Stimulans voor jeugdbeleid Kabeljauw in Noordzee herstelt zich na jaren van vangstbeperking Radiateurenhandel krijgt twee dagen om voorraad te verhuizen Extra geld moet resulteren in minder 'zware zorg' jongeren. Kabinet vindt borden naar koffieshops prima Watersporters hekelen moeilijke natuurregels Donner en Aboutaleb op banenjacht in regio Milieuklacht indienen kan via site provincie Internationale biologen willen lagere vangst van schol en tong. Ijsberg luidt Wetenschapsdag over klimaatbeheersing in PZC Woensdag 17 oktober 2007 2 7 door Ben Jansen ÏMIDDELBURG - Met een flinke finan ciële impuls voor het Zeeuwse jeugdbeleid valt te voorkomen dat jongeren in de problemen belan den. Het dagelijks provinciebe stuur wil volgend jaar 3,5 miljoen euro in het jeugdbeleid steken. Tijdens de zogenoemde najaars conferentie is dit gisteren afgespro ken. „Veel geld", erkende gedepu teerde George van Heukelom, „maar door de extra inspanning willen we bereiken dat over een aantal jaren minder zorg nodig is." In het meerjarenoverzicht staat in 2011 voor jeugdbeleid nog maar 450.000 euro opgenomen. Van Heukelom gewaagde van een ombouw van 'zware zorg' naar 'lichte zorg', bijvoorbeeld in de vorm van individuele pedagogi sche thuiszorg. Ook noemde hij preventie samen met gemeenten. Ervaringen die op Schouwen-Dui- veland zijn opgedaan, laten veelbe lovende resultaten zien. Verder wil de provincie meebetalen aan bij voorbeeld speelplaatsen en projec ten waarin jongeren als vrijwilli gers worden ingeschakeld. Naast jeugbeleid pompt het dage lijks provinciebestuur ook geld in busvervoer; de komende vier jaar telkens 1 miljoen euro. Doel is meer passagiers in de bus te krij gen en de sociale functie van het openbaar vervoer te versterken. Daarbij wordt gedacht aan goedko pere ritten voor ouderen in dal uren en een combinatie van doel- groepenvervoer en openbaar ver voer. Van Heukelom: „We gaan in elk geval geen lege bussen subsidië ren." De financiële noodkreet die de Ho geschool Zeeland vorige week liet horen, is wat het dagelijks provin ciebestuur betreft niet aan dove- Jeugdbeleid en openbaar vervoer zijn de belangrijkste sectoren waaraan het dagelijks provincie bestuur volgend jaar extra geld wil besteden. mansoren gericht geweest. Maar of de gevraagde 15 miljoen euro be schikbaar komt, is nog de vraag. Dat hangt mede af van gesprekken die nog met het ministerie van On derwijs worden gevoerd. Gedepu teerde Staten willen in elk geval la ten zien dat behoud van het hoger beroepsonderwijs Zeeland heel wat waard is. Bij de behandeling van de begro ting 2008 op 9 november zullen Gedeputeerde Staten verder voor stellen 150.000 euro uit te trekken voor de Grote Kerk in Veere en 350.000 euro voor de verbouwing van de voormalige brandweerka zerne in Middelburg tot depot voor de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland. DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin van Justitie (CDA) heeft geen be zwaar tegen de wegwijzers waar mee de gemeente Terneuzen drug toeristen naar de koffieshops leidt. „Het is absoluut niet de intentie van de gemeente om reclame te maken voor de koffieshops", ant woordt hij op vragen van Kamer lid De Roon van de Partij voor de Vrijheid (PW). Hirsch Ballin heeft juist begrip voor de gekozen oplossing om de verkeersoverlast voor de burgers te beperken. DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw moet duidelijker om schrijven wanneer sprake is van verstoring van een natuurgebied. Ook is geld nodig om daar meer wetenschappelijk onderzoek naar te doen. Dat heeft het Nederlands Platform voor Waterrecreatie giste ren in een petitie aan de Tweede Kamer gevraagd. De 17 watersport organisaties met in totaal 1 mil joen leden willen voorkomen dat recreatiegebieden op slot gaan door Europese natuurregels. TERNEUZEN - Minister Donner en staatssecretaris Aboutaleb van So ciale Zaken komen maandag 12 no vember naar Terneuzen om men sen aan het werk te helpen. Met ge meenten en regionale instanties willen ze afspraken maken om va catures sneller te