Laat de ongehuwde partner verzorgd achter! STA JE ER WEL EENS BIJ STIL DAT JE ALLEEN HUNT ACHTERBLIJVEN? Gaston Starreveld gaat dansen op het ijs Ruud de Wild vertrekt bij radio 538 'Rwanda is best eng', zegt Paris Hilton Prins Charles redder in nood bij ongeluk PZC Woensdag 17 oktober 2007 1 7 Het verschil tussen ongehuwd samenwonen en trouwen is niet zo groot meer. Toch is het van belang om een aantal zaken goed te regelen. Als een van de partners overlijdt, blijft de ander dan financieel goed verzorgd achter? door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Veel stellen kiezen er te genwoordig voor te blij ven samenwonen zon der te trouwen. Samen wonende stellen zijn voor de wet op veel punten dan ook gelijk aan een getrouwd kop pel. Er is één belangrijke uitzonde ring: het partnerpensioen. Het partnerpensioen is een nabe staandenpensioen dat na overlij den wordt uitgekeerd aan de part ner. Wie niet in het huwelijksboot je stapt, maar de partner wel graag verzorgd wil achterlaten na zijn of haar dood, zal een paar extra maat regelen moeten treffen. Uit recent onderzoek van Stich ting Pensioenkijker.nl bleek dat vooral lager opgeleiden, personen met een benedenmodaal bruto ge zinsinkomen (onder de dertig mil le) en jongeren (25 tot 34 jaar) on voldoende op de hoogte zijn van alle regels rondom het partnerpen sioen. Pensioenfonds PGGM con cludeerde enkele maanden gele den dat samenwonende jongeren veel geld mislopen omdat ze niet weten dat ze hun partner bij hun pensioenfonds moeten aanmel den. Ruim eenderde van de partners van jongeren die bij een pensioen fonds zijn aangesloten, hebben bij het overlijden van hun geliefde geen recht op partnerpensioen, omdat de relatie bij het pensioen fonds onbekend is. Een extra klap voor wie daar vlak na het overlij den van de partner achter komt. Veelal is het partnerpensioen 70 procent van het ouderdomspen sioen. Met als grote uitzondering het pensioenfonds ABP, dat met ingang van 1 januari 2004 het nabe staandenpensioen halveerde naar 35 procent. Voor de vaststelling van het partnerpensioen mogen al le dienstjaren tot de ingangsdatum van het ouderdomspensioen mee tellen. „Dit betekent dat het part nerpensioen kan oplopen tot enke le tienduizenden euro's per jaar", zegt David Uitdenbogaard van pensioenfonds PGGM. Hoe regel je het wél goed? Er zijn twee mogelijkheden: je meldt je partner aan bij je pensioenfonds of je kiest voor een geregistreerd partnerschap bij de gemeente. Bij aanmelding van je partner bij het pensioenfonds wordt bijna altijd om een samenlevingcontract ge vraagd. „Wij verlangen dat het sa menlevingscontract door de nota ris is vastgelegd", stelt Uitdenbo gaard. Sommige pensioenfondsen stellen nog meer eisen aan het contract. Er moet bij voorbeeld duidelijk in staan dat je in eikaars levensonder houd voorziet. Dat kan met een zin als: 'Partijen verplichten zich naar rato van hun netto inkomen bij te dragen in de kosten van de gemeenschappelijke huishouding.' Er zijn nog meer eisen die pen sioenfondsen kunnen stellen. Zo zijn er regelingen die eisen stellen aan de duur van de samenwoonpe- riode. De vereiste minimale ter mijn kan variëren van een half tot wel vijfjaar. Een broer, zus, neef of nicht kun je ook als partner aan melden; een ouder, kind, grootou der, kleinkind, schoonouder, schoonzoon of schoondochter niet. Naast aanmelding van de partner bij het pensioenfonds kan er ook een geregistreerd partnerschap aan gegaan worden bij de gemeente om er zeker van te zijn dat de part ner verzorgd achterblijft. Daarbij wordt de relatie praktisch gelijkge steld aan een huwelijk. De partner krijgt alle pensioenrechten van een huwelijkspartner. Dat bete kent dat de partner ook niet meer aangemeld hoeft te worden bij het pensioenfonds. Dit wordt automa tisch gedaan. In