Zeeland Agri Cult stiniuleert leerlingen Kleine eilanden Pontes tot creatieve kijk op akkers Bieb boos over 'missers' raadslid Nieuwe plannen AZC laten op zich wachten De Kirreweie steunt stichting Dierenvrienden Galerie Galerij geeft eigen zwaai aan foto-expositie. Planmakers starters- woningen horen steeds vaker onwaarheden. Ons-kent-ons-gevoel heerst op Schouwen- Duivelandplein. Projectontwikkelaar denkt aan een zorghotel of een luxe resort. 22 I Woensdag 17 oktober 2007 PZC door Ali Pankow ZIERIKZEE - De openlucht-foto-ex- positie Agri Cult die deze zomer in de polder van Zonnemaire te zien was, heeft een verrassend staartje gekregen in galerie Galerij bij Scholengemeenschap Pontes Pieter Zeeman. De kunstmanifesta tie heeft enkele leerlingen een aar dige stimulans geboden eens met andere ogen naar het platteland te kijken. Zo blijkt uit de vervolgpre- sentatie die deze weken is inge richt in galerie Galerij. Jaap Verseput, initiator van de zo geheten drive-by tentoonstelling in Zonnemaire nodigde naast pro fessionele kunstenaars specifiek ook middelbare scholieren uit fo to's voor deze expositie in te stu ren. Verseput wilde graag ervaren hoe jongeren naar het platteland kijken en hoe zij de onomkeerbare processen die in snel tempo plaats vinden, zouden verbeelden. De als best beoordeelde inzending van de scholieren werd gehono reerd met deelname aan Agri Cult. Die eer viel Berend Kooiman (Ha vo 5) te beurt. Zijn foto van een grote kei aan de kust bij het strand je van Levenstrijd in Zierikzee prijkte op een van de grote frames van drie bij vier meter in de akker randen. „Maar er zijn meer mooie Berend Kooiman (zittend) bij zijn foto van Agri Cult, foto Marijke Folkertsma foto's ingeleverd die specifiek aan dacht verdienen", vond Johan Everaers, Pontes-docent en motor van galerie Galerij. De vervolgexpositie hier biedt naast de foto's van de leerlingen nog andere invalshoeken. Zo maak ten Marinus van Dijke en Jessica van der List een impressie van de fotoframes in combinatie met het landschap zelf. Dat levert een grap pig Droste-effect van een beeld, in een beeld, in een beeld op. m Creatieve jongeren krijgen po- dium bij galerie Galerij. Vervolg op Agri Cult biedt grappig Dros te-effect en impressie van gekuis te versie in Engeland. Verder speelt de tentoonstelling in Galerij in op het feit dat Agri Cult tijdelijk een gekuiste versie kreeg. Bij de presentatie op het Engelse platteland vorige maand moesten op verzoek van de schoolleiding vier te pikant geachte foto's wor den afgedekt voor jeugdige toe schouwers. In de Pontes galerie is te zien hoe het eruit ziet als een deel van de in middels bekende foto van Ruben Oreel (met opwaaiende rok van een jonge vrouw in klederdracht) met een stukje landbouwplastic wordt afgeplakt. De expositie in galerie Galerij is tot 1 december te zien bij Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE - De initiatief nemers van het plan om starters- woningen in Burgh-Haamstede (Bieb) te laten bouwen, zijn teleur gesteld over het beeld dat in hun dorp over hun plannen is ont staan. Aanleiding is een aantal voorstellen van SGP-raadslid C. van den Berge over de toekomst van een deel van het dorp. T. Gref- kens en K. de Feiter verwijten een aantal raadsleden slechte kennis van de situatie, waardoor die din gen roepen die in hun dorp tot on duidelijkheid leiden. In een poging de gymzaal in de Julianastraat te behouden, stelt Van den Berge onder meer dat er starterswoningen op de plek van de huidige gymzaal komen. Die ziet hij liever op de plek van de voormalige gemeentewerf aan de Burghseweg. Daar zou ook de grond goedkoper zijn, wat die plaats geschikter zou maken voor de bouw van starterswoningen. „En Van den Berge wekt ook nog de suggestie dat Bieb iets te maken zou hebben met de komst van bouwblokken met drie woonla gen", zegt het tweetal. Dat is vol strekt onjuist, geven ze aan. „Op de plek van de gymzaal zijn appar tementen gepland, geen starters woningen. Wij willen maar één ding: betaalbare woningen die bij dragen aan de leefbaarheid van het dorp. Wij hebben suggesties gedaan als het Domineesbosje, dat inmiddels helemaal verpauperd is, en het terrein van het Oude Post kantoor. Maar het is de gemeente die de toekomstvisie van Burgh- Haamstede bepaalt, niet wij." Door de onjuiste uitspraken komt hun initiatiefin een slecht daglicht te staan, vindt het duo. „Sommige mensen geven ons er al de schuld van dat de gymzaal weg moet. Dat staat helemaal haaks op wat wij willen." door Martijn de Koning GOES - „Kijk, allemaal eilandjes." Met een weids armgebaar richt wethouder Ad Verseput op de eer ste avond van de bedrijvenbeurs Contacta in Goes de aandacht op het Schouwen-Duivelandplein. Al thans, plein: de stands van de on dernemers staan in groepjes ver spreid, waardoor ze de indruk van eilandjes moeten wekken. Die lig gen rond het centrum: het terras van strandpaviljoen Our Seaside, waar je al etend of drinkend uit zicht over de andere delen van de regio hebt. „Het echte Schou- wen-Duivelandgevoel", vindt de