land G Wij verantwoordelijk? Prijs PZC Ambulancezorg Betere afspraken nodig tussen in problemen huisartsenposten en ambulances De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Woensdag 17 oktober 2007 PZC if ERNSTJAN ROZENDAAL eachte heer Gore, dear Al, Nog gefeliciteerd met uw Nobelprijs. Even dacht ik dat het die voor de Literatuur was. Uw boeken zijn immers bestsel lers en volgens de Engelse rechter is An inconvenient truth fic tie. Maar nee, het was die voor de Vrede. Wat valt er nu nog te winnen, behalve het presidentschap van de Verenigde Staten, vraagt iedereen zich af. Groot gelijk dat u dat niet meer wil, want die verkiezing heeft u al eens gewonnen. Dus ontbreekt er nog maar één ding op uw palmares: een Four Freedoms Award. De ervaring leert dat die vaak gaat naar Nobelprijswin naars. De uitreiking is bovendien een jaarlijks feestje van de Democraten, uw partij, dus voorspel ik dat u in mei aan de beurt bent. Dat verklaart waar om ik deze brief schrijf De uit reiking vindt plaats in het Neder landse monumentenstadje Mid delburg, dat volgens u binnen af zienbare tijd door de zee dreigt te worden verzwolgen (kom dus langs nu het nog kan en vergeet uw fototoestel niet). Dat is de hoofdstad van Zeeland. De toonaangevende krant daar is de Provinciale Zeeuwse Courant, waarvoor ik werk. Als voormalig regioverslaggever van The Tennessean in Nashville begrijpt u waar ik heen wil. Kunnen we alvast een afspraak maken voor een interview in de PZC? Volgend jaar bestaat onze krant 250 jaar, dat is al gauw een kwart eeuw langer dan de Verenigde Staten. Wat is mooier als de former next president of the United States, dé action man (echt, u lijkt op hem) van het klimaat, dat jubileum opluistert met een groot interview over zeespie gelrijzing? Als u dat toezegt, weet ik zeker dat ik onze directie zo ver krijg de krant niet langer te drukken op papier dat is ge maakt van hout uit oerbossen. Dit lijkt me een aanbod dat u niet kunt weigeren. Dus ontbreekt er nog maar één ding op uw palmares COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Kijk, die Vlissingers snappen het tenminste. Alleen, vanwaar die coulance naar wethouder Verhage? En ho eens even, hoezo is de raad óók verantwoordelijk? Dat klopt niet. Zegt de raad. door Wendy van den Hurk Mmmm ja, ja, ja. Oh ja, zeiden ze dat? Goh, goed zeg. Gemeen schapsgeld, inderdaad. Hele college, precies... Huh, zei je nou 44? ]a, 44. Bijna de helft van de onder vraagde Vlissingers vindt dat de ge meenteraad verantwoordelijk is voor de perikelen rond het Schel- dekwartier. Daar zit Wim Hirdes van de Lokale Partij Vlissingen toch wel mee in zijn maag. „Wie verantwoordelijk is, dat is na tuurlijk het college. Zij hebben de uitvoerende taak. Je kunt ons niet aansprakelijk stellen. Misschien dat we niet genoeg hebben ingegre pen. Daar ben ik het wel een beet je mee eens. Aan de andere kant zijn we onmachtig. De PvdA zit daar met acht man, de Partij Sou burg Ritthem met vijf Het CDA krijg je nog wel eens mee, maar de Crisis om Scheldekwartier Het Scheldekwartier komt op het oude terrein van de scheepswerf De Schelde. y Er komen onder meer 1800 huizen, 17.000 m2 winkelruim te, drie parkeergarages en een zeezeiljachthaven. Het project sluit volgens de laatste cijfers met een tekort van 42,3 miljoen euro. y In juli werden 13 ambtenaren tijdelijk naar huis gestuurd om onderzoek naar de problemen met het project mogelijk te ma ken. Het college vertrouwde hun informatie niet. Na tien da gen mochten ze terugkeren. rest wil niet ingrijpen in de coali tie. Het dualisme werkt hier niet. Iedereen wil zijn eigen wethou ders blijven beschermen." Henk de Haas natuurlijk ook. Niet alleen zijn PvdA-wethouder Tine ke Verhage is verantwoordelijk. „Ook Croné is betrokken, Seijbel. En de rest ook. Natuurlijk moeten we terug naar januari 2004. Toen was ik geen wethouder meer en zat ik nog niet in de raad toen de raad in grote meerderheid instem de met dit project. Ik zat op de pu blieke tribune, benieuwd naar het proces dat ik zes jaar had geleid. Daarna kwam dat hele circus rond het masterplan en elke keer klonk applaus van de raad." „En toch neemt Verhage het op voor het hele college. Ze loopt ner gens voor weg, ze geeft altijd ant woord - of je het nou eens bent of niet. Dat waardeer ik. Die waarde ring hoor ik ook op straat." Niet gek, zegt Trix de Roos (SP). Vol scepsis. „Ze weet het mooi te brengen hè. Alleen horen wij va ker dat ze weg moet. En niet al leen uit de rooie hoek." De WD is niet verbaasd over de uitkomsten. Marianne Reinders: „Plannen bijstellen, dat snap ik, dat Verhage niet weg hoeft ook. Maar hebben jullie de mensen ook gevraagd of het college weg moet? Want dan zeggen wij ja." Tijdens het voorlezen van