imé Brandweerkorpsen in Zeeland werken samen waar mogelijk is Veere moet toerist verleiden Botterbar wijkt Landing '44 symbolisch nog een keertje over Brandweerlieden stadsgewest oefenen in nieuwe kleding. Aantrekkelijke fiets- en wandelroutes moeten dagtoeristen behouden. Als hotelplan sneuvelt, moet horecaschip op zuiplappen teren. Landingsvaartuig laat veteranen terugdenken aan Walcherse slag. 22 I Woensdag 17 oktober 2007 PZC W door Emile Calon MIDDELBURG - De Zeeuwse brand weerkorpsen werken bij het inko pen al zo veel mogelijk samen. Dat stelden de brandweercommandan ten R. Baijens (Veere) en R. Mal- jaars (stadsgewest) gisteren bij de presentatie van de nieuwe bluspak- ken voor de beide Walcherse korp sen. Bij die aankoop keek het Noord-Bevelandse korps als het ware over de schouders mee om dat het over anderhalf jaar ook toe is aan nieuwe pakken. Volgens de beide Walcherse com mandanten is voor aanschaf bij de andere Zeeuwse korpsen gepeild of daar ook behoefte was aan nieu we pakken. Dat bleek volgens hen niet het geval. Onlangs werd forse kritiek geuit op de verschillende korpsen als het gaat om het gezamenlijk in- koopbeleid. Dat wordt volgens een rapport met name met de mond beleden. Gemeenten zouden voor alsnog stug vasthouden aan een ei gen inkoopbeleid. Volgens Baijens en Maljaars klopt dat beeld niet. Zo wordt er volgens hen wel dege lijk geprobeerd zo veel als moge lijk samen in te kopen. Dat is vol gens Baijens ook niet meer dan lo gisch omdat bij gezamenlijk inko pen er meer korting bedongen kan worden waardoor er meer fi nanciële ruimte is voor de aan schaf van extra materiaal. Burgemeester K. Schouwenaar (Middelburg) en zijn Vlissingse col lega A. van Dok voerden ook aan dat waar mogelijk er samenge werkt wordt bij de inkoop. Schouwenaar waarschuwde ook dat van een gezamenlijk inkoopbe leid niet alle heil verwacht moet worden. Het is volgens hem be langrijk om niet alleen te kijken naar het financiële voordeel dat be haald kan worden maar ook of de vrijwilligers zich kunnen vinden in het beleid en willen werken met het materiaal. De Walcherse brandweerkorpsen hebben samen driehonderd pak ken aangeschaft. Ze hebben vijf verschillende bluspakken getest in De stadsgewestelijke brandweer hield gisteren een pelotonsoefe ning samen met de brandweer eenheden van chemisch bedrijf Eastman in Middelburg. door Selma Osman DOMBURG - Verrekijkers, oplaad- punten voor scootmobiels en elek trische fietsen, fototipplaatsen en fiets- en wandelarrangementen; het zijn allemaal middelen waar mee de gemeente Veere toeristen op het eiland kan houden. Veere moet dagjesmensen verlei den met aantrekkelijke fiets- of an dere routes. De tijden dat de toe rist van acht tot acht op het strand lag, zijn voorbij, betoogde direc teur C. Schönknecht van de VW Walcheren en Noord-Beveland gis teravond tijdens een raadscommis sie in Domburg. Zij gaf een presentatie van het plan om het bestaande fietsroute netwerk op Veers grondgebied aan te kleden. Kosten: ruim 42.000 eu ro. Verder staat de gemeente voor de keuze om voor 34.000 euro het recreatieve netwerk verder uit te breiden met routes voor wande laars, skeeleraars, mountainbikers, ruiters of mindervaliden. „Een hoop plannetjes", vond raadslid Reijnhoudt (CDA). Hij wilde weten waarop ze zijn geba seerd. „Een kwestie van ogen openhouden, luisteren naar de klanten en goed jatten", vatte Schönknecht samen. Het plan van aanpak bevat volgens haar geen utopische zaken. „Ik vind dat het in de gemeente Veere ontbreekt aan heel gewone dingen, zoals picknickplaatsen." Veere zou wat haar betreft een voortrekkersrol kunnen nemen in een Zeeuws rui- ternetwerk. Daarvoor ligt al een voorstel bij de provincie. D. Maas-Stevens (PvdA/GL) vroeg een onderbouwing van het aantal ruiters dat daarvan gebruik zou willen maken. Schönknecht zegde toe die cijfers op te sturen. Burgemeester en wet houders van Veere gaven eerder al aan de prioriteit te leggen bij wan del- en ruiterroutes. het