Buitenland 'Navo wint in Afghanistan' President Hu belooft China meer democratie Britse oppositieleider Campbell legt onverwachts functie neer België in de ban van proces terroristen Gps leidt Duitse naar 'Siberië' Jaap de Hoop Scheffer optimistisch over strijd tegen Taliban. Leider wil economische groei aan banden leggen voor meer stabiliteit. Zestal zou vrouw hebben geronseld voor heilige oorlog. Strengere Europese sancties tegen Birma Regering pro-westerse partijen in Oekraïne PZC Dinsdag 16 oktober 2007 7 BRUSSEL - De door de Navo geleide internationale stabilisatiemacht voor Afghanistan, Isafj is aan de winnende hand in de strijd tegen de taliban. Dat zei de secretaris-ge neraal van de Navo, Jaap de Hoop Scheffer, gisteren in een gesprek met Nederlandse journalisten. Hij sprak aan de vooravond van de Na- vo-top volgende week in Noord- wijk. Het feit dat de Taliban steeds meer (burger)slachtoffers maken met bermbommen en zelfmoordaansla gen, is volgens de Nederlandse Na- vo-topman 'een teken van wan hoop'. Ook het uitblijven van het vooraf gevreesde voorjaarsoffen sief, is volgens De Hoop Scheffer een positief teken. Maar voor het terugtrekken van westerse troepen uit Afghanistan is het zijns inziens nog veel te vroeg. De secretaris-ge neraal wil zich duidelijk niet recht streeks mengen in de discussie over de vraag of Nederlandse troe pen ook na het aflopen van het huidige mandaat, volgend jaar zo mer, moeten blijven. Maar hij merkt wel op dat alle 26 Navo-lan- den in de een of andere vorm in Afghanistan aanwezig zijn. „Het is mij niet bekend dat er één land is dat op voorhand heeft aangegeven weg te willen. Ik ga er van uit dat Nederland dan ook niet zal ver trekken", aldus De Hoop Scheffer. Het besluit of Nederlandse troe pen in Afghanistan blijven of weg gaan is volgens hem 'een ongeloof lijk moeilijk en zwaar besluit'. „Het is aan de Nederlandse rege ring en het Nederlandse parle ment om dat te nemen. Er zijn al elf Nederlanders gedood in Afgha nistan, dat zijn er elf te veel. Dat Aan de vooravond van de Na- vo-top in Noordwijk zei Na- vo-chef De Hoop Scheffer giste ren dat de Taliban in Afghanistan verslagen zullen worden. zijn enorme persoonlijke drama's. Je moet permanent uitleggen waar om we er toch moeten zijn." Volgens de Nederlandse Navo-top- man heeft Isaf de afgelopen drieën half jaar veel bereikt in Afghanistan. „Maar er is nog heel veel te doen." Zo moet het Af ghaanse leger worden uitgebouwd van 30.000 man nu naar uiteinde lijk 70.000. En ook de Afghaanse politie moet dringend versterkt worden. Het is volgens De Hoop Scheffer een taak voor de EU en de Navo om die troepen en agenten op te leiden zodat de Afghanen uiteinde lijk hun eigen veiligheid kunnen garanderen. De inmiddels 86-jarige Chinese oud-premier Hua Kwo Feng (linksboven) zit te dutten tijdens de lange toespraak van president Hu Jintao tijdens de eerste dag van het Volkscongres van de Communistische Partij van China. foto Michael Reynolds/EPA PEKING - De Chinese leider Hu Jin tao heeft gisteren bij de opening van het congres van de Communis tische Partij gezegd dat hij de over heid opener en ontvankelijker wil DÜSSELDORF - Een gps heeft een vrouw die naar het Westduitse dorp Nachrodt wilde, richting Si berië gestuurd. Ze volgde braaf de aanwijzingen van de navigatie, waardoor ze vast kwam te zitten in een afgelegen bos ergens in de regio Sauerland. Ze belde de poli tie die haar aanvankelijk niet kon vinden: volgens de coördinaten die de vrouw doorgaf bevond ze zich in een dorp in Siberië. Uitein delijk werd ze ontdekt door regel matig te claxonneren. maken en de economische groei aan banden wil leggen om econo mische stabiliteit te bereiken. Om zowel de welvaart als de stabi liteit te bevorderen zullen de lo nen worden verhoogd en zal de Communistische Partij, zonder haar monopolie op de politieke macht op te geven, beter naar de bevolking gaan luisteren. Hoewel de partij aan haar primaat vasthoudt, zullen de Chinese bur gers in 2020, het