wethouder. Of de argeloze bezoeker zo ver doordenkt, is de vraag. Feit is wel dat het Schouwen-Duivelandse deel enorm opvalt tussen de losse stands van verzekeringsmanagers, opleidingsinstituten en uitzendbu reaus. Dat komt vooral door het 'dak'; het gedeelte waarop de vijf tien bedrijven zich presenteren, is overkapt met een enorm Schou- wen-Duivelanddoek. Tel daarbij op dat de stands erg open zijn en je krijgt een wereldje op zich. Het eiland is niet de enige regio waarvan bedrijven zich samen pre senteren. Het Middelburgplaza is nog een stuk groter. Maar daar staan allemaal muurtjes tussen de stands, waardoor ze geen geheel vormen. Goes probeert het ook, maar daar ben je zo doorheen. De Zeeuws-Vlamingen komen nog het dichtst in de buurt. Maar daar is weer niet duidelijk waar hun pa viljoen ophoudt. Nee, dan Schouwen-Duiveland. De ondernemers lopen zo bij el- kaars kraam naar binnen, biertje in de hand. Ons kent ons. Volgens Rob van Dijk van De Vries Communicatie, samen met Contacta 2007 Heijmans en Installatie Partners verantwoordelijk voor de gezamen lijke opzet, is die harmonie ook 'in het echt' typisch voor Schou wen-Duiveland. „Bedrijven ko men vaak bij elkaar terecht. In de stand van aannemersbedrijf De Voogd draait een presentatie die wij gemaakt hebben. En als wij willen verbouwen, kloppen we bij Heijmans aan." Toch is de gezamenlijke presenta tie ook een zwakte, vinden ande ren. „Je loopt de kans dat mensen denken: ik heb niks met Schou wen-Duiveland, ik loop maar door. Terwijl wij ons wel in heel Zeeland willen profileren", geeft Willem van Zalm van Afval Servi ce Zeeland aan. Van Dijk van De Vries Communicatie begrijpt dat wel. „Voor ons geldt een beetje het zelfde. Maar ja, we hebben dit hei- Het Middelburgplaza vormt geen geheel en Goes, daar ben je zo doorheen pen opzetten. Dan ga je natuurlijk niet ergens anders in je eentje staan." Het bedrijf heeft ook over de eigen presentatie zo haar ideeën. Is de entree van het plein kleurig (oran je containers van Afval Service, een gele bar van Egberts Consul ting en felle neonlichten van In stallatie Partners), de stand van De Vries is vooral wit en leeg. „We ver kopen niks", legt Sonja Kik uit. „We laten zien dat we er zijn en dat we blanco met bedrijven in zee willen. In een later stadium ge ven we kleur aan wat we doen." Alleen de stand van de gemeente zelf is qua soberheid vergelijkbaar met die van De Vries. Maar dat is niet omdat de gemeente zichzelf kleurloos vindt, haast de wethou der zich te zeggen. „De aandacht moet vooral naar de ondernemers gaan. Vandaar." De Contacta in de Goese Zeelandhallen is de grootste vakbeurs van Zuid-West-Nederland. Er presenteren zich bijna 300 bedrijven, instanties en instellingen. Die ko men vooral uit Zeeland, maar ook uit de rest van het land en uit België. De beurs begon gistermiddag met een symposium. Daarna was de offi ciële opening. Vandaag en morgen kunnen bezoekers nog terecht tus sen 14 en 22 uur. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Projectont wikkelaar Delta Project Partners (DPP) uit Zierikzee is er nog niet uit wat er moet komen op de plaats van het voormalige Asielzoe kerscentrum (AZC) aan de Hoge- weg in Burgh-Haamstede. De sloop van het gebouw is in volle gang. Dat wil niet zeggen dat er op zeer korte termijn ook gebouwd wordt. Volgens woordvoerder M. Jonge- rius van DPP kan het nog verschil lende kanten op. „Er ligt een be stemming van hotel met de na druk op horeca op dit perceel. Bin nen die bestemming willen we ook blijven. Maar we zijn nog in overleg over wat het precies moet worden." Jongerius noemt als mo gelijkheden een luxe hotel, een ver- blijfscentrum met meerdere ont spanningsvoorzieningen op het terrein of een hotel in combinatie met voorzieningen in de zorgsec tor. „Voor invulling van het terrein be kijken we de mogelijkheden op dit moment met een landschapsarchi tect. Ik denk dat het zeker nog tot in de loop van het eerste kwartaal van 2008 duurt voordat de plan siSS0"" De sloop van het voormalige asielzoekerscentrum aan de Hogeweg in Burgh is in volle gang. foto Marijke Folkertsma nen voor nieuwbouw gereed zijn", aldus Jongerius. Hij laat weten dat DPP het voormalige AZC nu al laat slopen om vandalisme te voor komen. De projectontwikkelaar zegt er niks voor te voelen hier ook in een situatie terecht te ko men zoals bij de al jaren leegstaan de en zwaar vervallen toeristen kerk De Ark in Renesse. BURGH-HAAMSTEDE - OBS De Kir weie heeft gisteren een che? van 1250 euro overhandigd stichting Dierenvrienden Scf wen-Duiveland. Het geld is volgens schooldirect ce Birgit de Ruiter bedoeld voo de dierenambulance. Het bedrag is een deel van de opbrengst van een sponsorloop waaraan 205 leerlin gen hebben meegedaan. De che que werd gisterochtend in ont vangst genomen door een afvaardi ging van de stichting Dierenvrien den. Het andere deel van de op brengst - eveneens 1250 euro - ge bruikt de school voor de viering van de laatste schooldag volgend jaar 3 juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 26