oefencentrum in Vlissingen. Drie van vijf merken scoorden maar matig tijdens de verschillen de beproevingen. De nieuwe pakken zijn lichter dan de vorige, ademend, veiliger in ge bruik en echt vochtwerend. Dat laatste wordt door de brandweer lieden erg op prijs gesteld, zo bleek gisteren op de kazerne aan de Stromenweg in Middelburg. De oude pakken lekten door na ver loop van tijd. Zeker in de winter, als er gewerkt werd tijdens regen buien, was dat niet echt aange naam, verwoordde een Vlissingse brandweerman de mening over de oude pakken. Gisteravond droegen de brand weerlieden van het stadsgewest ook de nieuwe pakken tijdens de jaarlijkse pelotonsoefening. Deze keer oefenden ze samen met de brandweer van het chemisch be drijf Eastman aan de Herculesweg. Maljaars noemde de oefening een mooie gelegenheid om te kijken naar de samenwerking tussen de stadsgewestelijke brandweer en die van het bedrijf. Er is bijna een jaar gewerkt aan de voorbereiding van die oefening door Eastman en de brandweer. De oefening begon iets na 19.30 en duurde tot 22 uur. door Henk Postma ZOUTELANDE - Wat willen die om wonenden nou? Een luxe, rustiek gelegen hotel. Of iedere nacht een 'grote groep lawaaierige zuiplap pen' voor hun deur? Hotelhoud ster A. Los begrijpt warempel niet waarom omwonenden zo emotio neel te hoop lopen tegen haar mooie plan: de bouw van een 'vier- sterrenhotel' op de plek van de Botterbar aan de Duinweg in Zou- telande. Want wat zou je anders aanmoe ten met die kroeg? „Het is", zegt mevrouw Los, „al jaren een slecht lopende zaak, met veel achterstal lig onderhoud, zowel binnen als buiten. Als daar geen hotel kan worden gebouwd, dan zit er niets anders op dan er een nachtcafé van te maken. Of zo'n eurobar, die iedere dag een grote groep zuiplap pen trekt." En dat zou zonde zijn. Zo'n unie ke plek, aan de voet van het duin, verdient beter: een viersterrenho- tel; met gasten die van de rust en de natuur genieten. Met dat doel, aldus mevrouw Los, kocht haar fa milie de Botterbar aan. Daar hoeft niemand van op te kijken. De fami lie runt al een hotel in Domburg. Maar zo'n hotel moet wel een zeke re omvang hebben. En daar wringt 'm de schoen. De benodigde mas sa past niet in de omgeving, vindt de buurt. Ook het gemeentelijk be stemmingsplan laat een gebouw van de beoogde omvang niet toe. Maar burgemeester en wethouders zijn bereid daar verandering in te brengen. Het gebouw krijgt twee vleugels, elk drie verdiepingen hoog, met daartussen een lage ont bijtzaal. Goed voor dertig kamers. De welstandscommissie is in grote lijnen akkoord. Dat geldt niet voor de bewoners van het naastgelegen appartemen tencomplex Duinoord, en al even min voor de eigenaren van de re creatiewoninkjes en het huis pal achter de Botterbar. Die lieten maandag blijken zich tot hun laat ste snik tegen het hotelplan te ver zetten. Dat gebeurde tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening. De omwonenden zijn er aller minst van overtuigd dat het hotel een viersterrenstatus krijgt: eerder wordt het een derderangs accom modatie, waarin lieden van beden kelijk allooi lawaai komen maken. In ieder geval worden ze opge scheept met een 'massa steen' die het uitzicht op 'een lieflijk land schap van natuur en relatief kleine huizen' om zeep helpt. Het zit de omwonenden ook niet lekker dat een karakteristiek woon huis moet wijken. De familie Los kon die woning opkopen nadat de gemeente geweigerd had om ge bruik als vakantiehuis toe te staan. En dan wél een hotel! Omwonenden verwijten de ge- 'Wat natuur? Het is daar nu gewoon een verwaarloosd rotzooitje' meente hen 'subjectief, misschien zelfs manipulatief te hebben voor gelicht. Ze kondigen forse schade claims aan. Volgens de planologie werkgroep Walcheren van de Zeeuwse Milieu Federatie bedreigt het hotelplan ook de vleermuis. Om over de rest van de natuur nog niet te spreken. „Wat natuur?", reageert hotelhoud ster Los. „Het is daar nu gewoon een verwaarloosd rotzooitje." Ze liet de