Cultuur Zeeuwse Komedie bijt in tompoezen 'Er is te veel mooie muziek om binnen één idioom te blijven' Opmerkelijk stuk van Annie M. G. Schmidt in theater Vestzak'99. Fernando Lewis speelt met eigen band tijdens de Bluesroute in Goes. PZC Woensdag 17 oktober 2007 29 door Ali Pankow VLISSINGEN - Het onderwerp eutha nasie is wettelijk beschouwd nu niet meer zo omstreden als in 1979 toen het toneelstuk Er valt een J traan op de tompoes van Annie M. t G. Schmidt in première ging. zj „Maar emotioneel gezien, kan het n nog heel erg moeilijk zijn", zegt Di- ni den Butter. Zij is gastregisseur bij de Zeeuwse Komedie in Vlissin- gen waar dit stuk zaterdag in thea ter Vestzak'99 in première gaat. In haar voortdurende zoektocht naar komedies met een schrijnen de onderlaag was zij dit stuk al ja ren geleden tegengekomen. „Het spreekt me vooral aan omdat het een onverwachte kant van Annie 'Ondanks het zware thema euthanasie is er wel ruimte voor de lach' M. G. Schmidt laat zien. Ondanks het zware thema is er wel ruimte voor de lach, maar dit stuk wijkt toch behoorlijk af van het lichte werk dat men van deze schrijfster gewend was", zegt de regisseur. Volgens wat zij er zelf over heeft gelezen, lachte het publiek bij die première destijds op momenten dat de schrijfster dat zelf beslist niet had verwacht. „Het was overi gens voor een deel autobiogra fisch. Dick van Duijn, de echtge noot van Annie M. G. Schmidt, maakte twee jaar later met behulp van Vesparax-tabletten een eind aan zijn leven. Annie hield zijn hand vast tot hij stierf" Het verhaal in het stuk gaat over de ernstig zieke Ben. Hij gelooft niet meer in zijn genezing en ziet af van de chemokuren. Hij wil uit het leven stappen op een moment dat hij er nog is als man, als mens en als brein. Omdat zijn vrouw en Scène uit 'Er valt een traan op de tompoes' van Annie M. G. Schmidt door De Zeeuwse Komedie met vinr: Steffen Brinkhaus, Larissa de Keijzer en Anneke van Jaarsveld. foto Ruben Oreel dochter hiervoor geen begrip kun nen opbrengen, zoekt Ben een an dere manier zijn woorden in da den om te zetten. De personages ondergaan de situaties veelvuldig onder het genot van tompoezen. „Tijdens het proces van rolop- bouw hebben we uitgebreid be sproken welke ervaring en emoties de spelers zelf bij euthanasie heb ben. Die blijken behoorlijk uiteen te lopen. Dat maakt het boeiend. Bovendien blijkt dat het stuk ze ker niet gedateerd is", zegt Den Butter. Een extra uitdaging voor haar biedt het werken met zowel erva ren als jongere spelers binnen de cast. „Dat vergt soms wel een ver schillende benadering. Het zijn af en toe net jonge honden, maar ze steken er veel enthousiasme in", zegt de regisseur over de twee jeug dige spelers Steffen Brinkhaus en Larissa de Keijzer. De cast wordt verder gevormd door: Anneke van Jaarsveld, Ine Kuiper en gastspeler Freek Verdoes van het Middel burgs Theater. Er valt een traan op de tompoes door De Zeeuwse Komedie, Vlissin- gen, Theater Vestzak'99, za. 20 okt., 20.15 uur; daarna tot en met za, 24 nov. elk weekend. Voor meer infor matie: www.zeeuwsekomedie.nl. door Mischa Beckers MIDDELBURG - Bezieling, geen tech nisch gereutel, dat is wat Fernando Lewis zijn publiek wil geven. Le wis was een aantal jaren als side- man actief maar concentreert zich nu op zijn eigen band. Deze Fer nando Lewis Experience, vrijdag te zien tijdens de Bluesroute Goes, staat voor stampende blues, sto mende soul en een vleugje jazz. Lewis is autodidact maar begon be gin jaren negentig aan de popoplei ding van het Rotterdams conserva