de uit komsten knikt Peter Kruizinga van GroenLinks gretig mee. „Ik kan geen stap buiten zetten of ik hoor dat schandalig met gemeen schapsgeld wordt omgegaan. Dat hoor ik hier ook. En ook dat men sen bang zijn voor een prestigepro ject. Alleen sta ik te kijken van de steun voor Verhage. Waren het willekeurige respondenten?" Je kunt de raad niet aanwijzen als verantwoordelijke, vindt hij. „Het is maar de vraag of wij goed voor gelicht zijn. Ik snap het wel van mensen; de raad is immers de baas. Het duidt op een flinke crisis tussen bestuur en bevolking. Dat is ernstig. Als raad moeten wij die bevolking vertegenwoordigen." Dat doen we juist, zegt Cock Kap- aan van de RPCU. „Breed gezien denkt de burger wel een beetje het zelfde als wij. Doorgaan met het project, maar niet zo ambitieus. Dus wij doen wat de burger wil. Ik herken hun antwoorden. Dat stemt mij uiterst tevreden." En, hoe verrassend, ook de Partij Souburg Ritthem kan zich de ant woorden 'heel goed indenken'. Lou Waterman: „Dit zou ik ook zeggen als ik niet in de raad zat. Als raadslid denk ik er wel anders over. Wij moeten ons de verant woordelijkheid best aantrekken. Alleen ja, wij krijgen zoveel info. Dat is niet altijd te bevatten." En niet altijd compleet en correct. Toch voelt Mark Geilenkirchen van het CDA zich wel degelijk ver antwoordelijk. „En ik baal ervan als een stekker. Wij hadden onze standpunten harder moeten uit dragen. Wat me zorgen baart is dat een kwart tegen doorzetten van het hele plan is. Blij ben ik met de steun voor oude gebou wen. Ik ben als de dood dat het een gewone woonwijk wordt. Vlissingen is al zo gewoon." 'Zijn' wethouder Conny Seijbel weet ook het positieve uit de en quête te filteren. „Mensen zijn ken nelijk betrokken. Ze denken mee. Dat is een steun in de rug." De meeste raadsleden voelen zich gesteund door de bevolking. Ze zien hun bedoelingen bevestigd. Wethouder Tineke Verhage ook. „Ongeacht wat er allemaal ge beurd is, zeggen mensen niet: weg met dat plan. Dat is plezierig om te lezen. Alleen vinden ze dus wel dat niet verantwoord met gemeen schapsgeld wordt omgegaan. Kijk, we hadden natuurlijk niks kun nen doen, maar we kozen ervoor onze vraagtekens uit te zoeken om dat we juist verantwoord met ge meenschapsgeld willen omgaan. Dat is moeilijk uit te leggen. Men sen zien grote bedragen voorbij fietsen en dan dat gegoochel met cijfers op televisie. En die oude ge bouwen behouden... Ik vraag me af of ze dat nog vinden als we ze met de kosten confronteren. Maar ja, je weet dat Vlissingers van die haven houden. Daarom verwonde ren de antwoorden me niet." Wat moet de gemeente beslist wél en wat we| niét doen met het Scheldekwartier? 1De bestaande plannen doorzetten, gg 6% ondanks de hogere kosten. 2) De bestaande plannen bijstellen en het 157% project goedkoper maken. 3) De bestaande plannen helemaal afblazen g 4% en het terrein laten zoals het nu is. 4) De grond verkopen aan projectontwikke- |28% laars, zodat gemeente geen risico meer loopt. 5) Geen mening gg] 5% niet 88% I I 55% 133% Welke voorzieningen moeten worden gerealiseerd in het Scheldekwartier? 1) Woningen 2) Winkels 3) Kantoren 4) Parkeergarages 5)Jachthaven 6) Scholen 7) Anders 9) Geen mening []2% meerdere antwoorden mogelijk iso% H M 144 M 3 134% Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - De Zeeuwse ambu lancezorg heeft te lijden onder de blijvende problemen met geld en problemen in de eigen organisatie. Dat stelt de Partij voor Zeeland (PvZ) in vragen aan het dagelijks bestuur van de provincie. De par tij vreest een 'staat van ontmoedi ging' en demotivatie bij de Regio nale Ambulance Voorziening Zee land door onder meer de overgang naar een nieuwe cao. De PvZ wil van Gedeputeerde Staten 'spoedi ge initiatieven om het tij te keren'. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Huisartsen en ambu lanceteams weten niet genoeg van eikaars kunnen. Dat blijkt uit een onderzoek dat studenten van de Hogeschool Zeeland deden naar de relatie tussen de huisartsenpos ten (HAP's) in Noord- en Mid den-Zeeland en de Regionale Am bulance Voorziening Zeeland (RA- VZ). Met name als beide diensten elkaar treffen, wat kan gebeuren bij een melding van pijn op de borst met mogelijk hartfalen, kun nen de aanpak van de ambulance teams en het oordeel van de hap-arts botsen. De helft van de ambulanceteams en één op de vijf huisartsen in het onderzoek klaagt daarover. Artsen en teams blijken onvoldoende op de hoogte van el- kaars werkwijze. Patiënten mel den volgens de onderzoekers daar geen hinder van te hebben. Zij merken op dat de hap-artsen mate rieel en mentaal beter lijken toege rust dan voor 2003. Het onderzoek wordt vandaag gepresenteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2