van de Cam bodjaanse Rode Khmer. De voormalige rechterhand van Rode Khmerleider Pol Pot, Nuon Chea, moet in 2009 in Cambodja terechtstaan voor oorlogsmisda den en misdaden tegen de mense lijkheid. Pestman vreest dat Chea geen eerlijk proces in Cambodja krijgt, zei hij gisteren. „De hele op zet van het tribunaal dat in de hoofdstad Phnon Penh is opge richt, is om hem te veroordelen." Het bewind van de Rode Khmer heeft in de jaren zeventig in Cam bodja naar schatting aan 1,7 mil joen mensen het leven gekost. Sommige wetenschappers spreken zelfs van drie miljoen doden. De Rode Khmer voerde in de ja ren zestig en zeventig als militaire tak van de Communistische Partij een guerrillaoorlog tegen het be wind. In 1975 kwam de Rode Kh mer onder leiding van Pol Pot aan de macht. Tot 2979 voerde hij een schrikbewind. Mensen werden massaal opgepakt, gemarteld en uiteindelijk geëxecuteerd. Dat gold vooral personen die banden had den met de oude regering, voor in tellectuelen en hoger opgeleiden, voor etnische Vietnamezen, etni sche Chinezen, christenen, mos lims, boeddhistische monniken, homoseksuelen en verdachten van 'economische sabotage'. Die laat- sten waren vaak mensen die onge schikt waren of werden geacht dat te zijn voor landbouwwerk. Vijf vragen en antwoorden over het nieuwe verdrag. door Ramses A. Wessel Is dit geen Europese grondwet meer Ook het vorige verdrag was geen grondwet. De Europese Unie is im mers geen staat en zal dat ook niet snel worden met 27 lidstaten. Wel zijn symbolen verdwenen die aan een staat doen denken, zoals de Europese vlag en het Europees volkslied. Ook worden termen als 'Europese wet' en 'Europese minis ter van Buitenlandse Zaken' niet meer gebruikt. Het verdrag laat de Unie daardoor minder op een staat lijken. Krijgen de lidstaten met het nieuwe verdrag meer of minder macht? De macht van de belangrijkste lid staten (Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk) was nooit af hankelijk van verdragsprocedures. Dat blijft zo. Wel krijgt het topor gaan waarin zij samenwerken, de Europese Raad, een vaste voorzit ter, waardoor deze instelling wel licht meer doorlopend betrokken kan zijn bij het integratieproces. Tot nu toe hangt de agenda van de Europese Raad vooral af van wat het wisselende Voorzitterschap wenst (iedere halfjaar een andere lidstaat). Anderzijds leidt een vas te voorzitter ook tot verdere 'Brus- selisering' en kan de Europese Raad zelfstandiger worden. Ook TE CAST R.A. Wessef doceert Europese Studies aan de Universiteit Twente. zal de Europese Commissie, met meer oog voor het gemeenschap pelijk belang tegenhanger van de Raad, kleiner worden doordat niet iedere lidstaat er meer altijd in ver tegenwoordigd is. Een wisselend beeld dus. Wordt de Unie democratischer? Zo erg is het niet gesteld met de Europese democratie. De afgelo pen vijftien jaar kreeg het Euro pees Parlement meer bevoegdhe den. Het is het nu als mede-wetge ver betrokken bij de meeste beslui ten. Dat we niet gaan stemmen bij de Europese verkiezingen is dus onverstandig. Het nieuwe verdrag geeft wel aan de nationale parle menten de mogelijkheid om sa men bezwaar te maken, waardoor in Brussel nog eens extra goed ge keken wordt naar de noodzaak van Europese regelgeving. De na tionale parlementen kunnen niets tegenhouden, maar hun ongenoe gen kan voor het Europarlement wel reden zijn om wijzigingen af te dwingen. Wat mogen we zelf blijven regelen? Het nieuwe verdrag maakt door in voering van categorieën duidelij ker waar de bevoegdheden liggen. Het gaat hier echter vooral om een bevestiging van de bestaande situa tie. Zo blijft de Unie de belangrijk ste regelgever op het gebied van de handel met andere landen in de wereld, de visserij en de euro. Op terreinen als sociaal beleid, milieu en consumentenbescherming blij ven de lidstaten en de Unie samen bevoegd. Wat volksgezondheid, onderwijs en cultuur betreft mag de Unie beleid alleen ondersteu nen of aanvullen. De historie heeft