Nieuwe koers ontwikkelingshulp Indonesic ontvlucht vulkaan BenZeker De Belgisch spoor ernstig ontregeld door diefstallen van koperkabels Ambtenaren in staking leggen Frankrijk lam lening van Nederland? Wij geven u de helft cadeau! BenZekei vergelijkt en helpt u op weg! Minister Koenders trekt 110 miljoen uit voor hulp 'fragiele landen'. China furieus over Amerikaanse prijs Dalai Lama 8 Woensdag 17 oktober 2007 PZC PEKING - Chinese autoriteiten laten zich in steeds fel lere bewoordingen uit over de ontvangst van de Da lai Lama door de Amerikaanse president Bush en over de hoge onderscheiding die de Tibetaan zal ont vangen van het Congres. „We zijn furieus", aldus de hoogste baas van de Chinese communistische partij in Tibet.Maandag begon in Peking het Congres van de communistische partij. Functionarissen daar we zen op de gevolgen voor de relatie tussen de VS en China. De spiritueel leider van het bezette Tibet pleit te meerdere keren voor een autonome status van Ti bet binnen China. foto Caleb Jones/AP JAKARTA - De Indonesische au teiten hebben gisteren de hoq alarmfase afgekondigd wegen dreigende uitbarsting van vuil Kelud op het eiland Java. Vol; Indonesische media waren gist vond al zeker 116.000 mensen rond de vulkaan wonen, vert ken naar veiliger oorden. Kelud, nabij Surabaya, is een zonder actieve vulkaan die v het laatst in 1990 uitbarstte. T vielen er enkele tientallen doi In 1919 was er een erg grote ei tie waarbij zeker 5000 doden len. De regering heeft: in de afg pen twee weken al veel voorzo maatregelen genomen. Zo zijx op 135 lokaties dammen gebot om eventuele lavastromen te te houden of af te buigen. zijn er 100.000 maskers uitgedt aan de bevolking om ademhalii problemen te voorkomen als volg van asregens. Er zijn al beri ten over stank en beginnende al gens. De autoriteiten hebben bulldoz gereed staan en er is een medi team van vijftig doktoren par; aldus verscheidene Indonesia media. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. BRUSSEL - Het Belgische spoornet was gisteren ernstig ontregeld door twee diefstallen van koperka bels. De verwachting is dat het treinverkeer nog zeker tot morgen problemen zal ondervinden. Inter nationale treinen kunnen gewoon rijden, aldus een woordvoerder van de Belgische Spoorwegen. Om problemen in de toekomst te voorkomen zal extra gepatrouil leerd worden langs de rails en zul len koperkabels versneld worden vervangen door glasvezel. De eer ste problemen ontstonden zon dagnacht, toen bij Puurs een koper kabel werd doorgeknipt. Een twee de diefstal maandagnacht maakte treinverkeer van Brussel naar Hal le onmogelijk. Samen met twee grote ongelukken op de ringwegen rond zowel Antwerpen als Brussel zorgde dat gisteren voor bijna 300 kilometer file in de ochtendspits. PARIJS - Het Franse vervoerssys teem komt morgen mogelijk stil te liggen door stakingen van werkne mers in het openbaar vervoer en staatsbedrijven voor gas, elektrici teit en andere diensten. De actie, die vandaag om 20.00 uur ingaat en tot morgen duurt, is een eerste beproeving voor presi dent Nicholas Sarkozy, die de wij ze waarop Fransen werken wil ver anderen. De stakingen zijn een protest tegen plannen om een ein de te maken aan de speciale pen sioenuitkeringen voor werkne mers van staatsondernemingen, zoals transportbedrijven. Sarkozy, die tijdens de verkiezingscampag ne dit voorjaar aankondigde dat hij de Franse arbeidswetgeving wil veranderen, vindt het stelsel te duur en oneerlijk. Nu komen trein machinisten en buschauffeurs al op 50-jarige leeftijd in aanmerking voor een staatspensioen. door Dylan de Gruijl DEN HAAG - Minister Bert Koen ders van Ontwikkelingssamenwer king trekt de komende vier jaar 110 miljoen euro uit voor hulp aan 'fragiele landen', zoals Sudan, Burundi en de Palestijnse gebie den. Daarmee breekt hij met de gou den regel dat Nederland alleen ont wikkelingsgeld verstrekt aan staten met 'goed bestuur'. In zijn notitie 'Een zaak van Iedereen', die giste ren aan de T\veede Kamer werd ge presenteerd, schrijft Koenders dat Nederland het zich niet meer kan veroorloven om alleen geld te ge ven aan landen met stabiele rege ringen. Juist instabiele staten die bijvoorbeeld nog zuchten onder gewelddadige conflicten hebben baat bij hulp, meent de minister. Volgens hem is 'de prijs te hoog' als veelbelovende veranderingen of regeringen in die staten geen steun krijgen. „Daar kan je de meeste winst boeken", aldus een woordvoerder van Ontwikkelings samenwerking. „Soms zit er een leider die op dat moment de goe de keuzes maakt. Als je die niet di rect steunt kan je te laat zijn. En bedenk wel: de één miljard armste mensen wonen in fragiele lan den." Koenders erkent in zijn notitie dat het gevaar van geldverspilling op Minister Koenders van Ontwikke lingssamenwerking wil ook insta biele staten financiële hulp bie den. Daarmee waait een nieuwe wind door de ontwikkelingshulp. de loer ligt. De grote vooruitgang die in dergelijke landen kan wor den geboekt, bijvoorbeeld om een evenwichtig bestuur op poten te zetten, rechtvaardigt volgens hem 'een ingecalculeerd risico'. Hij wil die risico's zo klein moge lijk houden. Bijvoorbeeld door in landen met een corrupte overheid samen te werken met lokale hulp organisaties of via de Verenigde Naties. Met zijn besluit wijkt PvdA'er Koenders voor het eerst af van de koers die zijn partijgenoot Eveline Herfkens in 1998 inzette. Zij zette destijds rigoureus het mes il aantal landen dat financiële kreeg van Nederland. Dat d van honderd naar negentien. Nederland geeft jaarlijks cirt miljard euro uit aan ontwikke hulp. Jaïr van de Lijn, expert ontw lingsvraagstukken en conflicta se, steunt de koers van Koer „Je kunt wel eisen dat landen bestuur moeten hebben", v. hij, „maar juist in de meest be! tige landen is dat afwezig. DaJ ook de grote kritiek op Herfi beleid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8