golven van kritiek maandag verbijsterd over zich heenkomen. „De mensen praten als kippen zon der kop. Wij staan open voor over leg, maar dan moet het wel steek houdend zijn." Eerstverantwoordelijk wethouder J. Bostelaar (PvdA/GroenLinks) be zweert dat het hotelplan spoort met het gemeentelijk beleid. Zijn eigen fractie is dat niet met hem eens. Maar de andere raadsfracties geven hem gelijk. Wel sturen die hem nu op pad om met betrokke nen een compromis te zoeken. Hij gaat dat proberen. Maar wel als wethouder. „Ik ben geen welzijns werker of conflictbemiddelaar." Een jeep komt uit het landingsvaartuig gereden tijdens de overdracht van dit vaartuig aan museum het Polderhuis in Westkapelle. foto Ruben Oreel door Selma Osman WESTKAPELLE - Het landingsvaar tuig in de tuin van museum het Polderhuis in Westkapelle helpt volgende generaties voelbaar te maken wat er door de hoofden van de militairen moet zijn omge gaan die in november '44 op vijan delijk strand werden gedropt om Walcheren te bevrijden. Dat zei luitenant-kolonel Bob MacDonald van het Britse korps mariniers gis teren bij de overdracht van het lan dingsvaartuig aan het museum. Voorzitter van het museumbe stuur Jan van Beekhuizen knipte een stuk prikkeldraad door, waar na het landingsvaartuig zich open de en er een jeep uit kwam rijden. Het neerlaten van de klep van het vaartuig - voor het eerst sinds no vember 1944 - markeerde volgens MacDonald een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van operatie In fatuate. „Veteranen, van wie er veel nog steeds terugkomen naar Walcheren, kunnen nu op een comfortabele plek hun gedachten laten gaan over oude tijden en vrienden die bij de landing zijn omgekomen." Zonder de Brit had het vaartuig er niet gestaan. Op een stormachtige novemberdag vorig jaar legde hij zelf een krans bij de tank op de dijk. „Vanwege de wind moest ik de krans vastbinden aan de tank. Toen realiseerde ik mij hoe het moest zijn voor veteranen - vaak al 85 of 90 jaar oud - die niet zo makkelijk meer de dijk op kun nen." De landingsboot roept volgens MacDonald direct het gevoel op van toen. In het vaartuig hangen drie zwart-wit foto's waarop de ontberingen zijn te zien. „Herden ken is belangrijk", stelt MacDo nald. „De laatste keer dat de vetera nen deze plek zagen was het hier overstroomd met water en vrese lijk verwoest. Veel van hun mede soldaten waren omgekomen." Zit tend bij hun eigen monument kunnen veteranen bovendien zien hoe Westkapelle weer is opge bouwd. Het landingsvaartuig is ge schonken door de Koninklijke Ma rine. Omdat originele exemplaren op de zeebodem liggen, is een klei ner en jonger type overgeschilderd in de kleuren van operatie Infatua te. Commandeur Pieter Bindt van NLMARFOR, de staf die leiding geeft aan maritieme operaties, vond het prachtig toen de Brit met zijn idee op de proppen kwam. MacDonald maakt al twee jaar deel uit van zijn team. „Dit landingsvaartuig is een bijdrage aan een aantrekkelijk museum, waardoor mensen zich ook nog eens bewust worden van wat zich hier in Westkapelle heeft afge speeld. Te makkelijk wordt verge ten dat dit een tactisch, operatio neel en strategisch succes was. Zon der deze operatie zou de oorlog langer hebben geduurd." Ook Van Beekhuizen prees het ini tiatief „Bob heeft ervoor gezorgd dat ons idee werd omgezet in prak tijk." Eerst wilde het museum het vaartuig als brug over het fietspad zetten. Maar nu het er staat, vin den alle partijen de plek geschikt. Van Beekhuizen hoopt met de lan dingsboot een brug te kunnen slaan tussen de inwoners van Westkapelle en veteranen en hun familie. „Feitelijk werd het bom bardement door de bevolking al tijd weggedrukt. Men sprak daar liever niet over. Veteranen verdwe nen weer nadat zij hun kamera den kwamen herdenken." Het vaartuig krijgt binnenkort nog een eigen strandje. Ook komt er aan de tuinkant een klein gat in de dijk en zijn een Belgisch en een Noors monument in aantocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24