Binnenland Bescherming burger online moet beter r Ogen nodig in de Onderzoek: vrouw overschat financiële onafhankelijkheid na Verzet tegen 'wasgeld' in tehuis Rekenkamer: hulp schiet tekort aan jeugd die extra zorg behoeft Tikibad dicht na storing 'Geen gevolgen blowen voor hersenen jeugd' 4 I Woensdag 17 oktober 2007 PZC Opzij en Margriet: vrouw nog vaak afhankelijk van man. Internetters gewezen op risico's verspreiden persoonlijke informatie. Morgen is het voor het eerst Europese Dag tegen de Mensenhandel. DEN HAAG - Nederlandse vrouwen denken veel te rooskleurig over hun financiële positie als hun part ner zou wegvallen. Ruim de helft verwacht bij echtscheiding of over lijden volledig voor zichzelf te kun nen zorgen, hoewel de meerder heid niet of slechts parttime werkt. Dat blijkt uit een gezamenlijke en quête die de vrouwenbladen Mar griet en Opzij hebben gehouden. Daarin komt ook naar voren dat 70 procent van de werkende vrou wen (veel) minder verdient dan hun man. Opzij-hoofdredacteur Cisca Dresselhuys stelt dat vrou wen onrealistische gedachten koes teren als het gaat om hun finan ciële onafhankelijkheid. „Ze heb ben veel te kleine banen en krij gen minder betaald. De inkomens achteruitgang is vooral bij echt scheiding niet goed afgedekt. Er wordt bovendien gedacht: als mijn man overlijdt, heb ik zo weer een baan. Dat is naïef." Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) staan er in het algemeen Vrouwen hebben een te rooskleu rig beeld van hun financiële posi tie na een echtscheiding, blijkt uit onderzoek van de tijdschrif ten Opzij en Margriet. UTRECHT - De Landelijke Organisa tie Cliëntenraden (LOC) is tegen de invoering van wasgeld voor be woners van verzorgingshuizen. Het LOC heeft staatssecretaris Jet Bussemaker van Volksgezondheid gisteren opgeroepen een advies hierover naast zich neer te leggen. wel steeds meer vrouwen finan cieel op eigen benen. In 2004 was nog minder dan de helft (44 pro cent) van de vrouwen financieel onafhankelijk. In 2000 lag het per centage op 40 procent. Onder mannen was in die periode een da ling te zien van 78 procent naar 76 procent, blijkt uit eerder gepubli ceerde cijfers van het CBS. Vrouwen lijken vooralsnog geen boodschap te hebben aan Dressel huys' oproep beter voor zichzelf te zorgen. Een kwart zou graag min der gaan werken en meer tijd be steden aan hobby's, ontspanning en vriendinnen, toont het onder zoek van de beide magazines. Dat is geheel in tegenspraak met het kabinetsbeleid dat vrouwen juist meer aan het werk wil krijgen, door goedkopere kinderopvang en afschaffing van de 'aanrechtsubsi- die', de belastingkorting voor de niet-werkende partner. Slechts 10 procent van de vrouwen is bereid meer uren te draaien. Een opval lende uitkomst van de enquête van Margriet en Opzij is dat 'slechts' 12 procent van de onder vraagde vrouwen het krijgen van kinderen als belangrijkste levensin vulling ziet. Volgens Dresselhuys wordt daarmee eindelijk aange toond dat het moederschap niet langer heilig is. Over het algemeen zijn Nederlandse vrouwen erg te vreden. Zij geven hun leven gemid deld een 7,8. Slecht 37 procent zegt een loopbaan belangrijk te vinden. DEN HAAG - Het College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) gaat zijn aandacht veel meer rich ten op internet. Het college gaat met behulp van richtlijnen inter netters behoeden voor problemen die ontstaan als gevoelige gegevens door hen of anderen ondoordacht op het web worden geplaatst. Mis bruik van gegevens zal vaker wor den aangepakt, is het streven. Ter bestrijding van de problemen heeft het college gisteren 'een pak ket richtsnoeren' ter consultatie ge publiceerd. Hierin staat wat wel en wat niet mag met persoonlijke ge gevens op internet. Over enkele weken worden de richtsnoeren de finitief vastgesteld. De kern van de CBP-richtsnoeren is dat iemand vooraf moet goed keuren dat zijn persoonsgegevens op internet belanden. Bij bezwaar moeten websitehouders de infor matie direct verwijderen. Ook moeten ze de gegevens goed bevei ligen, zodat die bijvoorbeeld niet kunnen worden opgespoord via een zoekmachine. CBP-lid Madeleine McLaggan spreekt van een eerste stap naar ef fectievere bescherming op het web. „Het zijn simpele spelregels die ervoor zorgen dat persoonsge gevens niet te grabbel worden ge gooid. Die regels zijn geen onbe gonnen werk. Als je het goed orga niseert, is het eenvoudig en goed koop." Consumenten krijgen ook uitleg over de stappen die zij kunnen ne men tegen (foutieve) publicatie van hun persoonsgegevens op de I** Het College Bescherming Per- soonsgegevens heeft richtlijnen opgesteld om internetters te wij zen op de gevaren van persoons gegevens op internet. Het College voor Zorgverzekerin gen (CVZ) heeft Bussemaker eind vorige week geadviseerd de oude ren in verzorgings- en verpleeghui zen voortaan ook te laten betalen voor het laten doen van hun was. Dat kost hen tussen de 21 en 35 eu ro per maand extra. PETER VAN STRAATEN DEN HAAG - De hulp aan jongeren die speciale zorg nodig hebben, schiet ernstig tekort. Het gaat om jeugdigen met een licht verstandelijke handicap