torium. Gezien zijn 'selfmade' ach tergrond beviel dat matig en na an derhalf jaar vertrok hij. Lewis: „Vanaf dat moment was ik klaar voor het echte werk, vond ik. Sinds 1993 speel ik minstens 150 keer per jaar in de meest uiteenlo pende projecten, sessies en bands zoals Planet Groove en Yinka, maar ook veel solo." Als artiestenbegeleider en orkestlei der staat hij al een jaar of tien op het podium met een keur aan ar tiesten zoals Harry Slinger, Jocelyn Brown, Trijntje Oosterhuis en To ny Hadley (ex-Spandau Ballet). Zijn eerste solo-cd, Burning Mid night Oil (1999), bevat voorname lijk jazzdance. Zowel de nationale als internationale pers ontving de cd bijzonder goed. Een tweede so loalbum is op komst. „Ik ben al een tijd aan het schrijven en opne men. Toch komt het er nog niet van de cd af te maken. Deels door 'Ik ga er altijd tweehonderd procent voor en zing alsof het mijn laatste optreden is' een drang naar perfectie, maar ook door een drukke agenda. Naast mijn optredens geef ik bij voorbeeld drie dagen per week les aan muziekschool De Nieuwe Ves te in Breda. Ik verwacht dat het nog wel een jaar gaat duren voor dat het nieuwe kindje geboren is." Lewis is sterk beïnvloed door de blues. Al op veertienjarige leeftijd speelde hij met een van zijn blues idolen, de Mississippi delta-blues artiest R.L. Burnside. Nu maakt hij tijd vrij voor optredens met een ei gen band - in wisselende bezetting - waarbij blues meer centraal staat. Tijdens de Bluesroute speelt hij met de uit Goes afkomstige saxofo nist Franklin Schieman, met wie hij al samenwerkte in Planet Groo ve. Het is een uitdagende bezet ting, vindt Lewis. „Wij klinken als Fernando Lewis. duo anders dan een band. Boven dien zijn onze muzikale flexibili teit - door de kleine bezetting - en het afwisselend repertoire opval lend. Het lukt mij na twintig jaar optreden nog steeds niet om bin nen één idioom - blues in dit ge val - te blijven. Er is te veel mooie muziek in de wereld." Dus speelt Fernando Lewis vrijdag eigen werk, voornamelijk nog niet uitgebrachte blues/soul-songs, maar ook een reeks covers varië rend van nummers uit de vaudevil le blues/jazz tot The Police en van Sippie Wallace tot Bob Marley. „Ik speel nooit het origineel na, maar maak van elke song een Fernando Lewis-versie. Daarbij maak ik rijke lijk en dankbaar gebruik van het blues/soul-idioom. Ik ben meer dan ooit geïnspireerd door de mu ziek van Ray Charles." Op de Bluesroute-poster wordt zijn optreden aangekondigd als Fernando Lewis Experience. De toevoeging Experience is eigenlijk een compliment van organisator Peter Kempe. Hij vindt Fernando's optredens steeds verrassend en 'een hele beleving'. Lewis: „Of dit zo is, laat ik graag anderen beoor delen. Het is wel zo dat ik er bij elk optreden tweehonderd pro cent voor ga, mijn gitaar binnen stebuiten keer en zing alsof het mijn laatste optreden is." Fernando Lewis, vrijdag om 21.45, 23.00 en 00.15 uur in café Pubbles in Goes. Bluesroute Goes In vijftien cafés in de Goese binnenstad is vrijdag de jaarlijk se Bluesroute. Openingsconcert van Barrel- house is in 't Beest (20.30 uur). y Vanaf 21.30 uur treden op: Je remy The Groovebreakers, The Bulldoze Band, Fernando Lewis, Piano Pete, The Bel- bouchos, Sean Walsh Band, The Hidden Charms, Jim Wal ker, Dicky Greenwood Band, The Mighty Bluetones, John Henry Orchestra, Jive For Your Life en Mary Stokes. Tijden en locaties, zie: www.pedaal.nl. In Pake Sake is vanaf 02.00 uur een nachtconcert van Blendid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49