Meningen Russen loeren op rijkdommen Spitsbergen Alfahulp Havenpensioen Annie M.G. Schmidt Ontpoldering WCT Uitbreiding activiteiten op strategische halte naar Noordpool. vrienden houden huis^ESe GroenRijk in Vrienden Houden Huis! Elke zondag om 19.00 uur bij RTL 5 pzc Woensdag 17 oktober 2007 9 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Spuugzat ben ik het! Sinds 5 jaar ben ik alfahulp. En het laatste jaar word ik keer op keer betiteld in de media als onervaren, goedkoop en sinds afgelopen zaterdag ben ik blijkbaar ook nog onbetrouwbaar (mijn werk wordt niet gecontro leerd!). Dit laatste is te lezen in het artikel van 13-10. Destijds koos ik voor het werk als alfahulp omdat werk in mijn vroegere vakgebied gezien mijn leeftijd niet meer in zicht was. Ik werk bij lieve oude mensen, die iedere week weer in de deur staan om mij met open armen te ont vangen. Ik ben er om te werken, maar ook om tegen te praten, om te luisteren naar verhalen van vroe ger en ik ben er om samen te la chen en te huilen (en dat tijdens het huishoudelijk werk). Dat wij (alfahulpen) in de discus sie over de WMO steeds weer afge schilderd worden als 'onervaren' 'goedkoop' en nu ook 'onbetrouw baar' vind ik een grove belediging. Het zou de politiek en de zorgaan bieders sieren als men de alfahulp in deze discussie met wat meer res pect betitelt. En men zou er goed aan doen om de arbeidvoorwaarden van de alfa hulp eens onder de loep te nemen en verbeteren. Joke Schroevers-Lobbezoo Noorderbaan 94, Vlissingen Ik reageer op het artikel in de krant van 13 oktober over het ha venpensioen. Werknemers van de N.V. Haven van Vlissingen zouden maar in geringe mate worden ge troffen door deze perikelen rond het havenpensioen. De waarheid is anders. Zelfben ik 22 jaar werk zaam bij de NV Haven van Vlissin gen, tegenwoordig Verbrugge. Dan nu het volgende: na 55 jaar stop ik met werken en stap over van Na tionale Nederlanden naar PVH. PVH is een stichting. Bij winst hoefje geen premie te betalen en alle rechten van Nationale Neder landen worden meegenomen. Hier is allemaal niets van terecht gekomen. De werknemers zitten met het pensioengat. Want deze overstap is volgens NN contract breuk. We hebben meegewerkt aan de megawinst, maar zitten met de kater. Peter Willeboer Smitsweg 47, Driewegen In de PZC van 12 oktober verbaas de ik mij over het Annie M.G. Schmidt Huis dat aanvankelijk in Almere had moeten komen. Wat heeft Almere te maken met Annie Schmidt? Helemaal niets! Nog minder dan Texel of Assen. Nu is Vlissingen in beeld. Maar in Vlissingen heeft ze nauwelijks twee jaar gewerkt, in oorlogstijd. In Vlaardingen heeft ze ook nog enige tijd verbleven. Het meeste recht op een Annie M.G Schmidt Huis hebben Kapelle en Goes, omdat ze daar geboren is, en in Goes haar hele jeugd heeft doorgebracht en er nog tastbare herinneringen zijn. Bovendien is in Goes het stadhuis vrij om direct in gebruik te nemen. Het enige andere alternatiefis het huis in Amsterdam waar ze heel lang heeft gewoond. In Rotterdam heeft ze ook maar kort gewerkt. Ze is bovendien een geboren Zeeuwse, dus dan is het voor ieder duidelijk dat ze hier thuis hoorde. J. Buijs Prelaatweg 5, Aagtekerke Waterberging ten behoeve van ca paciteitvergroting van de haven van Antwerpen is de achterliggen de reden voor ontpoldering. In plaats van het zogenaamd hoog noodzakelijke natuurherstel na de zoveelste verdieping van de Wes- terschelde. Stel je even voor; als we dit in eigen land toe zouden staan? De haven van Amsterdam wil groeien, dus moet je IJmuiden 600 hectare ontpolderen. De ha ven van Rotterdam wil uitbreiden: dus moet tussen Hoek van Hol land en Den Haag 1000 hectare ontpolderd worden. We zouden Opstelten villen en kielhalen! Dat natuurherstel slechts een voor wendsel is, blijkt nadrukkelijk uit het afwijzen van de alternatieven die massaal worden ingediend, aangedragen en vervolgens onder- geschoffeld als ondoenlijk of on bruikbaar. Welk verdrag heeft Karla Peijs met onze zuiderburen gesloten? Dat als er containerschepen van 1000 meter met een diepgang van 30 meter worden gebouwd, de Schel de moet worden verdiept tot 32 meter? Of zat er nog een klein stukje gezond verstand bij? Over veiligheid of zo... E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg In de statenzaal hing het spandoek met daarop de tekst 'een keer trek je de conclusie, de WCT is een illu sie'. En inderdaad, de woordvoer