vervullen. Met zes van dergelijke regiobijeenkom sten wil het kabinet het project 'Ie dereen doet mee' uitwerken. Dat moet landelijk extra banen creëren voor 200.000 mensen. MIDDELBURG - Het indienen van een milieuklacht bij de provincie kan in het vervolg ook digitaal. Op de website van de provincie zijn hiervoor elektronische formulie ren te vinden. Er zijn eveneens for mulieren beschikbaar voor het in dienen van een bezwaarschrift. Het is de bedoeling de elektroni sche dienstverlening verder uit te breiden. De betreffende formulie ren zijn te vinden via www.lo- ket.zeeland.nl/productencatalogus. MIDDELBURG - Je moet even goed kijken, maar dan zie je het: dit is het topje van een ijsberg. Het vijf meter hoge blauwe exemplaar, gemaakt van piepschuim, prijkt sinds deze week op de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. De Nationa le Wetenschapsdag, aanstaande zondag, gaat dit jaar over klimaatverandering, het smelten van ijs kappen en de stijging van de zeespiegel. Tijdens deze dag, onderdeel van de Nationale Weten- week, zijn er in de bibliotheek allerlei activiteiten rond klimaatbeheersing. Het programma duurt van 13.00 tot 17.00 uur. foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Internationale visserij biologen voorzien dat in 2009 de kabeljauwstand weer gezond is. [Vangstbeperkingen en een goed ge boortejaar 2005 werpen hun vruchten af 'Gisteren presenteerden internatio nale visserijbiologen hun adviezen voor de vangstquota voor 2008. 'Voor het eerst sinds jaren pleitten ze niet voor stopzetting van de ka beljauwvisserij, maar voor een 'be scheiden visserij' van 22.000 ton. Tot een stop op de kabeljauwvisse rij is het overigens nooit gekomen. Visserijministers in Brussel beslis ten steeds anders dan visserijbiolo gen. Zo lag het kabeljauwquotum 2007 op 22.900 ton. Voor Nederlandse zeevissers is ka beljauw een bijvis. Zij moeten het van tong en schol hebben. Met schol gaat het volgens de biologen beter dan verwacht. In 2006 is Voorstel tot verlaging van het scholquotum leidt tot onbegrip bij voorzitter van Federatie van Visserijverenigingen, omdat de vangsten dit jaar zo goed zijn. meer schol geboren. Voor tong geldt het tegenovergestelde. Toch luidt het advies van de visserijbio logen de tong- én scholvisserij te beperken, omdat de bestanden nog onder de maat zijn. Tong zou op 12.800 ton uitkomen in 2008, te gen 13.900 ton dit jaar. Schol zou licht dalen, van 50.000 ton dit jaar naar 49.000 ton. Voorzitter B. Daalder van de Federatie van Visserijverenigingen vindt het scholadvies 'ongelooflijk'. „De vangsten zijn goed in de Noord zee. Het is vragen om problemen als het scholquotum toch omlaag gaat." Europese visserijministers beslissen daar eind dit jaar over. door Jan van Ommen DEN HAAG - Radiateurenhandelaar Teunis van Nes krijgt twee dagen om de verhuizing van zijn handels voorraad van Westeinde 23 in Kloetinge naar Westeinde 5 en 7 te voltooien, bleek gisteren bij de Raad van State. De gemeente Goes verzegelde vori ge week het bedrijfsterrein van Van Nes. Eerder dit jaar gaf de ge meente Van Nes tot 23 september de tijd om het terrein aan de West einde 23 te ontruimen. Van Nes zit daar al jaren zonder vergunning. Hij wilde meewerken maar zei dat hij pas op 15 oktober kon verhui zen omdat nog niet alles klaar was op zijn nieuwe terrein op 5 en 7. De gemeente besloot vorige week donderdag het bedrijfsterrein op nummer 23 te verzegelen; ze was het uitstel zat. Daarop stapte Van Nes naar de Raad van State. Van Nes zei dat hij omzetverlies lijdt nu hij niet meer bij zijn han delsvoorraad kan. Staatsraad W. Hammerstein stelde dat het er nu op leek dat Van Nes zijn spullen moest verhuizen ter wijl hij er niet bij kon. De gemeen tewoordvoerster maakte duidelijk dat de verzegeling wordt verbro ken als Van Nes een concreet ver huisplan heeft ingediend. „Nou dat is dan snel geregeld. Van Nes levert zo snel mogelijk een ver huisplan en binnen twee dagen kan het terrein ontruimd zijn", zei de staatsraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47