Diepgeworteld aan Kruisse Wegje pen keertje over Meulvliet in eerste plaats voor clubs Schaap blijft in trek bij vandalen Verkopen? Jewannes de Roo moet er niet aan denken. Hij blijft. Volleybalvereniging trekt aan de bel over gebruik op zaterdag. www.slaapvoorlichters.nl B PZC Woensdag 17 oktober 2007 23 i door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Negen maanden of een halfjaar geleden, hij wil er vanaf zijn, is het hem nog ge vraagd. Of hij zijn boerderij aan het Kruisse Wegje bij Heinkens- zand wilde verkopen? Jewannes .de Roo wees het verzoek vriende lijk edoch beslist af „Mijn vader heeft de boerderij ooit willen ver kopen. Mijn moeder was woest. Ik ga ook niet weg." Wie wel eens van Heinkenszand door de Poel naar Goes is gefietst of andersom, kent het boeltje van De Roo. Zonder twijfel. Ooit moet de hoeve aan het Kruisse Wegje een mooie, trotse Bevelandse boer derij zijn geweest. „Van wanneer die is?", herhaalt De Roo de vraag. „Ik zou het niet weten." Uit 1800- zoveel misschien? „Nee, nee, ik ge loof niet dat die zo oud is. Een Jan van Damme heeft er voor mijn ou we lui op gezeten. Zij zijn erin ge komen na hun trouwen, toen Van Damme naar Rilland was vertrok ken." Jewannes is er zelf geboren. „Op 28 februari 1921", zegt hij zonder enige aarzeling. „Mijn hele leven woon ik er al. Ik ben er zelden weggeweest. Uitgezonderd die en kele keer dat ik ergens anders ben gaan logeren." Zijn wortels steken diep aan het Kruisse Wegje. Hij is er thuis. De Roo is gastvrij. „Natuurlijk, kom binnen", nodigt hij uit. Hij neemt plaats in de huiskamer. Het is be haaglijk. De kachel is aan. Ook in de kamer is goed te zien dat de boerenwoning betere tijden heeft gekend. Het pleisterwerk heeft hier en daar losgelaten. Of hij niet bang is dat er iets met het huis en dus met hemzelf gebeurt? Hij lijkt het een gekke vraag te vinden. „Ik denk daar geen seconde aan. Het is een ouwe boel, maar het zal niet zo'n vaart lopen. Na mij de zond vloed." Over zijn hoefje wil De Roo het ei genlijk niet zo hebben. Nee, dan de paardensport, dat is zijn passie. Hij heeft nog altijd trekpaarden in de wei staan. „Overdag ga ik er een keer langs en 's avonds vaak ook." Met gepaste trots vertelt De Roo dat hij met zijn trekpaarden tot de top behoorde. Bekers op en in een kast in de huiskamer herin neren aan zijn successen. „Op m'n veertiende wilde ik al aan keurin gen meedoen, maar ik mocht niet van mijn vader. 'Ach, laat die jon gen toch', zei mijn moeder toen ik zestien was. Ik ben met drie paar den naar Goes gestapt en was ge lijk eerste. Mijn vader zat in café De Landbouw zonder dat ik het wist." De Roo steekt zijn duimen omhoog. „Zo deed mijn vader." Een opvolger heeft De Roo niet. „Ik zie wel wat ervan komt. Op mijn leeftijd kan ik niet meer voor een opvolger zorgen." Of hij op de foto wil? „Dat hoeft toch niet." f lijk verwoest. Veel van hun mede- l soldaten waren omgekomen." Zit- L tend bij hun eigen monument •kunnen veteranen bovendien zien •hoe Westkapelle weer is opge- •bouwd. •Het landingsvaartuig is geschon- p ken door de Koninklijke Marine. F Omdat originele exemplaren op de zeebodem liggen, is een kleiner en jonger type overgeschilderd in de kleuren van operatie Infatuate. Commandeur Pieter Bindt van NL- L MARFOR, de staf die leiding geeft aan maritieme operaties, vond het prachtig toen de Brit met zijn idee de proppen kwam. MacDonald aakt al twee jaar deel uit van team. .landingsvaartuig is een bijdra- een aantrekkelijk museum, waardoor mensen zich ook nog eens bewust worden van wat zich hier in Westkapelle heeft afge speeld. Te makkelijk wordt verge ten dat dit een tactisch, operatio neel en strategisch succes was. Zon der deze operatie zou de oorlog langer hebben geduurd." Van Beekhuizen hoopt met de lan dingsboot een brug te kunnen slaan tussen de inwoners van Westkapelle en veteranen en hun familie. „Feitelijk werd het bombardement door de bevolking altijd wegge drukt. Men sprak daar liever niet over. Veteranen verdwenen weer nadat zij hun kameraden kwamen herdenken." Het vaartuig krijgt binnenkort nog een eigen strandje. LEWEDORP - Het dorpskunstwerk van Lewedorp, het schaap met de omgekeerde kop, blijft in trek bij vandalen. De betonnen sokkel waarop het kunstwerk staat, is waarschijnlijk afgelopen weekein de met witte graffititekens beklie- derd. 'Wat doen we, opnieuw schoonmaken of zo laten?', was de vraag waarover de culturele raad Borsele zich na het incident het hoofd brak. Besloten is de sokkel schoon te laten maken, al was het met enige tegenzin. „Het kost de gemeente weer geld, dus de inwo ners van Borsele", geeft beleidsme dewerker cultuur Rinus Knuit aan, „maar we gaan ervan uit dat de aanhouder wint." Het schaap is eerder geel geverfd en onlangs nog versierd met kinderlaarsjes. door Rob Paardekam THOLEN - Sportverenigingen heb ben voorrang op incidentele activi teiten als het gaat om het gebruik van de sporthallen in de gemeente Tholen. Dat vindt de fractie van de Christenunie. De partij neemt het op voor volleybalvereniging AVC'87, die zich beklaagt over het feit dat ze regelmatig niet in Meul vliet terecht kan op zaterdag. Op die dagen wordt de sporthal in gezet voor een éénmalig grootscha lig evenement. Dat mag volgens een gemeentelijke verordening vijf keer per jaar. AVC'87 komt daar door in de problemen. „Voor één competitieronde moeten we nu zelfs uitwijken naar Sint-Anna- land", zegt voorzitter A. Timmer mans. „Kijk, ik vind het helemaal niet erg om uit te wijken als de badmintonclub een toernooi wil houden. Dat zouden zij ook voor ons doen. Maar er zijn ook muziek uitvoeringen en zelfs de christenge meente huurt de zaal. Daar heb ik wel moeite mee. Er zijn toch ker ken, denk ik dan. Het is toch een sporthal?" CU-raadslid A. van de Sande zegt best te snappen dat beheerders soms kiezen voor commercieel aantrekkelijke activiteiten, maar het baart hem zorgen dat vereni gingen daardoor in de problemen komen. Hij wil nu van het college weten hoe vaak het voorkomt dat clubs op zaterdag niet in gemeente lijke sporthallen terechtkunnen. Op basis van die cijfers kan het on derwerp wellicht eens worden be sproken in de raad. „Een panklare oplossing heb ik niet, hoor", zegt Van de Sande. „Maar als er een keuze gemaakt moet worden tus sen commercie en de verenigin gen, kies ik voor die laatste." Volleybalvereniging AVC'87 be klaagt zich over het feit dat ze vaak op zaterdag niet in Meul vliet terecht kan. De CU neemt het voor de club op. f'i De boerenhoeve van Jewannes de Roo net buiten Heinkenszand, aan de fietsroute richting Goes, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33