strijd tegen uitbuiting Kamer eist meer veiligheid voor winkeliers 'Biljet van ioo euro eenvoudig te missen' Verbod op clustermunitie blijft uit Betaalverkeer wordt nauwelijks minder efficiënt bij afschaffing. NOS zendt doop prinses Ariane uit Kerkbestuur opgestapt om 'affaire' pastoor Drie fondsen voor beveiliging Hirsi Ali PZC Woensdag 17 oktober 2007 5 DEN HAAG - D66-Kamerlid Alexander Pechtold gooit samen met een medewerkster van de orga nisatie Oxfam Novib in Den Haag een symboli sche clusterbom in een vuilcontainer. Nederland gaat clusterwapens voorlopig niet wettelijk ver bieden. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt de belofte van het kabinet om de wapens voorlopig niet te gebruiken voldoende. De Kamer debatteert vandaag (woensdag) over de negatie ve effecten van clustermunitie. Een delegatie van Oxfam Novib pleitte gisteren in een petitie aan de Kamer voor een algeheel verbod. Van de grotere partijen steunen alleen de SP en GroenLinks die oproep. Eerder dit jaar sloot Nederland zich aan bij een in ternationale coalitie van 49 landen, die onder lei ding van Noorwegen streeft naar een internatio naal verbod op clusterwapens. foto ANP DEN HAAG - Winkeliers en kleine bedrijven moeten zich beter kun nen wapenen tegen criminaliteit. De Tweede Kamer wil daar twaalf miljoen euro extra voor uittrek ken. Het geld is bestemd voor win kels en bedrijven met maximaal tien werknemers. CDA, PvdA en SGP dienden giste ren tijdens de behandeling van de begroting van Economische Zaken een amendement in voor het extra geld. „Met de twaalf miljoen euro willen we ondernemers stimule ren om veiligheidsmaatregelen te nemen", aldus CDA Kamerlid Jan ten Hoopen. Staatssecretaris van Economische Zaken Frank Heemskerk kwam eerder al met een pakket maatregelen om de cri minaliteit tegen kleine bedrijven aan te pakken. Heemskerk ziet niet zo veel in extra geld, want daar zit volgens hem het probleem niet. Heemskerk stelt wel geld beschik baar voor een 'winkelscan'. Die gra tis scan houdt in dat winkeliers worden bezocht door een veilig heidsexpert die de ondernemer een concreet veiligheidsadvies geeft. Verder wil Heemskerk bekij ken of het mogelijk is dat bedrij ven die veilig zijn een korting op hun verzekeringspremie kunnen krijgen. ROTTERDAM - Als het aan de Eras mus Universiteit ligt, kunnen we best zonder het biljet van too eu ro. Economen hebben becijferd dat het betaalverkeer wel veel minder efficiënt verloopt als bij voorbeeld het biljet van 50 euro zou ontbreken. Geen briefjes van 100 of zelfs van 10 euro leidt volgens de onderzoe kers 'nauwelijks tot extra inefficiën tie'. In een aantal rapporten wijst het Econometrisch Instituut er op dat veel winkeliers inmiddels het bil jet van 100 euro al in de ban heb ben gedaan. Er komen ook nauwe lijks briefjes van 100 uit de pinau tomaat, constateren de onderzoe kers. „Theoretisch zou het ontbreken van briefjes van 10 en 100 maar een beetje minder efficiënt zijn. Dat beetje is in beide gevallen even groot", legt hoogleraar Hans Franses uit. Zonder briefjes van 20 en 50 zijn we veel meer onthand. De econo men van de Erasmus Universiteit achten de coupurereeks van de euro (1-2-5,10-20-50) een zo goed als optimale reeks. Dat betekent dat mensen met zo min mogelijk inspanning zoveel mogelijk transacties kunnen doen. Bij een efficiënte transactie gaat er zo min mogelijk geld over en weer. Het oude Nederlandse systeem met de kwartjes en rijksdaalders was volgens de economen minder efficiënt. Economen hebben becijferd dat het betaalverkeer nauwelijks minder efficiënt verloopt als bij voorbeeld de briefjes