principe kost sluiting van een geregistreerd partnerschap onge veer hetzelfde als sluiting van een huwelijk. Elke gemeente biedt ech ter, net als voor het huwelijk, op Goed informeren belangrijk Pensioenfondsen hanteren vaak verschillende voorwaar den voor het partnerpensioen. Informeer daarom eerst bij het pensioenfonds voordat je naar de notaris gaat. Let op of het partnerpensioen op risicobasis of op opbouw- basis is. Een partnerpensioen op risicobasis vervalt ais je de pensioenregeling verlaat, bij voorbeeld bij een nieuwe baan. Bij een regeling op opbouwba- sis behoud je altijd het recht op het opgebouwde partner pensioen. Het laten opstellen van een sa menlevingscontract door de notaris kost gemiddeld 300 eu ro. Bij de gemeente kan men een geregistreerd partnerschap aangaan, dat vrijwel dezelfde rechten biedt als een huwelijk. De kosten van zo'n partner schap variëren per gemeente en hangen af van de dag waar op de 'plechtigheid' is. Nabestaandenuitkering Soms kan een nabestaande in aanmerking komen voor een in komen uit de Algemene Nabe staandenwet (Anw). Je partner heeft alleen recht op zo'n uitkering als hij/zij jon ger is dan 65 jaar én een kind heeft dat jonger is dan 18 jaar, of voor meer dan 45 procent arbeidsongeschikt is. Je partner mag niet meer dan 2000 euro bruto per maand verdienen. De Anw-uitkering bedraagt maximaal 1016 euro per maand. Voor een nabestaande met kinderen is dat maximaal 1252 euro per maand. Meer informatie op www.pensioenkijker.nl vaste tijden in de week een moge lijkheid tot het gratis aangaan van een geregistreerd partnerschap. „Natuurlijk heeft een keuze om al dan niet een geregistreerd partner schap aan te gaan, met veel meer te maken dan het nabestaanden pensioen. Het is ook een emotio nele keuze", zegt Uitdenbogaard. eindelijk laten zien hoe mijn le ven eruit ziet en hoe hard ik werk." Hilton zegt wel een beet je bang te zijn om naar Rwanda te gaan. „Ik heb gehoord dat het er erg gevaarlijk is." In de laatste weken voordat Ster ren dansen op het ijs begint, wordt het deelnemersveld nog aangepast. Gisteren werd bekend dat presentator en tv-stem Gas ton Starreveld nieuwslezer Ed- vard Niessing vervangt. Niessing liep vorige week tijdens een trai ning een ernstige schouderbles sure op. De 59-jarige Niessing verving op zijn beurt oud-voet baller Johnny Rep. Die trok zich terug vanwege rugklachten. Eer der liep Ewout Genemans een hersenschudding op en verrekte Sipke Jan Bousema een knie. Na weken van speculatie is be vestigd dat Ruud de Wild weg gaat bij radiozender 538. Ruud de Wild is al enkele maanden af wezig bij 538. Eind augustus meldde de dj zich ziek en sinds dien heeft hij zijn programma ruuddewild.nl niet meer gepre senteerd. De 38-jarige dj zou een overstap naar Q_Music overwe gen. Over zijn vervanging is al veelvuldig gedebatteerd. Hierbij komt de naam van 3FM-dj Giel Beelen vaak voorbij. Paris Hilton is zich aan het klaar maken voor haar liefdadigheids- reis naar Rwanda, volgende maand. Hilton wordt gedurende haar bezoek continu gefdmd zo dat er een realityshow van ge maakt kan worden, schrijft het Amerikaanse tijdschrift News week. „Ik vind het geweldig dat ik de hele week gevolgd zal wor den", zegt Hilton. „Dan kan ik Prins Charles is te hulp gescho ten bij een motorongeluk in de buurt van zijn Schotse kasteel in Balmoral. De prins reed vlak achter zaken man Hugh Simpson, die met zijn motor slipte en van de weg raakte. Simpson viel van het ta lud en belandde met een gebro ken pols en voet aan de oever van de rivier Clunie. Prins Char les trapte op de rem en haalde zijn bodyguards erbij om de ge wonde te helpen. De prins is in Schotland op vakantie met zijn zoon William en diens vriendin Kate Middleton. Prins Charles foto CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17