Gemor in WD na vertrek Rita Minister achter beperking taakstraf Agent bij grenspost beschoten Jeugd bekogelt televisiebusje in Slotervaart Aantal afdelingen steunt Overijssels plan om partijtop te wippen. 'Alternatieve straf niet bedoeld voor moord of verkrachting.' Grootscheepse jacht op voortvluchtige dader van incident. 3r 6 Woensdag 17 oktober 2007 PZC AMSTERDAM - Een groepje jongens heeft gisteren een steen door de ruit van een busje van mediabe drijf Dutchview gegooid, waar een team van EénVandaag mee door de buurt reed. Dat gebeurde in de buurt van het August Allebéplein in het Amster damse stadsdeel Slotervaart. Maan dagavond staken relschoppers daar een auto in brand en bekogelden de ruiten van het politiebureau. In het bureau is zondag de 22-jari- ge Bilal B. doodgeschoten door een agente die even daarvoor sa men met een collega door hem met een mes was gestoken. Onder meer naar aanleiding van dat incident werken de politiekorp sen in ons land aan een gezamen lijke richtlijn voor het dragen van veiligheidsvesten. Het landelijk draagprotocol is naar verwachting over enkele maanden klaar, aldus een woordvoerder van de Raad van Hoofdcommissarissen. DEN HAAC - Binnen de WD is ge mor ontstaan door het vertrek van stemmenkanon Rita Verdonk. Een aantal plaatselijke afdelingen steunt het voorstel van gemeente raadslid )an Talen uit Staphorst om het partijbestuur naar huis te sturen. „Wat mij betreft gaat Mark Rutte mee", zegt Michiel Thissen van de afdeling Diemen. Zo'n hon derd WD'ers hebben hun lidmaat schap gisteren opgezegd. Maar in de meeste afdelingen in het land, de zogeheten kamercentrales, is het rustig gebleven, blijkt uit een telefonische rondgang. Op 8 de cember komt het partijcongres van de WD bijeen. Dan zal blij ken hoe diep het wantrouwen zit jegens de partijtop. Talen zegt uit het hele land steun te krijgen. Het partijbestuur zette Verdonk maandagavond voor het blok: ze moest haar zetel opgeven of ze zou uit de partij worden gezet. Daarop hield de voormalige minis ter van Vreemdelingenzaken de eer aan zichzelf. Verdonk blijft in de Kamer en presenteert deze week waarschijnlijk een nieuwe beweging. Of veel WD'ers met haar zullen meegaan, is onduide lijk. Uit een opiniepeiling van actu aliteitenprogramma EénVandaag blijkt dat 61 procent van de WD-stemmers vindt dat Verdonk een eigen partij moet oprichten. Ruim eenderde van de WD-stem mers zegt bij verkiezingen ook op die partij te stemmen. Bij het partijbureau kwamen giste ren zo'n honderd opzeggingen bin nen. Daarnaast kwamen er ook 25 nieuwe aanmeldingen binnen, al dus een partijwoordvoerder. WD-fractieleider Mark Rutte noemde de breuk met Verdonk gis Uit een opiniepeiling blijkt dat 61 procent van de WD-stem mers meent dat Rita Verdonk een eigen partij moet oprichten nu zij uit de VVD is gestapt. teren 'onvermijdelijk'. Hij riep op de eenheid in zijn partij te bewa ren. Voorzitter Ger jaarsma van de Friese WD-afdeling riep tijdens het partijcongres van vorige maand het bestuur op zich maxi maal in te spannen om Verdonk voor de partij te behouden. „Maar zij wilde haar zetel niet afstaan. Jammer, deze beslissing, maar het is goed dat er een besluit is gefor ceerd", aldus Jaarsma gisteren. Zeeuwse en Gelderse WD-leden vinden de breuk pijnlijk, maar zijn blij dat er een einde is gekomen aan een langslepende kwestie, stel len kamercentralevoorzitters Van der Vorst (Gelderland) en Ginjaar (Zeeland). „Er zijn alleen verlie zers. Maar er is een goede keus ge maakt. Dat vinden ook degenen die bij de parlementsverkiezingen op Verdonk hebben gestemd", stelt Van der Vorst. In liberaal Overijssel en Noord-Brabant het zelfde beeld. Bestuurslid Marietje Eggink-Ten Velde (Overijssel): „Als er veel onrust zou zijn, had ik het inmiddels wel gehoord." DEN HAAC - Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie staat achter aan scherping van de wet als blijkt dat rechters taakstraffen opleggen voor zware misdrijven. Hij wil in dat geval de beoordelingsvrijheid van rechters inperken. Dat heeft Hirsch Ballin gisteren ge zegd tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. Hij reageerde op kritische vragen over een uit zending van Zembla afgelopen zondag, waarin duidelijk werd dat rechters voor zware misdrijven ge regeld taakstraffen opleggen in plaats van een celstraf „Dat beeld verontrust mij evenzeer", zei de minister. „Een taakstraf is abso luut niet wat we in gedachten heb ben bij moord of verkrachting. Ik deel de opvatting dat we het hier niet bij moeten laten zitten." De minister wil nader onderzoek voordat hij een besluit neemt. Eerst moet duidelijk worden of het probleem ligt bij te lage strafei sen van het Openbaar Ministerie (OM) of dat rechters in hun von nis onder de eis gaan zitten. Het OM heeft in het verleden van de minister richtlijnen gekregen voor het opleggen van alternatieve straffen. Gewelds- en zedendelic ten komen niet in aanmerking, verdachten die al eens een taak strafhebben gehad evenmin. WD-Tweede Kamerlid Fred Tee- ven heeft een initiatiefwet aange kondigd. Volgens dit voorstel mo gen rechters geen werkstraf opleg gen voor misdrijven waarop mini maal zes jaar cel staat. Ook recidi visten wil Teeven uitsluiten. HEINSBERC - Nederlandse en Duit se politieagenten hielden gisteren tot 21.00 uur een klopjacht op een gevluchte verdachte van een schiet partij waarbij een Duitse agent door een kogel is geraakt. De schietpartij deed zich voor toen de Duitse politie een lijnbus uit Nederland bij de grens aan hield en de inzittenden wilde con troleren. Een van hen sprong daar bij op en schoot een agent in zijn hand. Vervolgens nam de dader de benen. De politie zette bij de zoek tocht vier helikopters in. De verdachte zat in een bus van vervoersbedrijf Veolia, die van het station in Roermond naar Heins- berg reed en rond 14.30 uur aan de grens routinematig gecontroleerd werd door de Duitse politie. De Nederlandse politie sprak van een klopjacht op een 'gevaarlijke man' metreer» Moluks «uiterlijk. Isf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6