van 100 eu ro zouden worden afgeschaft. tiepunt dient. Het aantal is slechts het topje van de ijsberg. „Slechts een heel klein percentage durft naar de politie te stappen. Aangifte doen is een nog grotere stap. De kans op represailles is groot, zowel hier als in hun land van herkomst. Vaak worden fami lies bedreigd", vertelt Kroon. Wie toch aangifte durft te doen, heeft recht op bescherming en on dersteuning zolang de zaak in be handeling is. Garanties krijgen de slachtoffers niet. „Als justitie de zaak niet rond krijgt, staat zo ie mand met lege handen." Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de aanpak van mensenhan del tot belangrijkste prioriteit ge maakt. Vorig jaar bracht justitie 234 mensenhandelaren voor de rechter, bijna tachtig meer dan in 2005. Begin deze maand werd ech ter bekend dat politiekorpsen te weinig aandacht besteden aan de bestrijding van deze uitbuiting. Slechts vijf, ,van, de 35 .ko.rpsen krijgt een voldoende voor zijn aan pak, bleek uit een inventarisatie in opdracht van de Raad van Hoofd commissarissen. „Verschillende soorten criminali teit vragen om aandacht van de po litie", zegt nationaal rapporteur mensenhandel Corinne Dettmeijer. „Dat neemt niet weg dat Nederland goed bezig is met 'Slechts een heel klein percentage durft naar de politie te stappen' de aanpak van mensenhandel. We verrichten veel onderzoek en zet ten ons actief in richting de lan den van herkomst. Sommige korp sen moeten beter hun best doen. Ik pleit voor meer capaciteit en meer voortvarendheid. Bij elk korps is voldoende kennis aanwe zig over dit onderwerp, maar die wordt niet altijd goed toegepast", aldus de onafhankelijk rapporteur. Volgens een rapport van de Vere nigde Naties dat enkele jaren gele den verscheen staat Nederland in de top-10 van 'mensenhandel import'. Het is een omstreden rap port, zegt Dettmeijer, waarvan de onderzoeksmethode veel vragen opriep. „Ik heb niet de indruk dat het probleem hier groter is dan in andere Westerse landen." Betrokken organisaties, waaronder ook verschillende kerkelijke en vrouwenorganisaties, pleiten voor een algemene bescherming van slachtoffers, ongeacht of ze aangif te doen. In Italië is dat bijvoor beeld al het geval. De politiek staat echter niet te jui chen, is de ervaring van Sanne Kroon, omdat die vreest dat men sen een verhaal verzinnen in ruil voor een verblijfsstatus. Kroon: „In Italië blijkt dat nauwelijks het geval. Bovendien kan de politie heel goed' inschatten of iemand een nepverhaal vertelt." HILVERSUM - De NOS zendt zater dag de doop van prinses Ariane rechtstreeks uit. De uitzending op Nederland 1 begint om 11.15 uur en duurt bijna drie kwartier. Prinses Ariane, de derde dochter van prins Willem-Alexander en prinses Maxima, wordt gedoopt door dominee Deodaat van der Boon in de Kloosterkerk in Den Haag. BERG EN TERBLIJT - Het kerkbestuur van de Monulphus en Gondulphusparochie in het Zuid-Limburgse Berg en Terblijt is opgestapt wegens een vermeende affaire van pastoor John Burger. In Berg en Terblijt gaan roddels dat de pastoor een relatie zou heb ben met een vrijwilligster van de kerk. De pastoor ontkent. Het bis dom gaat vooralsnog niet in op de roddels. AMSTERDAM - De werkgever van Ayaan Hirsi Ali, het American En terprise Institute (AEI), heeft twee fondsen geopend waarin dona teurs geld kunnen storten ten be hoeve van haar beveiliging. Daarnaast is een fonds in Amster dam opgezet. Het advocatenkan toor van Britta Böhler beheert dit fonds om alle donaties van buiten de VS te verwerken. Maxima met prinses Ariane.foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5