der van PSA/HNN gaf aan dat de WCT een voorhavenfunctie heeft voor Antwerpen (PZC, 16 okt). De heer Boeckaert verwoordde dat de WCT een voordeur heeft voor gro te containerschepen en een achter deur voor de binnenvaart. Ofte wel, de WCT heeft primair een doorschuiffimctie. De WCT levert geen werkgelegenheid op voor Zee land. Zeeland heeft veel betere 'unique selling points' dan de WCT. Niet de WCT is 'world class', maar het strand van de Ka- loot. Nergens ter wereld vind je een strand waar zo'n grote ver scheidenheid aan fossiele schelpen en resten van zeezoogdieren te vin den is als op de Kaloot. Terwijl er al jaren gesteggeld wordt over de ontpoldering van 600 hectare wordt voorgesteld om in datzelfde Schelde-estuarium 140 hectare be ton te storten ten behoeve van het doorschuiven van containers. Om het liedje van Henk Westbroek te vervolgen 'De WCT is geen droom, maar een pakketje schroot met een dun laagje chroom'. Peter H. de Dreu Ruigendijk 10, Driewegen door onze correspondent Windy Kester barentszburg - 'MIR': met witte letters op de stenen rots achter het stadje Barentszburg op Spitsber gen worden de bezoekers verwel komd. 'Vrede.' De schoorsteen van de krachtcentrale braakt zwarte wolken uit. Een enkele zwemmer waagt zich in het bruine water van het verroeste binnenbad. Even ver derop herinnert Lenin op zijn sok kel aan de gloriedagen. Ooit was deze plaats, gelegen in de Noordelijke IJszee ver weg van moedertje Rusland, de koude droom van veel Russische mijn werkers. Hier werd geld verdiend, hier stond in de kantine de warme hap klaar en hier waren de voorzie ningen piekfijn in orde. In de glor- tietijd bevonden zich hier 2500 Russen op deze strategische bui tenpost, nu nog maar 500. Toch hangt er verandering in de lucht. De Russen zijn bezig hun ac tiviteiten uit te breiden en weer vastere voet aan de grond te krij gen op deze laatste stop voor de Noordpool. Ze willen een eigen 'De Russen moeten zich aan de Noorse wet en strenge milieuregels houden' vliegveld en hebben plannen voor een visfabriek, zodat Russische trawlers niet meer naar het vaste land hoeven om te lossen. Ook wil len ze meer mijnbouw. Nu haalt het staatsbedrijf Arktikugol op Spitsbergen jaarlijks 120.000 ton steenkool uit de Barentszburg- mijn. „We hebben nog een mijn, Grumant, gesloten in de jaren '60. Die kunnen we heropenen", zegt directeur Boris Nagajuk. «s o~' Sinds enkele jaren hebben de Russen in Barentszburg een kerkje, foto GPD Heropening van Grumant leidt tot tweedracht met Noorwegen. De mijn ligt naast vogelbroedplaatsen. Bovendien willen de Russen een weg aanleggen tussen Barentsz- brug en de groeve, dwars door be schermd natuurgebied. Svalbard, waarvan het eiland Spits bergen deel uitmaakt, is officieel Noors gebied. Ondertekenaars van het Verdrag van Spitsbergen uit 1920 hebben echter het recht de natuurlijke bronnen te gebruiken. Tot 1932 deden de Nederlanders dit. Toen verkocht de Nederlandse Spitsbergen Compagnie het stadje Barentszburg aan het Russische steenkolenbedrijf Arktikugol. Nagajuk heeft meer plannen met Barentszburg: „We investeren om de krachtcentrale schoner te ma ken." Ook wil hij toerisme stimule ren. De plannen passen in de re cente ontwikkelingen rond de Noordpool. Deze zomer plantten de Russen daar een vlag op de zee bodem. Het gebied is van belang vanwege de olie- en gasreserves. Vooralsnog voelen de Noren zich niet bedreigd door de Russische ex pansiedrift. „Rusland onderteken de het verdrag van Spitsbergen en heeft dus rechten. Maar ze moeten zich wel aan de Noorse wet hou den, de strenge regels op het ge bied van milieu gelden voor ieder een. Het is dus niet zo dat er zo maar vliegvelden en visfabrieken mogen worden gebouwd", zegt de Noorse minister van Buitenlandse Zaken Jonas Gahr Store. Kalanchoë Dubbelbloemig. Verkrijgbaar in diverse kleuren. Exclusief sierpot. Potmaat I I cm. Klein duimpjes Diverse soorten mini vetplantjes. Potmaat 6 cm. Per stuk 1,25. GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 01 13-223359 GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 01 18-470400 VAN MAANDAG T/M VRIJDAG ELKE AVOND OPEN T/M 21.00 UUR Blokhutten vanaf 469,- Ruime sortering steen- en bestratingsmaterialen. Ruime keuze in sfeer-, trend- en cadeau-artikelen Nog steeds elke dag verse aanvoer van planten Elke dag veilingkoopjes. Pak uw voordeel!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9