- - 'Er is nu geen sprake van een woningmarkt' T 1 ^'WÊÊ Peter Boelhouwer, hoogleraar volkshuisvesting aan de TU Delft PZC Woensdag 17 oktober 2007 I 1 1 O ;5v? Z'r,m r,tS|L Gevolgen plan voor huizenprijzen De huizenprijs daalt in het eer ste jaar na invoering van de maatregel met 6 procent. In het tweede of derde jaar stijgt de huizenprijs weer. Wel gaat dat minder snel dan nu. Dat blijkt althans uit berekening van het Centraal Planbureau (CPB) dat het advies van de VROM-raad heeft doorbere kend. Het CPB is uitgegaan van een gemiddelde stijging van de hui zenprijs met 3 procent per jaar als de huidige hypotheekrente aftrek en de overdrachtsbelas ting intact zouden blijven. In het negatiefste scenario daalt de huizenprijs in het eerste jaar met 13,5 procent en in het po sitiefste scenario 1,4 procent. Volgens het CPB trekt de hui zenmarkt in alle gevallen snel aan en zal die na drie tot vier jaar weer op het huidige ni veau uitkomen. Hoeveel procent van het inkomen wordt besteed aan wonen huurders kopers Inkomenseffecten plannen Huurders gaan er op vooruit als het advies van de VROM- raad wordt opgevolgd. Zij on dervinden geen nadeel van de afschaffing van de hypotheek renteaftrek en het eigenwoning- forfait (woonbelasting voor huiseigenaren). Ze profiteren wel van de lagere belastingtarie ven. Starters op de koopwoningen- markt gaan er ook op vooruit. Zij hebben nog enige tijd voor deel van de hypotheekrenteaf trek, omdat die geleidelijk wordt afgeschaft. Zij profiteren van de minder hoge huizenprijs en afbouw van de overdrachts belasting. Zij profiteren even eens van de lagere belasting. Huiseigenaren boven de 65 jaar gaan er gemiddeld op vooruit. Zij hebben vaak geen of een lage hypotheek, dus pro fiteren nauwelijks van de hypo theekrenteaftrek. Zij profiteren wel van de belastingverlaging en als zij verhuizen van de af schaffing van de overdrachts belasting. Huiseigenaren onder de 65 jaar gaan er gemiddeld 0,15 procent over een perio de van twintig jaar op ach teruit. Huiseigenaren met een hoog inkomen gaan er minder op achteruit dan die met een laag inkomen, omdat de lage in komensgroepen een hoger per centage van hun inkomen uitge ven aan wonen. Deze achteruit gang wordt in het plan gecom penseerd met de Woontoe- slag. 2002 2006 Koopprijsontwikkeling en productie van koopwoningen 1965-2005 reële woningprijs (na correctie inflatie) nieuwbouw koopwoningen 60 40 20 0 1965 1970 1975 1980 1985 1990 1995 2000 2005 (index 1995=100) -I- 4- Voorstellen VROM-raad Huidige situatie Voorstellen raad Hypotheekrenteaftrek Blijft bestaan Afbouw in 20 jaar Eigenwoningforfait blijft bestaan Afbouw in 20 jaar Overdrachtsbelasting blijft bestaan Afbouw in zes jaar Verlaging belastingtarieven Nee Ja Locatiesubsidies Huidig niveau Intensivering Woontoeslag Nee Ja Huurtoeslag Ja Nee infographic: GPD bron: Tijd voor keuzes' VROM-raad oktober 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11