Woningma 'kt 'E 1 0 Woensdag 17 oktober 2007 PZC Betaalbaar huis voor iedereen Na stapels adviezen over afschaffing van de hypotheekrenteaftrek komt het belangrijkste adviesorgaan van de overheid op dit gebied, de Vrom-raad, eindelijk met een plan voor de hele woningmarkt. „Er is geen betaalbaar huis meer te krijgen." door Cert van Harskamp foto Hollandse Hoogte Gek werden verpleeg kundige Marjan Dek ker en politieagent Paul Hofstra van hun zoektocht naar een nieuwe woning. Zij hebben een besteedbaar inkomen van zo'n 3700 euro netto per maand. Afgelopen zomer, nadat zij een dochter kregen en omdat ze 'nog meer kinderen niet uitsluiten', gin gen zij op zoek naar een groter huis: minimaal drie slaapkamers en een tuin, van maximaal 230.000 euro. Een informatiemid dag over een nieuwe woonwijk in Delft was het einde van hun zoek tocht. „Voor de goedkoopste wo ning moest 319.000 euro worden betaald en daar werden er twee van gebouwd. Ruim drie ton voor een gewoon rijtjeshuis! Dat kun nen we niet eens lenen als wij on ze inkomens bij elkaar optellen", zegt Dekker. De gestrande zoektocht van het stel geeft aan wat er mis is op de Nederlandse woningmarkt. Huis houdens met een gemiddeld inko men kunnen niet doorstromen naar een standaard eengezinswo ning en houden daardoor huizen bezet die geschikt zijn voor star ters. Voor de Vrom-raad, het ad viesorgaan van de regering, reden genoeg om het spreekverbod van dit kabinet over de hypotheekren teaftrek en de woningmarkt te doorbreken. Want de doorstro ming moet snel op gang komen en de woningproductie moet wor den gestimuleerd. De boodschap van de Vrom-raad is helder. Maak van de huur- en de koopsector één woningmarkt. Het eigenwoningforfait, de overdrachts belasting (6 procent verhuisbelas- ting), de hypotheekrenteaftrek, be perkte huurverhogingen en de huursubsidie moeten worden afgeschaft. Wat overblijft is een algemene belas tingverlaging voor alle Nederlanders en één subsidiepot voor de hele wo ningmarkt, de Woontoeslag voor huizenbezitters en huurders met een krappe beurs. Volgens de Vrom-raad be lemmert de hypotheekrenteaf trek de nieuwbouw van betaalbare woningen. Gemeenten berekenen de grondprijs veelal op basis van de huizenprijs. Naarmate de hui zenprijzen stijgen, worden de grondprijzen ook hoger. Grond wordt daardoor zo duur dat er geen betaalbare woningen of zelfs helemaal geen woningen meer kunnen worden gebouwd, aldus voorzitter Henry Meijdam van de Vrom-raad. r is nu geen sprake van een wo ning markt", zegt Peter Boelhou wer, hoogleraar volkshuisvesting aan de TU Delft en directeur van woningmarkton derzoeksbureau OTB. „In een markt neemt de pro ductie toe als de prijzen stijgen. Hier stijgen de huizenprijzen en toch worden er steeds minder wo ningen gebouwd (zie infografiek, red.)." „De woningen die wel worden ge bouwd, voldoen niet aan de woon wensen", aldus Meijdam. „Kiest een gemeente voor goedkope wo ningen, dan wordt er in een veel te grote dichtheid gebouwd. In ons advies gaan we uit van een ba siswoning, dus minimale eisen waaraan een eengezinswoning en een woning voor eenpersoonshuis houdens moeten voldoen. Is grond te duur, dan krijgen gemeen ten lokale grondsubsidies. Zo ont staat er minder schaarste aan bouwgrond. Kunnen huishoudens ondanks de algehele belastingverla ging het huis nog niet betalen, dan is er de Woontoeslag." Volgens de Vrom-raad zijn de Woontoeslag, belastingverlaging en de lokale grondsubsi dies gemakkelijk uit de opbrengst van de hypotheekren teaftrek te betalen. Als de rente op het huidige lage niveau blijft, lopen de kosten van de aftrek de komende twintig jaar op tot 12,9 miljard eu ro netto per jaar. Als de rente stijgt, kost de aftrek nog veel meer. Wel zal de huizenprijs, vooral het eerste jaar, na invoering van de plannen dalen. Dat is erg pijnlijk voor huizenbezitters die met ver huisplannen rondlopen. Toch omarmt de belangenvereni ging van huiseigenaren het rap port van de Vrom-raad. Hans André de La Porte van Vereniging Eigen Huis (VEH): „Het is rot als je huis ineens iets minder waard is, maar je koopt een huis terug dat ook in prijs is verlaagd. Daar naast compenseert de afschaf fing van de overdrachtsbe lasting voor een groot deel de prijsdaling op de woning markt." Bert Bimmel, voor zitter van de Zeeuw se afdeling van de Ne derlandse Vereniging voor Makelaars, is positief over de plannen van de Vrom-raad. „Ik pleit voor een heel brede aanpak, je moet breder kijken dan de hypo theekrenteaftrek. Afschaffing van de overdrachtsbelasting bevordert de doorstroming. Als je nu ver huist, krijg je een boete van 6 pro cent voor je kiezen. Dat zijn heel substantiële bedragen. Ook in Zee land." Bimmel denkt dat het effect op de huizenprijzen zal meeval len. „In Zweden zag je even een da ling van 7 procent, maar dat trok snel bij. De afschaffing van de over drachtsbelasting is bovendien een heel sterke compensatie." Ook A. de Ceuster, directeur van woningcorporatie Zeeuwland in Zierikzee, is te spreken over het ad vies van de Vrom-raad. „Vanuit Ae- des, de koepel van de woningcor poraties, pleiten we er al jaren voor om de markt open te gooien. De markt zit op slot en de verschil len tussen kopen en huren zijn te groot." Mensen die het kunnen be talen, moeten gestimuleerd wor den om een huis te kopen. „Het drastisch afschaffen van regels is de enige manier om te zorgen voor doorstroming. Het is daarbij belangrijk om de koopmarkt het zelfde te behandelen en mensen met de allerlaagste inkomens te be schermen. Ik denk daarom dat dit advies heel veel positieve punten heeft."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10