echter geleerd dat de Europese in tegratie voortschrijdt en dat het nodig kan zijn regels in verschillen de landen gelijk te trekken wan neer Europese burgers (waaronder toeristen, werknemers en studen ten) optimaal willen profiteren van het wegvallen van grenzen. Kan de EU nog uitbreiden? Het lidmaatschap blijft openstaan voor alle Europese staten. Noorwe gen en Zwitserland, maar ook Al banië, Bosnië-Herzegovina, Kroa tië, Macedonië, Montenegro, Ser vië, Turkije en wellicht op termijn Kosovo hebben er recht op. Neder land probeerde de toetredingscrite ria op te nemen in het verdrag, maar veel andere landen vreesden dat ze hierdoor te weinig mogelijk heden zouden overhouden om zelf een afweging te maken. Dit be tekent dat de oorspronkelijke eco nomische, politieke en mensen- rechteneisen van belang blijven. Wel verwijst het verdrag naar de culturele, religieuze en humanisti sche erfenis in Europa. Het is de vraag of dit de discussie rond een land als Turkije vergemakkelijkt. Vrouwen boven de 75 spannen geding aan om leeftijdslimiet. DEN HAAG - Ook vrouwen van 75 jaar en ouder moeten in aanmer king komen voor een preventief borstkankeronderzoek. Een Kamer meerderheid van CDA, PvdA en SP pleit ervoor de leeftijdsgrens van 75 jaar af te schaffen. Aanleiding voor het pleidooi is een kort geding, morgen, waarin drie bejaarde vrouwen het recht op preventief borstkankeronder zoek opeisen voor 75-plussers. Frieda Menco is een van de vrou wen die het kort geding aanspant. Want: „Het leven houdt niet op bij 75 jaar. Dat is discriminatie. Het borstonderzoek (vanaf 50 jaar - red.) moet ook voor ouderen toe gankelijk blijven. De overheid vindt kennelijk dat er minder voor je hoeft te worden gedaan na je 75e." Negen jaar geleden, ze was toen 73, wilde Menco een mammo grafie (röntgenonderzoek van de borst) laten maken. De leeftijds grens lag toen nog op zeventig jaar. „Ik had nergens last van, maar wilde me net als de jaren daarvoor toch laten controleren. Maar toen mocht ik ineens niet meer aan het bevolkingsonder zoek meedoen. Via de huisarts heb ik toch een mammografie la ten maken." Er werd borstkanker ontdekt. Ze werd geopereerd en is genezen verklaard. Het borstonderzoek zou volgens de overheid te belastend zijn voor de 75-plussers. „Te belastend", zegt Menco met een blik vol ongeloof „Onzin. Geef ze in elk geval de mó gelijkheid. Er is niemand die deze vrouwen dwingt." Snoepjes voor de kiezers uit C-ssenisse bij het Europees referendum van 2005. foto Camile Schelstraete Tilburgse onderzoeker: oorlogsmisdaden tegen bevolking van Brabant TILBURG - De opstand onder lei ding van Willem van Oranje, Mau- rits van Nassau en de Staten-Gene- raal tegen de Spaanse bezetter in de 16e en 17e eeuw was geen glo rieuze bevrijdingsstrijd maar een misdadige oorlog. De brabantse be volking was daarvan de dupe. Dat conludeert onderzoeker Leo Adriaenssen. Hij promoveert eind oktober aan de Universiteit van Til burg op het proefschrift 'Staats vormend geweld. Overleven aan de frontlinies in de Meierij van Den Bosch, 1572-1629.' Volgens hem is het nodig dat de Nederlandse geschiedschrijving over de Tachtigjarige oorlog wordt herzien. „Willem van Oranje maakte zich met zijn tactiek van de verschroeide aarde schuldig aan oorlogsmisdaden tegen zijn eigen bevolking." Volgens Adriaenssen was er sprake van een uithonge- ringspolitiek, waarbij Staatse troe pen oogsten verwoestten, landerij en onder water zetten en dorpen verbrandden. „De Brabantse platte landsbevolking had geen enkel be lang bij een nieuwe staat. De cliën ten van Willem van Oranje waren Hollandse kooplieden." De onderzoeker zet daarom vraag tekens bij het Wilhelmus. „Ik heb niets tegen het volkslied, maar het is vreemd dat onze nationale iden tificatie berust op het verheerlij ken van een vorst die oorlogsmis daden tegen zijn eigen volk be ging" Ga naar hetnet.nl ofVoordeelbundel.nl Gewoon. Het Net

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10