jaar waarin China blijvende economische stabiliteit hoopt te hebben bereikt, 'uitgebrei der democratische rechten' genie ten, zei Hu. De enorme veranderingen die Chi na doormaakt brengen zowel gro te kansen als grote gevaren mee, zei Hu tegen de ruim 2.200 afge vaardigden die naar Peking waren gekomen voor het eenmaal in de vijf jaar gehouden partijcongres. Hu staat bekend als een behoed zaam politicus en zijn rede bevatte geen grote verrassingen. Het is de bedoeling dat Hu op het congres voor een tweede termijn als partijleider wordt herkozen. LONDEN - De leider van de Britse oppositionele Liberaal-Democra ten, Menzies Campbell, is gisteren onverwachts opgestapt. Partijvoorzitter Simon Hughes maakte het ontslag van Campbell bekend. Hughes zei dat Campbell zijn func tie met onmiddellijke ingang heeft neergelegd, in het belang van de partij. Campbell stond negentien maan den lang aan het hoofd van de op twee na grootste Britse politieke partij. In die periode is de 66-jari- ge politicus veelvuldig aangewre ven dat hij te oud zou zijn om poli tieke tegenstrevers als oppositielei der David Cameron (41) voldoen de partij te bieden. In een brief aan zijn partij liet Campbell weten dat de beslissing van premier Gordon Brown om dit jaar geen vervroegde verkiezin gen te houden de aanleiding voor zijn vertrek is. De volgende verkie zingen zullen nu in 2008 of zelfs 2009 worden gehouden, en Camp bell wil met zijn vertrek de weg vrij maken voor een nieuwe leider. Campbell, een uitgesproken tegen stander van de Amerikaans-Britse inval in Irak, was in zijn jonge ja ren een verdienstelijk sprinter en in de periode 1967-1974 Brits re cordhouder op de 100 meter. door onze correspondent Max Steenberghe BRUSSEL - Zonder de hoofdverdach te is gisterochtend in Brussel on der zware bewaking de rechtzaak begonnen tegen zes mannen die een Belgische vrouw zouden heb ben geronseld voor al Qaida. De vrouw, Muriel Degauque (38), stierf twee jaar geleden bij haar zelfmoordaanslag op een Ameri kaanse patrouille en werd daar mee de allereerste zelfmoordterro rist van westerse origine. Hoofdverdachte Bilal Soughir was gisteren volgens zijn advocaten te ziek om voor te komen. De andere verdachten hadden zich onherken baar gemaakt met shawls, petten en zelfs plastic tassen. De zes Belgen - vijf zijn genaturali seerd, een zesde is geboren Belg - staan terecht wegens lidmaatschap van een terroristische organisatie, bendevorming en valsheid in ge schrifte. De fundamentalisten zou den de Belgische Degauque aan een vals paspoort en contacten in Irak hebben geholpen. Ze riskeren tien tot vijftien jaar cel. Alle zes ontkennen alles. De verdediging probeerde het pro ces gisteren meteen te stoppen door te stellen dat de gepleegde fei ten deel uitmaken van 'het recht om oorlog te voeren' en dus geen terrorisme zijn. De rechtbank zal zich daar overmorgen over uitspre ken. Muriel Degauque was een Waalse uit een dorpje onder Char leroi. Haar ouders omschrijven haar als gevoelig en beïnvloedbaar. Ze leerde de islam kennen door haar eerste huwelijk; bij haar twee de man radicaliseerde ze. De terroristische cel van Soughir werd opgerold toen die op het punt stond 'meer vers kannonnen- vlees' naar Irak te sturen. LUXEMBURG - De Europese Unie heeft gisteren de sancties tegen het militaire regime in Birma (Myanmar) verscherpt. De lijst met regeringsfunctionarissen voor wie een visumverbod geldt, wordt uitgebreid en ook worden meer fi nanciële tegoeden van het regime bevroren. Verder komt er een han delsembargo voor hout, edelste nen en mineralen. KIEV - De pro-westerse partijen in Oekraïne zijn het eens geworden over de vorming van een nieuwe coalitieregering. De partijen Ons Oekraïne van president Viktor Joesjtsjenko en het Blok Joelia Ti- mosjenko tekenden gisteren een akkoord. De 'oranje' partijen bezet ten 228 van de 450 zetels in het parlement, bleek gisteren bij de de finitieve uitslag van de verkiezin gen van 30 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7