en om jongeren met psychische pro blemen. In totaal wachten bijna twintigduizend jongeren op hulp. Dat blijkt uit het onderzoek Kop zorgen dat gisteren in Den Haag door de Algemene Rekenkamer is gepresenteerd. Zo worden wachtlijsten veroor zaakt doordat vraag en aanbod in de zorg slecht op elkaar zijn afge stemd. Enerzijds hebben de jongeren hulp nodig omdat ze kampen met gedragsstoornissen, anderzijds heb ben ze vaak ook behoefte aan gees telijke gezondheidszorg. In de praktijk blijken deze twee vormen van hulp moeilijk te com bineren, aldus het rapport van de Rekenkamer, omdat ze verschil lend worden gefinancierd. Zorg voor jeugdigen met een licht ver standelijke handicap wordt gere geld door de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten. Maar jonge ren met bijvoorbeeld opvoedpro- blemen vallen onder de Wet op de Jeugdzorg. Volgens de Algemene Rekenkamer moeten bewindslieden Rouvoet (Jeugd en Gezin) en Klink (VWS) betere voorwaarden scheppen om jeugdigen de zorg te bieden waar ze wettelijk recht op hebben: 'Dit om escalaties te voorkomen', zeg gen de samenstellers van het rap port. website Mijnprivacy.nl. Daarop staan praktische tips en modelbrie ven om een klacht in te dienen. Het CBP vindt het vooral een taak van internetters om hun gegevens te beschermen. McLaggan: „Wij zijn geen internetpolitie. Maar bij flagrante en structurele overtredin gen ligt er een taak voor ons." Het college kan een dwangsom op leggen. McLaggan wil niet kwijt in hoeverre zij al notoire overtreders van de Privacywet in het vizier heeft. Vooral jongeren geven vrij makkelijk persoonsgegevens prijs op internet, constateert McLaggan. „Persoonsgegevens komen zo een voudig op internet, maar je krijgt ze er moeilijk vanaf." De Consumentenbond roept de overheid op een publiekscampag ne te starten over privacy op inter net. Onderzoek van de bond leert dat heel weinig mensen vertrou wen hebben in gebruik van per soonsgegevens door internetbedrij- WASSENAAR - Het Tikibad in attrac tiepark Duinrell is door een sto ring tot nader order gesloten. Duinrell hoopt dat het populaire zwembad in ieder geval in decem ber weer open kan, deelde een woordvoerder gisteren mee. Per jaar trekt het Tikibad 700.000 bezoekers. De storing komt zeer ongelegen, deze en volgende week hebben de kinderen herfstvakan tie. Duinrell blijft wel gewoon open, bezoekers betalen een gere duceerd tarief Gistermorgen vroeg vond er een storing plaats in de machinekamer van het Tikibad, waardoor de kelder onder het bad onder water liep. De machineka mer wordt als verloren be schouwd. Gasten van Duinrell wor den gecompenseerd. 'ew wij maar D&mkeni: Zoiets poet onze Tom Wiét HILVERSUM - Blowen heeft geen ge volgen voor de hersenen van jon geren. Dat blijkt uit onderzoek van neuropsychologe Gerry Jager. Bij het Universitair Medisch Cen trum in Utrecht onderzocht zij veertig pubers, van wie de helft ge regeld cannabis gebuikt en de an dere helft niet. Jager deed onder andere geheugen- en concentratie- testen en bekeek in een MRI-scan de hersenen. De blowende jonge ren deden de testen net zo goed als de anderen. „Er gebeuren geen andere dingen bij blowende jonge ren, van wie de hersenen nog in ontwikkeling zijn, dan bij volwas senen". Voor jongeren met een combinatie van problemen is het gebruik van cannabis af te raden, maar voor de grote groep jongeren die af en toe een jointje roken, ziet Jager geen gevaar. „Over tien jaar zijn zij brave burgers met een baan en zijn zij gestopt met blowen." door Niek Opten DEN HAAG - De elfjarige Oeti uit Su riname zou bij haar oom en tante in Nederland beter af zijn. Door te doen alsof zij de dochter van haar oom is, weet ze illegaal in Neder land te verblijven. In ruil voor de opvang zal Oeti licht huishoude lijk werk verrichten, maar al snel blijkt dat ze tot 's avonds laat een compleet huishouden moet run nen. Als ze fouten maakt, krijgt ze klappen van haar tante. Dankzij een oplettende lerares wordt Oeti uiteindelijk bevrijd uit haar on menselijke situatie. Het publiek moet veel alerter zijn op uitbuiting, wil Sanne Kroon met het waargebeurde verhaal van Oeti illustreren. „Mensenhandel is de realiteit van alle dag, het ge beurt onder onze neus", aldus Kroon, die werkzaam is voor Bon ded Labour in the Netherlands (BLinN), een samenwerkingsver band van Novib en Humanitas. Ieder jaar worden in ons land naar schatting duizenden vrouwen, mannen en kinderen uitgebuit. Het overgrote deel is gedwongen werkzaam in de prostitutie, maar het misbruik komt ook voor in de land- en tuinbouw, de horeca, de bouwwereld en, zoals bij Oeti, in de huishouding. Morgen wordt voor het eerst de Dag tegen de Mensenhandel ge houden, die is uitgeroepen door de Europese Commissie. Organisa ties in Nederland die zich inzetten voor slachtoffers van mensenhan del starten op deze dag de pu bliekscampagne Mensen zijn geen handelswaar. Vorig jaar meldden 579 slachtof fers van mensenhandel zich bij een officiële instantie, blijkt uit cij fers van de Stichting tegen Vrou wenhandel die als centraal registra-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4